TÉMA

Motol

Bývalý prezident Zeman je po operaci ve stabilizovaném, ale vážném stavu, uvedla nemocnice Motol

Bývalý prezident Miloš Zeman je po čtvrteční operaci ve stabilizovaném, ale vážném stavu. Jak dlouho zůstane v nemocnici v pražském Motole, nelze nyní určit, konstatovala nemocnice v tiskové zprávě. Podle ní byl exprezident operován kvůli kritickému nedokrvení nohy, které způsobila krevní sraženina. Mluvčí bývalého prezidenta Jiří Ovčáček řekl, že Zemanovy zdravotní komplikace souvisí i s cukrovkou. Brzké uzdravení Zemanovi popřál jeho nástupce v prezidentské funkci Petr Pavel.
15. 3. 2024Aktualizováno15. 3. 2024, 20:03|

Vězeňská služba zveřejnila seznam popravených politických vězňů rozptýlených na Pankráci

Vězeňská služba sestavila seznam 69 popravených a zemřelých politických vězňů, jejichž zpopelněné ostatky rozsypali dozorci v 60. letech minulého století na bývalém popravišti pankrácké věznice. Pozůstalé by ráda pozvala na ekumenický obřad na společném pohřebišti. Žádá je proto, aby se přihlásili. Na seznamu figuruje například i Záviš Kalandra, který byl popraven ve vykonstruovaném procesu s političkou Miladou Horákovou.
24. 8. 2023|

V Praze se otevřel nájezd z Bucharovy na Rozvadovskou spojku. Omezení začalo mezi Modřanskou a Jižní spojkou

V Praze 13 funguje nový nájezd z Bucharovy ulice na Rozvadovskou spojku ve směru z centra. Nová silnice podle zástupců hlavního města zlepší dopravu v místě a napojení z centra na plzeňskou D5. Silnice podle náměstka ředitele městské Technické správy komunikací (TSK) Josefa Richtra vyšla na zhruba padesát milionů korun. Jde nicméně o dočasné řešení, protože v budoucnu přes křižovatku povede plánovaná Radlická radiála.
10. 7. 2023Aktualizováno10. 7. 2023, 19:50|

V Motole vznikne výzkumné onkologické centrum. Hotové má být v roce 2026

Ve Fakultní nemocnici Motol vznikne výzkumné a diagnostické onkologické centrum. Projekt ve středu představil ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) a bude součástí projektu Motolského onkologického centra, které se má vybudovat za 4,5 miliardy korun z Národního plánu obnovy financovaného EU. Hotovo má být v březnu 2026.
5. 4. 2023|

Motol otevřel první dům pro rodiny dlouhodobě nemocných dětí

V areálu Fakultní nemocnice v Motole se otevřel první dům určený pro rodiny dlouhodobě hospitalizovaných dětí. Náklady na stavbu a vybavení, které se vybraly ve veřejné sbírce a od dárců, přesáhly sto milionů korun.
25. 11. 2022|

168 hodin: „Běžte domů, tady nepomůžete.“ Přítomnost rodičů u dětí v nemocnici nemusí být vždy samozřejmá

Vážná nemoc dítěte a pobyt v nemocnici představují pro rodiče ohromný stres. Právě přítomnost rodičů, zvláště u malých dětí, je součástí úspěšné léčby. Co bylo v minulosti nepředstavitelné, je dnes běžné, nicméně i aktuální zkušenosti Lenky Konkoľové a Terezy Salte, matek malých dětí, mohou naznačovat, že tomu stále tak docela není. Pro pořad 168 hodin se tématu věnovala Darina Vlková.
3. 10. 2022|

Protilátkový lék snižuje riziko těžkého covidu. Nemocnicím ale hrozí, že ho nestihnou spotřebovat

Šance na těžký průběh covidu-19 mohou snížit protilátkové léky. Ministerstvo zdravotnictví nově doporučuje jejich aplikaci u lidí z rizikových skupin i v případě, že měli pouze úzký kontakt s nakaženým. Nečekají tedy na pozitivní výsledek testu. Spotřeba nakoupených zásob je ale příliš pomalá a hrozí expirace léku.
15. 10. 2021|

Mám problém s tím, že opatření jsou plošná, říká ředitel motolské nemocnice Miloslav Ludvík

V pátek se ve sněmovně rozhodne o tom, zda Česko bude i dál v nouzovém stavu. Ředitel FN Motol Miloslav Ludvík (ČSSD) v Interview ČT24 mluvil o tom, jak by rozvolňoval opatření, i co se bude dít s nemocniční péčí v Česku. Země by podle něj měla do budoucna připravit systém, jak rychle proočkovat celou populaci.
26. 3. 2021|

Rychlé antigenní testy neodhalí podle české studie asi třetinu nakažených

Rychlé antigenní testy podle srovnávací studie českých odborníků neodhalí nemoc covid-19 asi u třetiny nakažených. Nákazu neodhalil tento typ testů ani u některých lidí s příznaky covidu-19. Studii prováděl tým pracovníků Ústavu lékařské mikrobiologie 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a pražské Fakultní nemocnice v Motole. Výsledky nemocnice oznámila v tiskové zprávě. Vláda v úterý schválila zavedení plošného testování na koronavirus antigenními testy v domovech pro seniory či postižené.
27. 10. 2020|

Vznikají první centra sportovní kardiologie. Mají zabránit zbytečné smrti sportovců

V Česku začala fungovat první centra sportovní kardiologie, a to v pražské Všeobecné fakultní nemocnici, v Třinci a Olomouci. Čtvrté pracoviště v pražském Motole je určené pro děti. Lékaři se v nich soustředí na odhalování srdečních vad, které někdy končí i tragickou smrtí velmi mladých sportovců.
12. 7. 2020|

Magnetické nanokuličky z Olomouce budou pomáhat při testování na koronavirus

Olomoučtí vědci vyvinuli miniaturní částice s magnetickým jádrem a tenkou křemennou slupkou na povrchu, které dokážou izolovat virové RNA. Staly se tak základem pro nové sady vyvinuté v tuzemsku, které pomáhají při testování na covid-19. Technologii se už podařilo otestovat v praxi, první várky testů už nakoupily komerční společnosti.
25. 5. 2020|

V Česku dostalo první dítě se svalovou atrofií genovou terapii. Lék nakonec zaplatí pojišťovna

Poprvé v Česku dostal pacient se spinální svalovou atrofií nový genový lék. Infuzí mu ho podali v pražském Motole. Dvouletému chlapci se na léčbu nejdříve složili dárci. Téměř 54 milionů korun ale nakonec mimořádně zaplatí zdravotní pojišťovna, stejně jako dalším dvěma dětem, které tam přípravek dostanou v následujících týdnech. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí nemocnice Pavlína Danková.
15. 5. 2020|

Nemocnice zkouší české výtěrové tampony pro testy na koronavirus. Mohly by nahradit dovoz z Číny

Výtěrové tampony na testování nemoci covid-19 jsou v Česku nedostatkovým zbožím. Většina jich pochází z Číny. Podle lékařů ale nejčastěji dovážený typ nesplňuje požadované parametry. Obdobu těchto pomůcek proto začala vyrábět firma v Jablonném nad Orlicí.
15. 5. 2020|
Události komentáře

Nemocnice počítají, o kolik peněz je připravila pandemie covidu-19

Ministerstvo zdravotnictví už v březnu odhadovalo schodek veřejného zdravotního pojištění na 40 miliard, posléze se číslo přiblížilo 60 miliardám. Asociace nemocnic plánovala sdělit nejen předpokládanou výši ztrát, ale i představu, jak by měla vypadat úhradová vyhláška a financování na příští rok. Tiskovou konferenci ale zrušila s tím, že jednání s pojišťovnami bylo přerušeno a bude pokračovat.
14. 5. 2020|

Vláda schválila zrušení daně z nabytí nemovitosti. Od 11. května budou možné akce s účastí do 100 lidí

Vláda schválila návrh na zrušení daně z nabytí nemovitosti a po předchozím souhlasu sněmovny prodloužila nouzový stav kvůli pandemii do neděle 17. května. Kabinet také upravil omezení pro pendlery, na test budou muset jen jednou do měsíce. Změnila se i pravidla pro nošení roušek, nově je nebudou muset za určitých podmínek mít například děti nebo umělci. Ministři ve čtvrtek také rozhodli, že od 11. května bude možné pořádat akce s účastí do 100 lidí, velké festivaly se ale letos v létě konat nebudou.
30. 4. 2020Aktualizováno30. 4. 2020, 19:38|
Otázky Václava Moravce

Koncem června snad budou nemocnice fungovat normálně, doufá šéf Všeobecné zdravotní pojišťovny

Chceme se ke zdravotní péči vrátit co nejdříve, řekl v pořadu Otázky Václava Moravce ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Zdeněk Kabátek. Potvrdil, že vyšší platba za státní pojištěnce alespoň částečně vynahradí pojišťovnám ztráty. Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek je přesvědčen, že šíření pandemie má Česko pod kontrolou a že nově vyvinutý dispečink se bude zemi hodit i v období klidu. Podle ředitele Fakultní nemocnice v Motole Miloslava Ludvíka je namístě přestat veřejnost strašit nic neříkajícími statistikami o počtu nakažených a mrtvých.
26. 4. 2020|

Stát přidá peníze nemocnicím. Rezervy zdravotních pojišťoven zhubnou

Pandemie bude mít zásadní dopad na financování českého zdravotnictví. Ministerstvo odhaduje, že letos se systém propadne až do deficitu 40 miliard korun. Důvodem jsou vyšší náklady na péči i nastupující ekonomická recese. Letos by ještě mohly rekordní výpadek pokrýt rezervy pojišťoven. V příštím roce ale hrozí bez pomoci státu problémy.
28. 3. 2020|
Koronavirus

Američanka nakažená koronavirem byla i v Brně. Hygienici zjišťují, kde se pohybovala

Američanka, kterou s koronavirem hospitalizovali v pražské Nemocnici na Bulovce, pobývala i v Brně. Hygienici nyní zjišťují místa jejího pohybu, dva lidé jsou podle krajské hygieničky v karanténě. Odpoledne také zasedne bezpečnostní rada Jihomoravského kraje. Jednadvacetiletá cizinka je jedním ze tří prvních českých pacientů nakažených novým typem koronaviru. Dalšími dvěma případy jsou muži, kteří navštívili Itálii.
2. 3. 2020Aktualizováno2. 3. 2020, 17:48|

Jeden mrtvý a tři zranění po nehodě autobusu a osobního auta v Praze 5

Při nehodě autobusu a osobního auta v Bucharově ulici v pražském Motole zemřel ve středu ráno jeden člověk. Další tři lidé jsou zranění, z toho dva těžce. Všechny oběti jsou z osobního auta. Na místě zasahoval vrtulník záchranářů. Vyplývá to z informací pražské záchranné služby a policie. Provoz v místě nehody je řízen kyvadlově.
12. 2. 2020Aktualizováno12. 2. 2020, 10:14|

Na Lounsku havaroval autobus se studenty, vážněji zraněno je pět lidí

U Blšan na Lounsku havaroval v neděli ráno patrový autobus převážející 69 lidí, převážně studentů. Jeden student skončil s vážným poraněním v pražské nemocnici v Motole, další čtyři mají středně vážná zranění. Podle informací od mluvčího Zdravotnické záchranné služby Ústeckého kraje Prokopa Voleníka není ale nikdo v ohrožení života.
9. 2. 2020Aktualizováno9. 2. 2020, 18:10|

Adrenalinový výkon v pražském Podolí. Lékaři operovali nebezpečný nádor dítěte ještě v děloze

Významný úspěch slaví lékaři v Ústavu pro péči o matku a dítě (ÚPMD) v pražském Podolí, kde poprvé úspěšně operovali vzácný nádor, takzvaný sakrální teratom, a to dosud nenarozenému dítěti. Během laserového zákroku ve 24. týdnu uzavřeli cévy, které živily škodlivou tkáň. Matka pak porodila císařským řezem o deset týdnů později jinak zdravou dceru. Bez zákroku přitom většina dětí s touto diagnózou umírá ještě v děloze.
21. 1. 2020|

Čeští vědci poprvé léčili rakovinu sítnice injekcí přímo do oka

Lékaři Fakultní nemocnice v Motole (FN Motol) poprvé v Česku vpravili cytostatika přímo do oka pacientky se zhoubným nádorem sítnice. Nová metoda zvyšuje šanci na úspěšnou léčbu. Takzvaný retinoblastom postihuje nejčastěji batolata, vzácně novorozence a starší děti. V Česku jím onemocní šest až osm dětí ročně. O metodě informovali zástupci nemocnice.
15. 1. 2020|

Při nehodě u Mníšku na Liberecku zemřela řidička a dvě děti

Tragická nehoda osobního a nákladního vozu u Mníšku na Liberecku si v pátek odpoledne vyžádala tři životy, další člověk byl zraněn. Na místě zemřela řidička osobního vozu a nezletilý spolujezdec, druhé dítě podlehlo těžkým zraněním při přepravě vrtulníkem do nemocnice v pražském Motole.
25. 10. 2019|

Pacienty trápí nedostatek lékařů, kteří předepisují konopí. Problém je povolení i neznalost léčiva

Lékařů, kteří mohou předepisovat léčebné konopí, je nedostatek. Upozorňuje na to Pacientský spolek pro léčbu konopím. Podle něj doktoři nechtějí žádat o speciální povolení k jeho předpisu a obávají se také rizik léčby. Řada pacientů tak podle spolku musí dojíždět k lékařům, kteří jejich zdravotní stav pořádně neznají.
12. 10. 2019|