Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) od 1. dubna pověřil vedením Fakultní nemocnice Motol šéfa Nemocnice Na Homolce Petra Poloučka. IKEM bude dál řídit pověřená ředitelka Helena Rögnerová. Ředitelem Centra kardiovaskulární a transplantační chirurgie v Brně se 7. dubna stane šéf Fakultní nemocnice u svaté Anny Vlastimil Vajdák. Změny Válek oznámil na tiskové konferenci.
Motol od dubna povede ředitel Nemocnice Na Homolce Polouček, oznámil Válek
Bývalého ředitele Motola Miloslava Ludvíka obvinila policie před měsícem v korupční kauze související se stavebními zakázkami v nemocnici. Řízením poté byla pověřena jeho náměstkyně Lucie Valentová-Bartáková. Bezprostředním úkolem pro Poloučka bude podle Válka okamžité řízení stavby Motolského onkologického centra, jehož financování z evropských fondů je kvůli korupční kauze ohrožené. Objekt za 4,5 miliardy musí být hotový v příštím roce, jinak hrozí, že Česko přijde o evropskou dotaci ve výši 3,7 miliardy korun.
„Prostředí Fakultní nemocnice Motol dobře zná. Má navíc velké zkušenosti s řízením nemocnice po korupční kauze a nastavením očistných procesů,“ řekl Válek. Ředitel podle něj bude muset také provést vnitřní audit jednotlivých procesů a personálně zabezpečit technický úsek nemocnice, protože policie spolu s ředitelem obvinila i provozně-technického náměstka.
Polouček ve vyjádření uvedl, že si váží vložené důvěry. Rovněž doufá, že o nemocnici se opět brzy bude hovořit výhradně v souvislosti s medicínskými úspěchy. „Mým cílem je co nejrychleji uklidnit atmosféru plnou otázek a očekávání, v co nejkratší době analyzovat nejpalčivější problémy, které aktuálně Fakultní nemocnici v Motole nejvíce trápí, a začít bezodkladně pracovat na jejich řešení,“ sdělil. Vnitřní procesy hodlá nastavit tak, aby „se již nemohly opakovat problémy, které jsme v posledních týdnech viděli v médiích“.
Motol a sousedící Nemocnice Na Homolce, kterou Polouček bude řídit dál, podle Válka spolupracují. Některé provozy, například onkologie a nukleární medicína, jsou vždy jen v jedné z nich. „Otázka možného sloučení není teď na pořadu dne, budeme o ní ale diskutovat,“ komentoval ministr. V obecné rovině ale považuje vznik velké univerzitní nemocnice za jeden ze svých cílů.
„Nemocnice Motol je největší v České republice. Po vybudování onkologického centra by spolu s Homolkou vzniklo zařízení, které je plně srovnatelné s Charité v Berlíně nebo Allgemeine Krankenhaus ve Vídni, tedy s velkými univerzitními nemocnicemi v Evropě,“ dodal ministr. Rozhodnout o tom chce nejdříve v září. Do té doby musí Polouček předložit svou vizi.
Kauza provází i šéfa IKEMu
Řízením Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) Válek Rögnerovou pověřil po rezignaci tehdejšího ředitele Michala Stiborka v září 2023. Rögnerová dosud zároveň na ministerstvu zdravotnictví řídila sekci pro ekonomiku a zdravotní pojištění, kde nyní skončí. Na její místo resort hodlá vypsat výběrové řízení.
Michal Stiborek, který IKEM vedl od roku 2018, rezignoval poté, co v nemocnici zasahovala policie. Následně Stiborka a jeho náměstka Jiřího Malého policie obvinila. Podle Seznam Zpráv se obvinění týkají vydírání, Stiborek s Malým měli vyvíjet nátlak na kardiochirurga Jana Pirka a šéfa kliniky kardiovaskulární chirurgie IKEM Ivana Netuku.
Ředitele Němce ministr pochválil
Při oznamování personálních změn v Brně Válek ocenil odcházejícího ředitele Centra kardiovaskulární a transplantační chirurgie (CKTCH) Petra Němce za přínos pro českou medicínu i za rozjetí stavby nové budovy za 2,4 miliardy korun v areálu Fakultní nemocnice Brno, jejíž stavba začala loni v létě. CKTCH spolu s IKEMem podle něj patří k výstavním skříním transplantační medicíny. Němce označil za „špičkového manažera“.
Němec CKTCH vedl od roku 2007 a nyní odchází na vlastní žádost. Ministrovi v minulosti navrhl generační výměnu na postu ředitele. „Dohodli jsme se, že ve funkci setrvám ještě do doby, než skončí projektová dokumentace nové budovy, bude zajištěné financování a stavba připravená k realizaci. Tato fáze je splněna. Nyní dělníci dokončují strop prvního nadzemního podlaží, a proto nastal čas předat vedení dál,“ sdělil. Nadále zůstává přednostou kliniky a bude se věnovat výuce budoucích lékařů. Vajdák, který Němce střídá, dál povede i Fakultní nemocnici u svaté Anny.
Ministerstvo také vypíše výběrová řízení na šéfy Léčebny tuberkulózy a respiračních nemocí Janov, Psychiatrické nemocnice Kroměříž a Janských Lázní. Oznámilo také sloučení Rehabilitačního ústavu Hrabyně s Fakultní nemocnicí Ostrava.
Podle opozice personální změny systémové problémy nevyřeší
Na kroky ministra Válka reagovaly zástupci opozice. Poslanec hnutí ANO Kamal Farhan míní, že by měl Válek nechat provést důkladné audity všech přímo řízených institucí a zásadně změnit vedení fakultních nemocnic na ministerstvu. „Chápu, ze je to pro něj jediná a nejjednodušší cesta, když s ním špičky oboru nechtějí spolupracovat. Postrádá to pak ale jakoukoliv dlouhodobou strategii a koncepci,“ řekl na adresu ministra Farhan.
Podle předsedy poslaneckého klubu Pirátů Jakuba Michálka personální změny neřeší systémovou korupci ve zdravotnictví, která ohrožuje dostupnost a kvalitu péče. „Dosazení Poloučka do čela Motola je prezentováno jako krok směrem ke stabilizaci situace. Jenže každý jasně vidí, že tu čelíme sérii kauz, které jasně ukazují, že nejde o selhání jednotlivce. Očekávání, že změna osoby v čele instituce automaticky vyřeší systémovou korupci, je nejen naivní, ale i nebezpečné,“ prohlásil poslanec.