Policie obvinila v souvislosti s kauzou nemocnice Motol šestnáct osob, a to z přijímání úplatků, poškození finančních zájmů Evropské unie či praní špinavých peněz. Právní kvalifikace se u jednotlivých obviněných liší, uvedl Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO). Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) v nemocnici zasahovali od pondělního rána a podle informací médií zadrželi mimo jiné jejího ředitele Miloslava Ludvíka. Ministerstvo zdravotnictví ho z funkce odvolalo.
Policie obvinila šestnáct lidí v souvislosti s kauzou nemocnice Motol
Stíhaní lidé podle kriminalistů systematicky zneužívali procesy při zadávání nemocničních veřejných zakázek. Hlavním podezřelým hrozí až dvanáct let vězení. Podle serveru Odkryto.cz je mezi obviněnými dlouholetý ředitel největší české nemocnice Ludvík, jeho provozně-technický náměstek Pavel Budinský nebo šéf České unie sportu, vlivný advokát Miroslav Jansta. Centrála uvedla, že obvinění lidé jsou v tuto chvíli stále zadrženi.
Skupinu lidí podezřelých z korupce začala policie prověřovat v roce 2023 na základě vlastních poznatků. Podle centrály obvinění parazitovali na veřejných zakázkách tak, že za možnost jejich realizace požadovali neoprávněné finanční plnění a následně u těchto peněz zastírali jejich původ. Trestná činnost ovlivnila mimo jiné i projekty financované či spolufinancované Evropskou unií, které měly celkovou hodnotu přes čtyři miliardy korun.
Policie při pondělní razii zadržela celkem 22 lidí a provedla 46 prohlídek po celém Česku. Vedle motolské nemocnice zasahovala například i v advokátní kanceláři. „Kauza je rozsáhlá, od rána je v akci asi tři sta policistů, což u tohoto typu kauz je opravdu výjimečné. Jde o několik stavebních zakázek, jedna se týká evropských dotací,“ popsal redaktor webu Odkryto a bývalý redaktor České televize Jiří Hynek.
„Je to zřejmě klasický způsob, jak se v Česku vyvádějí peníze prostřednictvím zvyšování cen veřejných zakázek,“ myslí si zástupce šéfredaktora Respektu Ondřej Kundra, podle nějž jde o velký případ, kdy se hovoří o zakázkách v objemu až stovek milionů korun.
Detektivové se podle serveru Odkryto.cz zajímají o zakázky nemocnice spojené se stavební společností Geosan Group, která v Motole rekonstruovala i takzvaný Modrý pavilon. „Společnost Geosan se k prověřování nebude nijak vyjadřovat a věří, že jakékoli podezření bude rozptýleno,“ napsala PR zástupkyně firmy Vlasta Končelová.
Podezření z uplácení
Detektivové protimafiánské centrály podle serveru Odkryto zadrželi a obvinili Ludvíka a Janstu. Další je náměstek motolské nemocnice Budinský, který měl podle vyšetřovatelů dostat úplatek ve výši přes deset milionů korun od zástupce Geosanu v souvislosti s rekonstrukcí Modrého pavilonu. Z uplácení detektivové NCOZ podezírají obchodního ředitele Geosanu Ivana Havla.
„Pavel Budinský po předchozí dohodě s Miloslavem Ludvíkem řekl Ivanu Havlovi o úplatek ve výši osm milionů korun, z toho určených pět milionů pro Miloslava Ludvíka a tři miliony určené pro sebe, s čímž Ivan Havel souhlasil,“ uvádějí podle Okdryto policejní dokumenty.
Jansta měl podle serveru dvojici nemocničních manažerů pomáhat s „vypráním“ jejich peněz, sloužit k tomu měl prodej jejich obchodních podílů společnosti SBI Holding S.A. v africkém Beninu.
Policisté podle Deníku N zasahují rovněž v olomoucké společnosti Gemo, která v Motole staví onkologické centrum za víc než tři miliardy korun. Zajímají se prý o jejího ředitele Miloslava Boudu. Prověřují také firmu Pragoperun, která v motolské nemocnici zajišťuje praní prádla, konkrétně jednatele společnosti Františka Vaňka, napsal Deník N. Seznam Zprávy uvedly, že policie prověřuje i další firmy, které s Motolem měly smlouvy například na úklidové služby, malování, lakýrnické či topenářské práce.
Ludvík v pondělí v čele FN Motol kvůli kauze oficiálně skončil. Zástupcům ministerstva zdravotnictví se podařilo předat rozhodnutí o odvolání, řekl v podvečer vedoucí tiskového oddělení resortu Jan Řežábek. Nemocnice podle ministerstva vedením pověřila náměstkyni pro léčebně-preventivní péči Lucii Valentovou-Bartákovou.
Úřad vyšetřuje zneužívání unijních prostředků
Úřad evropského veřejného žalobce vyšetřuje ve členských státech Evropské unie trestné činy týkající se poškození finančních zájmů EU. Centrála EPPO sídlí v Lucemburku, na vnitrostátní úrovni působí evropští pověření žalobci. V Česku jimi jsou tedy čeští státní zástupci, kteří se specializují na případy zneužívání unijních prostředků a odpovídají za vedení vyšetřování a trestního stíhání. Postupují při tom zcela nezávisle na vnitrostátních orgánech. Motolskou kauzu dozoruje evropská pověřená žalobkyně v Českých Budějovicích Zdeňka Pavlásková.
Modrý pavilon motolské nemocnice z roku 1996 patří mezi největší nemocniční budovy v zemi. Jsou v něm lůžková oddělení a ambulance pro dospělé. Rozsáhlá oprava začala v roce 2021 a skončila loni, nemocnice na ni získala přes 1,25 miliardy korun z evropských fondů. Budova je nyní zateplená, dělníci vyměnili přes osm tisíc oken, přidali stínící prvky, modernizovali osvětlení a topení.
Motol je největší nemocnicí v Česku. Tvoří ji dva propojené monobloky a několik samostatných pavilonů. Nemocnice má přes 2200 lůžek, ročně ošetří ambulantně více než milion pacientů a přes 77 tisíc lidí na lůžku. Má přes šest tisíc zaměstnanců. Jejím ředitelem je Ludvík, a to od roku 2000 s přestávkou necelého roku, kdy byl ministrem zdravotnictví za tehdejší ČSSD (nyní SOCDEM). Ze strany odešel v roce 2022.
Stavební společnost Geosan Group vlastní podnikatelé Luděk Kostka a Michal Korecký. Věnuje se všem druhům staveb, od bytových či administrativních přes průmyslové až po dopravní a vodohospodářské. Za rok 2023 vykázala podle výroční zprávy čistý obrat šest miliard korun, zisk po zdanění dosáhl 101 milionů korun.