Nadace rodiny Kellnerových vypověděla kvůli nejistotě kolem výstavby onkologického centra ve Fakultní nemocnici v Motole smlouvu o poskytnutí daru 500 milionů korun. Důvodem je kauza veřejných zakázek v motolské nemocnici, kvůli které skončil ve vazbě i exšéf nemocnice Miloslav Ludvík. Policie stíhá obviněné kvůli úplatkářským trestným činům, dotačnímu podvodu, poškození finančních zájmů EU a praní špinavých peněz.
Nadace Kellnerových vypověděla půlmiliardovou smlouvu s Motolem
Nadace uzavřela s nemocnicí a ministerstvem zdravotnictví dohodu o spolupráci na vybudování vědeckého a diagnostického onkologického centra. Z daru 500 milionů korun mělo být 300 milionů využito na stavbu a 200 milionů mělo centrum po svém otevření postupně čerpat na vědeckou činnost. Součástí dohody byl i závazek, že výzkumné centrum bude ve svém názvu užívat jméno Petra Kellnera.
„Nadace rodiny Kellnerových má i nadále vůli vznik tohoto unikátního projektu podpořit, a pokud se situace ohledně výstavby onkologického centra vyjasní, je připravena přerušenou spolupráci obnovit. Stále platí, že všechny kroky provádíme v součinnosti s ministerstvem zdravotnictví coby zřizovatelem projektu Motolského onkologického centra, které již bylo o našem postupu informováno a má pro něj plné pochopení,“ uvedl vedoucí komunikace nadace Michal Kříž.
Ministerstvo prý postup nadace chápe
Na toto sdělení poukázalo ministerstvo zdravotnictví. Mluvčí úřadu Ondřej Jakob uvedl, že resort nynější postup nadace chápe a je s ním srozuměn. „Se zástupci Nadace rodiny Kellnerových jsme v kontaktu,“ dodal mluvčí.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) řekl, že reakci rodiny Kellnerových chápe. „Předpokládám, že během spíše týdnů všechny tyto nejasnosti vysvětlíme. Jsem pevně přesvědčen, že znovu podepíšeme tu smlouvu,“ uvedl ministr. Podle něj nemá kauza nic společného s nemocnicí či jejím budovaným onkologickým centrem, ale týká se jen bývalého ředitele a jeho náměstka. Kritizoval, že Ludvík poškodil pověst zařízení.
Postup nadace respektuje a chápe také vedení nemocnice. „Vedení nemocnice nyní analyzuje možné cesty, jak pokračovat v rozvoji konceptu vědeckého a diagnostického onkologického centra a zajistit odpovídající podmínky pro onkologický výzkum a inovativní léčebné postupy s ohledem na aktuální situaci a dostupné zdroje,“ napsalo v prohlášení. Motolská nemocnice podle něj zůstává klíčovým centrem onkologické péče v Česku.
Motolské onkologické centrum by se mělo dostavět za evropské peníze z Národního plánu obnovy (NPO), řekl v pátek také ministr Válek. Na stavbu za 4,5 miliardy měla nemocnice získat evropskou dotaci 3,7 miliardy korun. Pokud se ale prokáže poškození finančních zájmů EU, nemusí Evropská komise částku proplatit.
Nová budova onkologického centra v Motole měla být podle informací z předloňska kvůli pravidlům evropského financování kompletně funkční do začátku července 2026. Vybavená má být moderními přístroji včetně dvou lineárních urychlovačů pro ozařování, plán počítal se šedesáti lůžky na onkologickém oddělení a denním stacionářem pro podávání chemoterapie pro víc než osmdesát pacientů. Nadace rodiny Kellnerových půlmiliardový dar poskytla na Vědecké a diagnostické onkologické centrum, se kterým mělo být motolské centrum propojené.