Nyní již bývalý šéf nemocnice Motol Miloslav Ludvík, který byl v souvislosti s korupční kauzou ve středu vzat do vazby, instituci řídil příliš dlouho, shodli se v Událostech, komentářích náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček a dva bývalí šéfové resortu Roman Prymula a Svatopluk Němeček. Dvořáček však podotkl, že v době, kdy se připravují velké projekty, je vyměnit ředitele těžké. Resort navíc dle něj neměl indicie, že by se mělo dít něco problematického.
Ludvík byl ředitelem nemocnice Motol příliš dlouho, shodli se hosté Událostí, komentářů
Exředitel motolské nemocnice Ludvík ve funkci strávil pětadvacet let. „Když jsem byl ministrem já, řešili jsme naprosto dominantně covid,“ poznamenal Prymula s tím, že žádné podezření proto tehdy neměli. S Ludvíkem měl prý pozitivní zkušenost.
Prymula dále podotkl, že Ludvík funkci ředitele zastával velmi dlouho, stálo by tak podle něj za debatu, jestli dobu, po kterou lze být ředitelem ministerstvem zřizovaných nemocnic, neomezit. Jako příklad uvedl Velkou Británii. „Tam jsou kontrakty ředitele na dva roky, u těch úspěšných se dají prodloužit na další dva,“ dodal.
Němeček uvedl, že Ludvíka poznal, když byl ředitelem Fakultní nemocnice Ostrava. „Od roku 2005 jsem se s ním potkával na ministerských poradách a na různých jednáních,“ přiblížil. Ludvíka by prý charakterizoval jako schopného manažera. „Poté, co nastoupil do Motola, zmizely finanční problémy, předchozí ředitelé ji nebyli schopni uřídit,“ popsal. Žádnou indicii o tom, že by se v Motole něco mělo dít, prý neměl.
Ludvíkovo setrvání nebylo politickou objednávkou, uvedli exministři
Němeček vyloučil, že by během doby, kdy byl ministrem, setrvával Ludvík ve funkci na politickou objednávku. Souhlasí s Prymulou, že řídit nemocnice více než dvacet let není dobré. „Neumím si ale představit, že člověk něco dokáže vybudovat za dva nebo čtyři roky,“ doplnil.
To si myslí i Dvořáček. „Ani ve velkých korporátech, ani ve velkých průmyslových podnicích (...) není běžné, aby ředitelé trávili takto dlouho dobu na jednom místě,“ okomentoval. Zároveň podotkl, že budovat takto velkou nemocnici je „běh na dlouhou trať“. Navíc v době, kdy se připravují velké projekty, je těžké vyměnit ředitele, míní.
Ministerstvo zdravotnictví prý žádné indicie, že se tam něco děje, nemělo. Pokud by tomu tak bylo, zasáhne, zdůraznil Dvořáček. „Je potřeba říci, že Motol je jednou z klíčových nemocnic, kde probíhají velké investice, (...) svázané s intenzivní kontrolou. A nebylo indikováno, že by kdykoliv mělo dojít k nějakému takovému pochybení,“ sdělil.
Prymula stejně jako Němeček vyloučil, že by v době, kdy byl ministrem, zůstával Ludvík ve funkci ředitele na politickou objednávku. „To byla opravdu vrcholová covidová doba. Otázka, zda tam nějaký ředitel má, nebo nemá být, skutečně nepadla,“ řekl. Nic takového se nestalo ani za současného ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09), dodal Dvořáček.