Obviněných v kauze Motol je sedmnáct, čtyři dostali návrh na vazbu

3 minuty
Události: Pokračuje kauza motolské nemocnice
Zdroj: ČT24

Pět lidí obviněných v souvislosti s veřejnými zakázkami ve Fakultní nemocnici v Motole zůstává zadrženo. Na čtyři z nich podala evropská pověřená žalobkyně návrh na vzetí do vazby. Ostatní zadržení budou propuštěni, uvedla večer policie. Národní centrála proti organizovanému zločinu informovala, že v korupční kauze je sedmnáct obviněných.

Policie v pondělí uvedla, že v korupční kauze motolské nemocnice obvinila šestnáct lidí, a to z úplatkářských trestných činů, dotačního podvodu, poškození finančních zájmů EU a praní špinavých peněz. V úterý se počet obviněných zvýšil na sedmnáct. Později upřesnila, že pět jich zůstává zadrženo, na čtyři byl podán návrh na vazbu. Ostatní budou propuštěni. O návrzích na vzetí čtyř obviněných do vazby bude ve středu rozhodovat Obvodní soud pro Prahu 5.

Podle kriminalistů obvinění systematicky zneužívali procesy při zadávání nemocničních veřejných zakázek. Obvinění se týkaly úplatkářských trestných činů, dotačního podvodu, poškození finančních zájmů EU a praní špinavých peněz.

Výslechy obviněného dlouholetého ředitele největší české nemocnice Miloslava Ludvíka, jeho provozně-technického náměstka Pavla Budinského i šéfa České unie sportu a advokáta Miroslava Jansty se podle zdroje blízkého vyšetřování uskutečnily už v pondělí.

Policie kromě kanceláří v nemocnici také prohledala Ludvíkovu vilu, odvezla z ní dokumenty, které se týkají vyšetřované kauzy. Pomáhali i speciálně vycvičení psi pro vyhledávání peněz. 

Termíny projektů nejsou ohroženy, uvedlo ministerstvo

Vedoucí tiskového oddělení ministerstva Jan Řežábek uvedl, že termíny plnění projektů z Národního plánu obnovy (NPO) nejsou v současné době ohroženy.

Fakultní nemocnice v Motole získala pod vedením ředitele Miloslava Ludvíka téměř 8,5 miliardy korun z evropských fondů. Největší dotaci měla nemocnice přidělenou na vybudování českého onkologického institutu. Projekt, který byl zahájen v roce 2023, měl stát 4,5 miliardy korun a evropská dotace byla 3,7 miliardy. Ze stejného projektu nemocnice financuje také výstavbu centra simulační medicíny téměř za 565 milionů korun.

Peníze z NPO vyplácí Evropská komise Česku postupně, loni v listopadu bylo potvrzeno 48 miliard korun z celkem plánovaných 167 miliard. Podle Ludvíkova předloňského vyjádření musí být budovy zkolaudovány do konce loňského roku a v provozu v červenci 2026. „Na základě aktuálních informací by oba projekty měly být dokončeny ve stanovených termínech pro plnění Národního plánu obnovy,“ uvedl Řežábek. Dodal, že o prodloužení se v tuto chvíli nejedná.

Projekt simulačního centra intenzivní medicíny je podle něj aktuálně ve fázi dokončování stavby. Stavba onkologického centra má zatím asi měsíční zpoždění. „Nicméně ani toto drobné zpoždění nemá v tuto chvíli vliv na termíny plnění Národního plánu obnovy,“ doplnil.

9 minut
Ministerstvo zdravotnictví o kauze v nemocnici Motol
Zdroj: ČT24

Další projekty za 590 milionů v Motole byly financovány z jiných programů. Přibližně 60 milionů nemocnici loni poslalo také ministerstvo zdravotnictví na výzkumné projekty a vzdělávání zdravotníků.

Na snížení energetické náročnosti objektu nemocnice pro dospělé, takzvaného Modrého pavilonu, vydala FN Motol přes 976 milionů korun, z nich 193,8 milionu byl příspěvek EU a 236,9 milionu šlo ze státního rozpočtu. Právě o zakázky na opravu Modrého pavilonu a výstavbu onkologického centra se podle médií zajímají kriminalisté.

Fakultní nemocnice v Motole je jednou z jedenácti fakultních nemocnic, které zřizuje ministerstvo zdravotnictví jako přímo řízené organizace. „Zájem ministerstva zdravotnictví je, aby situace nepoškodila rozvoj našeho zdravotnictví, případně pacienty, což zajistíme,“ ujistil ředitel Odboru přímo řízených organizací Jan Michálek z ministerstva zdravotnictví. Doplnil, že resort situaci analyzuje. „Ministerstvo zdravotnictví žádné oficiální informace nemá, čerpáme z veřejných zdrojů,“ podotkl.

Nemocnici vede náměstkyně

Nemocnice vedením pověřila náměstkyni pro léčebně-preventivní péči Lucii Valentovou-Bartákovou. „Provádíme standardně úkony, které nám přísluší, to znamená, že včera (v pondělí) došlo k odvolání ředitele, pana doktora Ludvíka, odvolání mu bylo předáno, to znamená, že dnešním dnem (úterým) už není ředitelem fakultní nemocnice,“ potvrdil Michálek.

Výběr nového vedení je podle něho předčasné komentovat. „Řešíme to,“ ujistil. Náměstkyně pověřená řízením se musí vypořádat například s tím, že některé kanceláře zůstaly zapečetěny.

Miloslav Ludvík na fotografii z roku 2023
Zdroj: ČTK/Václav Šálek

Podle Michálka neměl resort možnosti, jak problémy ve fakultní nemocnici odhalit. „Ministerstvo zdravotnictví provádí dohled, a to jak průběžný, tak následný, institutem, kterému se říká veřejnosprávní kontrola, to však se nedá srovnat s možnostmi, které mají orgány činné v trestním řízení. To, co se dozvídáme, tak je vyloženě podezření z kriminální činnosti, která byla prováděna konspirativním způsobem, a to je něco, co veřejnosprávní kontrola odhalí pouze obtížně,“ vysvětlil Michálek.

Skupinu lidí podezřelých z korupce začala policie prověřovat v roce 2023 na základě vlastních poznatků. Podle kriminalistů obvinění parazitovali na veřejných zakázkách tak, že za možnost jejich realizace požadovali neoprávněné finanční plnění a následně u těchto peněz zastírali jejich původ. Trestná činnost ovlivnila mimo jiné projekty financované či spolufinancované Evropskou unií, které měly celkovou hodnotu přes čtyři miliardy korun. Stíhaní lidé podle kriminalistů systematicky zneužívali procesy při zadávání nemocničních veřejných zakázek.

Ministr spravedlnosti kritizuje zveřejňování informací

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) na sociální síti X kritizoval média, že zveřejňují informace ke kauze v předsoudní fázi řízení. „Musím se opět pozastavit nad nezodpovědností některých médií. Zveřejňování detailních informací z předsoudní fáze trestního řízení je nejen nezákonné, ale i škodlivé pro práva mnoha osob i samotné trestní řízení,“ napsal.

„A měla by to být i evropská prokuratura, které by to nemělo být lhostejné v případech, které dozoruje, a to nejen v kauze Motol. Naše orgány, včetně mě, k tomu bohužel nejsou příslušné,“ dodal.

„Úřad evropského veřejného žalobce téměř nikdy neposkytuje informace o konkrétních osobách, kterých se konkrétní vyšetřování týká. Zveřejnění takových informací neprospívá nejen těmto osobám, ale především samotnému vyšetřování,“ reagoval náměstek evropské nejvyšší žalobkyně Petr Klement.

„Česká republika přitom je jednou z mála členských zemí EU, kde úmyslné zveřejnění takových informací není trestné. Slabým místem je přitom právě okamžik zahájení trestního stíhání, kdy je usnesení rozesláno mnoha subjektům,“ dodal. Sdělil, že osobně se kloní k absolutnímu zákazu poskytování informací z přípravného řízení. Příslušná zákonná iniciativa je však podle něj především na ministerstvu spravedlnosti.

Blažek, původní profesí advokát, kritizuje úniky informací z trestních spisů opakovaně. Loni v dubnu se takto ostře vymezil vůči evropským žalobcům působícím v Česku, kteří podle něj zveřejňování policejních materiálů z jimi dozorovaných případů tolerují. Uvedl tehdy, že pošle stížnost na evropskou centrálu Úřadu evropského veřejného žalobce (EPPO).

EPPO vyšetřuje od června 2021 ve dvaadvaceti zúčastněných členských státech trestné činy poškozující finanční zájmy Evropské unie. Centrála sídlí v Lucemburku, na vnitrostátní úrovni působí evropští pověření žalobci – v Česku tedy čeští státní zástupci, kteří se specializují na případy zneužívání unijních prostředků a odpovídají za vedení vyšetřování a trestního stíhání. Postupují při tom zcela nezávisle na vnitrostátních orgánech.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Sdružení: Milion lidí nemá praktika, kvůli stárnutí populace jich bude třeba víc

Milion lidí v Česku nemá praktického lékaře, část ho sehnat nemůže, část mít nechce. Podle předsedy Sdružení praktických lékařů Petra Šonky tak čerpají péči na pohotovostech či u specialistů, což vše prodražuje. Řekl to při příležitosti zahájení kampaně 11 milionů důvodů. Ordinací lékařů pro dospělé je zhruba pět tisíc, kvůli stárnutí populace jich do deseti let bude potřeba o pětinu více.
před 21 hhodinami

Motol od dubna povede ředitel Nemocnice Na Homolce Polouček, oznámil Válek

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) od 1. dubna pověřil vedením Fakultní nemocnice Motol šéfa Nemocnice Na Homolce Petra Poloučka. IKEM bude dál řídit pověřená ředitelka Helena Rögnerová. Ředitelem Centra kardiovaskulární a transplantační chirurgie v Brně se 7. dubna stane šéf Fakultní nemocnice u svaté Anny Vlastimil Vajdák. Změny Válek oznámil na tiskové konferenci.
včeraAktualizovánopřed 23 hhodinami

Musíme dát najevo, že nejsme popelnicí Evropy, řekl Hladík

Česko zahlcuje nelegálně přepravený odpad, je proto třeba posílit spolupráci mezi státy EU, zajistit větší koordinaci a efektivnější výměnu informací, vyzval Evropskou komisi ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). „Musíme dávat a dáváme jasně najevo, že nebudeme popelnicí Evropy,“ uvedl v Událostech, komentářích. Podle odbornice na toxické látky v životním prostředí Nikoly Jelínek z nevládní organizace Arnika je dlouhodobým řešením „posunutí systému nakládání s odpady“.
včera v 10:28

Policie odložila tři Mynářovy kauzy, píše iRozhlas

Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) odložila vyšetřování tří kauz bývalého šéfa prezidentské kancléře Vratislava Mynáře, které jim loni vrátilo k došetření vrchní státní zastupitelství. Webu iRozhlas to potvrdil mluvčí centrály Jaroslav Ibehej. Další kauzu, zvýhodněné bydlení pro šéfa lánské obory Miloše Baláka, převzali od NCOZ středočeští kriminalisté.
včera v 09:06

Nepochopitelné, říká Černochová o odchodu opozičních poslanců. Černý den, míní Metnar

Ve středu se konala mimořádná schůze sněmovny svolaná opozičními stranami k tématu obrany. Zákonodárci ANO a SPD se nakonec velké části jednacího dne neúčastnili, protože nesouhlasili s tím, že bylo odhlasováno neveřejné jednání dolní komory. Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) v Událostech, komentářích mimo jiné řekla, že do přípravy podkladů šlo hodně času i energie. Předseda sněmovního obranného výboru a předchůdce Černochové v čele resortu Lubomír Metnar (za ANO) ale považuje rozhodnutí ze schůze odejít za správné, vláda se podle něj snažila opozici umlčet.
včera v 08:59

Median: Volby by v únoru vyhrálo ANO, do sněmovny by prošlo sedm subjektů

Sněmovní volby by v únoru podle volebního modelu agentury Median vyhrálo ANO se ziskem 33,5 procenta hlasů. Koalice SPOLU by získala 18,5 procenta, pro STAN by hlasovalo deset procent voličů. Do dolní komory by se podle modelu dostalo celkem sedm stran a hnutí, včetně Motoristů sobě, SPD, Pirátů a uskupení Stačilo! Model ještě nezohledňuje v březnu podepsané memorandum o spolupráci mezi SPD, Svobodnými, Trikolorou a stranou PRO.
včera v 08:07

Na pražské Cibulce vznikne dětský hospic

Nevyléčitelně nemocným dětem a jejich blízkým má pomáhat chystaný hospic na pražské Cibulce. Nadace rodiny Vlčkových otevřela jeho první část určenou i veřejnosti. Momentálně se na Cibulce pracuje v hlavním areálu. Vybudovat chtějí i nový pavilon. Hotovo by mělo být v roce 2026 a pečovat by měli o zhruba 350 dětí ročně. Půl roku funguje první dětský hospic v Brně. Podobných zařízení by ale podle odborníků mělo být v Česku zhruba deset. V zemi žije až patnáct tisíc rodin s vážně nemocným dítětem.
včera v 07:20

Nová linka přispívá k lékové soběstačnosti, za rok vyrobí až 100 milionů injekcí

V Brně se otevřela nová výrobní linka na injekční přípravky, které pomáhají třeba pacientům s revmatem. Podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) je schopná zásobovat nejen republiku, ale celou Evropu, za rok vyrobí až sto milionů předvyplněných stříkaček. Resort mluví o dalším kroku k posílení lékové soběstačnosti, Evropa je ovšem stále na výpadky náchylná. Česko například řeší nedostatek léčivé látky cinacalcet, která se používá u dialyzovaných pacientů.
včera v 06:40
Načítání...