„Kauza vyděračských a mafiánských praktik,“ řekl Válek k zásahu v Motole

9 minut
Tisková konference ministerstva zdravotnictví ke kauze Motol
Zdroj: ČT24

Zakázka na motolské onkologické centrum by měla být v pořádku, uvedl po vypuknutí korupční kauzy spojené s motolskou nemocnicí ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Zároveň řekl, že všechny personální změny v nemocnici může provést její pověřená ředitelka. Má také přezkoumat nastavení kontrol kvůli jejich možným úpravám. Kauzu kolem bývalého vedení nemocnice označil ministr za vyděračské a mafiánské praktiky. Taky nemocnice vyjádřila politování nad korupční kauzou a ujistila pacienty, že úroveň zdravotní péče je zachována.

Policisté se zabývají zakázkami motolské fakultní nemocnice za více než čtyři miliardy korun. Téměř dvě desítky obviněných stíhají kvůli úplatkářským trestným činům, dotačnímu podvodu, poškození finančních zájmů EU a praní špinavých peněz. V případě odsouzení hrozí hlavním podezřelým až dvanáctileté vězení. Bývalý ředitel nemocnice Miloslav Ludvík a jeho náměstek Pavel Budinský jsou ve vazbě. Stejně jako několik dalších obviněných.

Kriminalisté se soustřeďují zejména na zakázku na rekonstrukci budovy nemocnice pro dospělé, takzvaného Modrého pavilonu, za 1,5 miliardy, kterou prováděla stavební firma Geosan Group. Zajímají je i některé zakázky na zmíněné onkologické centrum, které staví olomoucká společnosti Gemo. Na stavbu za 4,5 miliardy měla nemocnice získat evropskou dotaci 3,7 miliardy korun. Pokud se prokáže poškození finančních zájmů EU, nemusí Evropská komise částku proplatit.

4 minuty
Události: Válek chce vést debatu o případném omezení funkčního období šéfů nemocnic
Zdroj: ČT24

„Na základě dostupných informací jsem přesvědčen, že díky včasnému zásahu orgánů činných v trestním řízení nedošlo k naplnění podvodného plánu ředitele Ludvíka a jeho náměstka, nedošlo k ohrožení motolského onkologického centra a problematické dodatky, které měly navyšovat uzavřenou cenu a dohody, nebyly podepsány. S nejvyšší pravděpodobností byla trestná činnost zastavena před dokonáním... Na základě všech informací, které mám k dispozici, předpokládám, že dojde k naplnění smluvních vztahů a dostavbě centra včetně předpokládaného financování z evropských prostředků,“ prohlásil v pátek Válek. Podle něj resort nedostal před začátkem kauzy žádný podnět s podezřením na případnou nezákonnou činnost v nemocnici.

Česká strana o kauze i zjištěních informovala Evropskou komisi, která si vyžádá další podklady. Resort se podle šéfa jeho sekce legislativy Radka Policara obrátil na policii a dozorující evropskou žalobkyni s žádostí o informace ke kauze. Chce je využít ke kontrole dotací.

Podle náměstka ministra Jakuba Dvořáčka se u onkologického centra prověří všechny kroky zakázkového a dotačního procesu. Podotkl, že u zakázek a subdodávek musí případné změny ministerstvo schválit. „Žádnou změnu jsme neprovedli. Proces veřejné zakázky byl v pořádku. Samotné plnění bylo v pořádku. Nedošlo tam k žádné úpravě,“ řekl náměstek.

Centrum má být hotovo do poloviny příštího roku. Dvořáček předpokládá, že evropské peníze dorazí pak v poslední splátce na projekty.

Personální změny

Válek už dříve zmínil, že v nemocnici budou potřeba personální změny i na nižších postech. Řekl, že „jsou zcela v rukách“ pověřené ředitelky. Tou je náměstkyně nemocnice pro léčebně-preventivní péči Lucie Valentová-Bartáková. Ta má také přezkoumat nastavení nemocničních kontrol kvůli jejich případné úpravě.

Debatu chce Válek vést i o případném omezení funkčního období ředitelů nemocnic podobně jako třeba u akademických funkcionářů, kde jsou možná jen dvě čtyřletá období za sebou. Ludvík vedl motolskou nemocnici 25 let. Podle Válka je potřeba, aby šéfové zařízení pravidelně v určitých cyklech předkládali strategické plány. Dosavadní šéfy nemocnic si ministr pozve v příštích týdnech. Zadání dostali už loni v polovině roku. „Uvidíme, jestli ředitelé obhájí, nebo neobhájí pozice a strategickou vizi,“ podotkl Válek.

Nemocnice dál zajišťuje kvalitní péči, ujistilo její vedení i ministr

Současné vedení motolské nemocnice vyjádřilo politování nad korupční kauzou. Uvedlo, že si uvědomuje dopad na důvěru pacientů. „Bezpečnost a kvalitní péče o naše pacienty zůstávají naší nejvyšší prioritou. Přijali jsme a nadále přijímáme okamžitá opatření k zajištění kontinuity zdravotní péče a provozu nemocnice,“ stojí v prohlášení.

Za nemocnici se postavil i Válek. Řekl, že „kauza vyděračských a mafiánských praktik“ bývalého ředitele Ludvíka nemá s dostupností a kvalitou péče v motolské nemocnici nic společného. Ujistil pacienty, zdravotníky i zaměstnance, že se provoz zařízení nemění. Podle ministra je nemocnice špičková, představuje výkladní skříň českého zdravotnictví a není možné ji s kauzou spojovat. „Není to kauza fakultní nemocnice Motol, ale kauza Ludvík. Vyděrač Ludvík. To je ta kauza,“ podotkl Válek.

8 minut
Politický analytik Lukáš Jelínek ke kauze nemocnice Motol
Zdroj: ČT24

Politický analytik Lukáš Jelínek v Událostech, komentářích zmínil, že všichni ministři včetně Válka přecházeli „černé díry na peníze, které se ve fakultních nemocnicích objevují“. „Navíc pan ministr dokonce nesplnil ani svůj slib na začátku volebního období, kdy hovořil o tom, že přesoutěží místa ředitelů ve fakultních nemocnicích. K tomu také nedošlo, takže možná teď o to víc si nahlas stěžuje,“ dodal.

Na otázku, jak je možné, že podobné kauzy prochází zřejmě velmi dlouho, Jelínek zmínil, že problémem je personálně podfinancovaná nebo podhodnocená kontrola ze strany resortu zdravotnictví. „Ten kontrolní odbor nemá tolik lidí, aby mohl jít do hloubky. A pochopitelně to souvisí i s právním statusem nemocnic. To už zaznělo od některých bývalých ministrů zdravotnictví, že by bylo možná lepší pracovat ne s příspěvkovými organizacemi. (...) Že by možná bylo lepší vytvořit akciové společnosti, které by byly neziskové, ale které by byly kontrolovány představenstvem nebo dozorčí radou,“ dodal Jelínek.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Vláda omezí počet zákonů poslaných do sněmovny

Vláda výrazně omezí počet zákonů, které pošle do dolní parlamentní komory. Před středečním výjezdním zasedáním kabinetu v Kutné Hoře to uvedlo hned několik ministrů. Do konce volebního období zbývá zhruba čtyři a půl měsíce. Poslanci navíc chtějí standardní projednávání zákonů ukončit dřív – v červnu. Výjimku budou mít buď urgentní normy reagující na konkrétní situace, nebo naopak technické novely, na kterých se vláda dohodne s opozicí.
před 5 hhodinami

Cermat školství ničí, míní lektor. Testy tvoří experti, oponuje Krejčí

Cermat svými testy ničí naše školství, jsou tam příklady odtržené od praxe, uvedl v úterních Událostech, komentářích s moderátorem Martinem Řezníčkem lektor a didaktik Robert Čapek, který je známý pod přezdívkou Líný učitel. Podle bývalého ředitele Cermatu Miroslava Krejčího je řešení situace složitější a není cestou tyto typy testů zrušit. Zmínil, že se na nich podílejí odborníci. Školský systém podle něj potřebuje mít jasná čísla, kterými výsledky vzdělávání měří.
před 8 hhodinami

Fiala varoval před škodami kvůli odkladu dohody o Dukovanech

Premiér Petr Fiala (ODS) věří, že brněnský soud bude ve sporu o dostavbu Dukovan rozhodovat co nejrychleji a uvědomuje si rizika a škody, které vznikají z prodlení. Uvedl to po středečním zasedání vlády. Jaderný tendr loni vyhrála jihokorejská firma KHNP.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Justiční špičky jednaly s Pavlem o násilí mladých či digitalizaci

Prezident Petr Pavel se ve středu odpoledne sešel s nejvyšší státní zástupkyní Lenkou Bradáčovou. Hovořili o prioritách v řízení státního zastupitelství či o rostoucím násilí nezletilých a mladistvých. Pavel jednal také s prezidentem Soudcovské unie Liborem Vávrou. Na Pražském hradě řešili například kroky státu k zefektivnění soudního řízení. Vávra dodal, že prezident by se chtěl začít s představiteli justice scházet častěji.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Den proti rakovině letos upozorňuje na karcinom tlustého střeva

V Česku se ve středu koná tradiční sbírka proti rakovině. Tisíce dobrovolníků v ulicích nabízejí umělé žluté kvítky měsíčku lékařského, letos se světle zelenou stužkou. Sbírka, kterou pořádá Liga proti rakovině, se tento rok zaměřuje na prevenci nádorů tlustého střeva a konečníku. Tyto nádory lékaři v Česku každoročně diagnostikují zhruba sedmi tisícům lidí.
před 10 hhodinami

Černá Hora zablokovala majetek motolského exnáměstka Budinského

Černá Hora na žádost Úřadu evropského veřejného žalobce (EPPO) zablokovala majetek bývalého náměstka motolské nemocnice Pavla Budinského. Jde o vilu poblíž přímořského letoviska Tivat a akcie v Černé Hoře registrované firmy. Informovala o tom stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL). Podle pondělních informací serveru Odkryto.cz se tak stalo na základě žádosti vyšetřovatelů z Česka. K podobnému kroku podle serveru přistoupily i úřady v Kostarice.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

„Sonda do duše“ profesionálů přinesla cenu reportáži o střelbě na fakultě

Nadace OSF v Praze ocenila novinářky a novináře, kteří citlivě, precizně a inovativně zpracovali klíčová témata v uplynulém roce. Cenu za audiovizuální reportáž získaly Zuzana Černá a Barbora Loudová za reportáž Temnota našich dní, která „přinesla sondu do duší“ těch, kteří byli na místě tragické střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. „Z našeho pohledu to byli především trénovaní profesionálové, policisté, záchranáři a psychologové,“ uvedla Černá s tím, že jako autorky chtěly nabídnout společnosti terapii a ukázat, že „pokud tito lidé prožívají emoce a jsou zasaženi, tak na to má právo každý z nás“.
před 15 hhodinami

Na den reaktorovým fyzikem. Vysoké školy se v dětech snaží vzbudit zájem o jádro

Zejména kvůli plánované výstavbě jaderných bloků v Dukovanech a vývoji malých modulárních reaktorů bude Česko potřebovat další odborníky v jaderné energetice, kterých je už nyní nedostatek. Na situaci se snaží reagovat vysoké technické školy a nabízejí například nové studijní obory. Umožňují také středoškolákům vyzkoušet si v předstihu, zda by je práce v tomto sektoru zajímala.
před 21 hhodinami
Načítání...