Zakázka na motolské onkologické centrum by měla být v pořádku, uvedl po vypuknutí korupční kauzy spojené s motolskou nemocnicí ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Zároveň řekl, že všechny personální změny v nemocnici může provést její pověřená ředitelka. Má také přezkoumat nastavení kontrol kvůli jejich možným úpravám. Kauzu kolem bývalého vedení nemocnice označil ministr za vyděračské a mafiánské praktiky. Taky nemocnice vyjádřila politování nad korupční kauzou a ujistila pacienty, že úroveň zdravotní péče je zachována.
„Kauza vyděračských a mafiánských praktik,“ řekl Válek k zásahu v Motole
Policisté se zabývají zakázkami motolské fakultní nemocnice za více než čtyři miliardy korun. Téměř dvě desítky obviněných stíhají kvůli úplatkářským trestným činům, dotačnímu podvodu, poškození finančních zájmů EU a praní špinavých peněz. V případě odsouzení hrozí hlavním podezřelým až dvanáctileté vězení. Bývalý ředitel nemocnice Miloslav Ludvík a jeho náměstek Pavel Budinský jsou ve vazbě. Stejně jako několik dalších obviněných.
Kriminalisté se soustřeďují zejména na zakázku na rekonstrukci budovy nemocnice pro dospělé, takzvaného Modrého pavilonu, za 1,5 miliardy, kterou prováděla stavební firma Geosan Group. Zajímají je i některé zakázky na zmíněné onkologické centrum, které staví olomoucká společnosti Gemo. Na stavbu za 4,5 miliardy měla nemocnice získat evropskou dotaci 3,7 miliardy korun. Pokud se prokáže poškození finančních zájmů EU, nemusí Evropská komise částku proplatit.
„Na základě dostupných informací jsem přesvědčen, že díky včasnému zásahu orgánů činných v trestním řízení nedošlo k naplnění podvodného plánu ředitele Ludvíka a jeho náměstka, nedošlo k ohrožení motolského onkologického centra a problematické dodatky, které měly navyšovat uzavřenou cenu a dohody, nebyly podepsány. S nejvyšší pravděpodobností byla trestná činnost zastavena před dokonáním... Na základě všech informací, které mám k dispozici, předpokládám, že dojde k naplnění smluvních vztahů a dostavbě centra včetně předpokládaného financování z evropských prostředků,“ prohlásil v pátek Válek. Podle něj resort nedostal před začátkem kauzy žádný podnět s podezřením na případnou nezákonnou činnost v nemocnici.
Česká strana o kauze i zjištěních informovala Evropskou komisi, která si vyžádá další podklady. Resort se podle šéfa jeho sekce legislativy Radka Policara obrátil na policii a dozorující evropskou žalobkyni s žádostí o informace ke kauze. Chce je využít ke kontrole dotací.
Podle náměstka ministra Jakuba Dvořáčka se u onkologického centra prověří všechny kroky zakázkového a dotačního procesu. Podotkl, že u zakázek a subdodávek musí případné změny ministerstvo schválit. „Žádnou změnu jsme neprovedli. Proces veřejné zakázky byl v pořádku. Samotné plnění bylo v pořádku. Nedošlo tam k žádné úpravě,“ řekl náměstek.
Centrum má být hotovo do poloviny příštího roku. Dvořáček předpokládá, že evropské peníze dorazí pak v poslední splátce na projekty.
Personální změny
Válek už dříve zmínil, že v nemocnici budou potřeba personální změny i na nižších postech. Řekl, že „jsou zcela v rukách“ pověřené ředitelky. Tou je náměstkyně nemocnice pro léčebně-preventivní péči Lucie Valentová-Bartáková. Ta má také přezkoumat nastavení nemocničních kontrol kvůli jejich případné úpravě.
Debatu chce Válek vést i o případném omezení funkčního období ředitelů nemocnic podobně jako třeba u akademických funkcionářů, kde jsou možná jen dvě čtyřletá období za sebou. Ludvík vedl motolskou nemocnici 25 let. Podle Válka je potřeba, aby šéfové zařízení pravidelně v určitých cyklech předkládali strategické plány. Dosavadní šéfy nemocnic si ministr pozve v příštích týdnech. Zadání dostali už loni v polovině roku. „Uvidíme, jestli ředitelé obhájí, nebo neobhájí pozice a strategickou vizi,“ podotkl Válek.
Nemocnice dál zajišťuje kvalitní péči, ujistilo její vedení i ministr
Současné vedení motolské nemocnice vyjádřilo politování nad korupční kauzou. Uvedlo, že si uvědomuje dopad na důvěru pacientů. „Bezpečnost a kvalitní péče o naše pacienty zůstávají naší nejvyšší prioritou. Přijali jsme a nadále přijímáme okamžitá opatření k zajištění kontinuity zdravotní péče a provozu nemocnice,“ stojí v prohlášení.
Za nemocnici se postavil i Válek. Řekl, že „kauza vyděračských a mafiánských praktik“ bývalého ředitele Ludvíka nemá s dostupností a kvalitou péče v motolské nemocnici nic společného. Ujistil pacienty, zdravotníky i zaměstnance, že se provoz zařízení nemění. Podle ministra je nemocnice špičková, představuje výkladní skříň českého zdravotnictví a není možné ji s kauzou spojovat. „Není to kauza fakultní nemocnice Motol, ale kauza Ludvík. Vyděrač Ludvík. To je ta kauza,“ podotkl Válek.
Politický analytik Lukáš Jelínek v Událostech, komentářích zmínil, že všichni ministři včetně Válka přecházeli „černé díry na peníze, které se ve fakultních nemocnicích objevují“. „Navíc pan ministr dokonce nesplnil ani svůj slib na začátku volebního období, kdy hovořil o tom, že přesoutěží místa ředitelů ve fakultních nemocnicích. K tomu také nedošlo, takže možná teď o to víc si nahlas stěžuje,“ dodal.
Na otázku, jak je možné, že podobné kauzy prochází zřejmě velmi dlouho, Jelínek zmínil, že problémem je personálně podfinancovaná nebo podhodnocená kontrola ze strany resortu zdravotnictví. „Ten kontrolní odbor nemá tolik lidí, aby mohl jít do hloubky. A pochopitelně to souvisí i s právním statusem nemocnic. To už zaznělo od některých bývalých ministrů zdravotnictví, že by bylo možná lepší pracovat ne s příspěvkovými organizacemi. (...) Že by možná bylo lepší vytvořit akciové společnosti, které by byly neziskové, ale které by byly kontrolovány představenstvem nebo dozorčí radou,“ dodal Jelínek.