Bývalý ředitel motolské nemocnice Miloslav Ludvík zůstává ve vazbě. Soud nepravomocně zamítl jeho žádost o propuštění, sdělily státní zástupkyně Zdeňka Pavlásková a Ludvíkova obhájkyně Simona Kadlecová. Ludvík je ve vazbě od konce února. Podle vyšetřovatelů přijímal úplatky, poškodil finanční zájmy EU, spáchal dotační podvod a pokusil se legalizovat nezákonně nabyté peníze.
Exředitel Motola Ludvík zůstává ve vazbě, soud zamítl jeho žádost
„Obviněný byl ponechán ve vazbě, a to z důvodu vazby útěkové, kdy hrozí riziko jeho útěku. Nicméně z důvodu vazby takzvaně předstižné – že by mohl pokračovat v trestné činnosti – soud uzavřel, že toto riziko nehrozí. Proti tomuto rozhodnutí jsem podala stížnost,“ sdělila státní zástupkyně. „Obhajoba podala stížnost proti ponechání pana obviněného ve vazbě,“ doplnila. O stížnostech bude rozhodovat pražský městský soud.
Obhajoba neuspěla s návrhem na nahrazení vazby jinými prostředky. „Soudu jsme navrhovali všechny záruky – elektronický náramek, kauci, záruky několika důvěryhodných osob jak z rodinných příslušníků, tak i mimo, písemný slib i uložit zákaz vycestování v podobě odebrání cestovního pasu,“ vyjmenovala advokátka.
Další žádost o propuštění mohou Ludvíkovi obhájci podat po třiceti dnech od právní moci posledního rozhodování. Soud má navíc povinnost přezkoumávat důvody trvání vazby každé tři měsíce.
Ludvíka přivedla k pondělnímu jednání u Obvodního soudu pro Prahu 5 eskorta Vězeňské služby. Exředitel Motola řekl, že vazbu příliš dobře nezvládá. „Být ve vazbě není žádná pohádka. Snáší to přiměřeně situaci, řekla bych,“ dodala poté o klientovi Kadlecová. Ke kauze zatím podle ní nevypovídal a státní zástupkyně dosud nerozhodla o jeho stížnosti proti obvinění.
Ludvíkovi hrozí až dvanáct let vězení. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) ho po policejní razii odvolal z funkce.
Kriminalisté tvrdí, že se Ludvík a jeho někdejší náměstek Pavel Budinský nechali uplácet od různých dodavatelů nemocnice, ať už zajišťovali stavební zakázky, úklidové služby či řemeslnické práce. Odevzdávání části peněz bylo údajně předem dohodnutou podmínkou pro platnost příslušných smluv.
Stížnost u Ústavního soudu
Soud poslal Ludvíka v únoru do vazby na návrh státní zástupkyně, shledal u něj tehdy všechny tři vazební důvody – možné pokračování v trestné činnosti, skrývání se před spravedlností i ovlivňování svědků. Ludvík si na vazbu stěžuje až u Ústavního soudu. Tvrdí, že justice porušila jeho právo na spravedlivý proces, protože odůvodnění vazebních rozhodnutí jsou podle něj zcela neurčitá a nesplňují základní náležitosti, které vyžaduje trestní řád. Ústavní soud zatím o stížnosti nerozhodl.
Národní centrála proti organizovanému zločinu stíhá v kauze Motol osmnáct lidí. Protože se případ zakázek pro motolskou nemocnici týká i dotací z Evropské unie, dozoruje ho Úřad evropského veřejného žalobce. Policie zatím obviněným zajistila celkové majetky v hodnotě přes sto milionů korun. Ludvík si proti zajištění majetku neúspěšně podal stížnost.
Kromě Ludvíka skončili ve vazební cele také Budinský, vlivný advokát Miroslav Jansta a podnikatelé Mychajlo Popovyč a Petr Kysučan, který je nyní zpátky na svobodě. Janstovu žádost o propuštění z vazby zamítl soud nepravomocně minulý týden.