Soud opět zrušil osvobození Nečasové v kauze Vojenského zpravodajství

Pražský městský soud znovu zrušil osvobozující verdikt nad Janou Nečasovou a dalšími obviněnými v kauze údajného zneužití Vojenského zpravodajství. Soud rozhodl usnesením v neveřejném zasedání 23. prosince. Informace ČT potvrdila mluvčí Městského soudu v Praze Markéta Puci. Prvoinstanční soud tak bude v případu rozhodovat již počtvrté.

„Zasedání bylo neveřejné, nikdo jiný kromě senátu přítomen nebyl,“ upřesnila Puci a potvrdila informaci ze soudní databáze, že rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 1 bylo zrušeno a věc mu byla vrácena k novému projednání.

Více ale nesdělila s tím, že odůvodnění bude rozesílat Obvodní soud pro Prahu 1. Odůvodnění tak bude k dispozici až poté, co ho obdrží účastníci řízení. Státní zástupce Rostislav Bajger, který se proti zproštění viny Nečasové a dalších odvolal, rozhodnutí zatím neobdržel.

Obvodní soud pro Prahu 1 zprostil Nečasovou a tři bývalé zpravodajce Milana Kovandu, Ondreje Páleníka a Jana Pohůnka viny ze zneužití vojenského zpravodajství letos v červnu. Skutky popsané v obžalobě nebyly podle soudu trestnými činy, nepodařilo se prý také prokázat motiv.

Soudkyně Králová sice říká, že se všechno stalo tak, jak předkládá žaloba, a že to nebyl trestný čin, protože tajná služba se na žádost Petra Nečase pokoušela chránit jeho rodinu. Odvolací soud to vyvrací ze dvou důkazů, které říkají, že sledování rodiny Petra Nečase tajnou službou neneslo žádné stopy oficiality, nebylo nikde zaznamenáváno, a i kdyby o to požádal, tak tajná služba takto pracovat nemůže.
Jaroslav Spurný
redaktor týdeníku Respekt

První verdikt před více než dvěma roky

Soudkyně Helena Králová v případu rozhodovala již třikrát. Poprvé v červnu 2014, kdy Nečasové uložila trestním příkazem roční podmíněný trest, Pohůnkovo stíhání zastavila a případ Kovandy a Páleníka předala ministerstvu obrany, aby ho řešilo jako kázeňské provinění.

Nadřízený pražský městský soud ale rozhodnutí přezkoumal a nařídil projednat věc v hlavním líčení. To trvalo od ledna do května 2015 a všichni obžalovaní byli soudem zproštěni viny. Státní zástupci se proti verdiktu opět odvolali a uspěli – hlavní líčení se tedy opakovalo v červnu 2016 a skončilo opět osvobozením všech obviněných. Nyní státní zástupci uspěli i s dalším odvoláním, a soud se tak bude opakovat.

Náměstek olomouckého vrchního státního zastupitelství Pavel Komár v minulosti uvedl, že odvolacímu senátu žalobci zřejmě navrhnou výměnu soudkyně. Návrh ale nakonec nepodali. „Nikoliv, žádný takový návrh jsme neměli,“ uvedl k tomu vrchní olomoucký žalobce Ivo Ištvan. Podle advokáta Miroslava Krutiny je výměna zákonného soudce krajní a nepříliš pravděpodobnou možností.

Pád vlády

Kauza Vojenského zpravodajství vedla před třemi lety k pádu Nečasovy vlády. Údajné zneužití vojenské rozvědky je prvním z případů kolem Nagyové, který se dostal před soud. Podle žalobců je pojítkem mezi několika kauzami.

Rozsáhlý spis se původně týkal podezření z ovlivňování veřejných zakázek a zneužití pravomoci ve spojení s úředníky a lobbisty. Na základě odposlechů se vyšetřovatelé dostali k Nagyové. Žalobci ze spisu postupně oddělují jednotlivé kauzy.

Nečasová je obviněná i z údajného uplácení poslanců funkcemi, v případu je obviněn i expremiér Nečas. Dále Nečasová čelí obvinění také z krácení darovací daně, kterou údajně neodvedla z kabelek a šperků. Stát podle obvinění připravila o 705 925 korun, za což jí hrozí až deset let vězení. Městský soud v Praze se od května 2015 zabývá obžalobou ohledně údajného vynášení informací z Bezpečnostní informační služby. Žalobci chtěli Nečasovou obvinit také z korupce, neměli ale dostatek důkazů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Za litr benzinu lidé ve středu zaplatí maximálně 43,15 koruny, za naftu 49,59, určil resort

Ministerstvo financí v úterý poprvé zveřejnilo maximální ceny pohonných hmot na následující den, tedy na středu. Lidé za benzin zaplatí maximálně 43,15 koruny za litr s DPH, v případě nafty určil resort maximální cenu 49,59 koruny za litr s DPH. Jde o součást balíčku opatření, o kterých minulý týden rozhodla vláda kvůli vysokým cenám paliv. Dalšími kroky jsou zastropování marží distributorů pohonných hmot a snížení spotřební daně na naftu. Ceny paliv od začátku března výrazně zvyšuje konflikt na Blízkém východě.
03:11Aktualizovánopřed 3 mminutami

Soud potrestal trojici nezletilých za pokus o vraždu bezdomovce

Soud uložil trojici nezletilých mladíků z Prahy sedm, šest a pět let vězení za pokus o vraždu bezdomovce. Chlapci se domluvili na sociální síti.
před 26 mminutami

Muž dostal sedmnáct let vězení za ubodání partnerky v Jevíčku

Pražský vrchní soud pravomocně poslal Petra Gryce, který v červnu 2024 na náměstí v Jevíčku na Svitavsku ubodal svou partnerku, na sedmnáct let do vězení. Uložil mu také zabezpečovací detenci a povinnost zaplatit rodině zavražděné ženy tři miliony korun. Šestatřicetiletý muž se k činu přiznal.
před 2 hhodinami

Meziroční inflace v březnu zrychlila na 1,9 procenta, odhaduje ČSÚ

Meziroční inflace v České republice v březnu zrychlila na 1,9 procenta z 1,4 procenta v únoru, vyplývá z odhadu Českého statistického úřadu (ČSÚ). Meziměsíčně spotřebitelské ceny stouply o 0,6 procenta. Konečnou hodnotu březnové inflace zveřejní ČSÚ 14. dubna, v minulosti pokaždé předběžný odhad potvrdil.
09:19Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Kvůli změnám financování některé univerzity zdražují jídlo v menzách

Část vysokých škol zdražila jídlo pro studenty v menzách. Důvodem je změna podpory studentského stravování ze strany ministerstva školství. Některé univerzity ještě s rozhodnutím váhají, jiné budou dotovat menzy z vlastních zdrojů. Vyplývá to z informací veřejných vysokých škol oslovených ČT.
před 3 hhodinami

Strabag neuspěl u ÚOHS s rozkladem proti výběru stavební firmy na úsek metra D

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna zamítl rozklad stavební firmy Strabag, která se neúspěšně ucházela o stavbu pražského metra na lince D v úseku Olbrachtova – Nové Dvory, uvedl v tiskové zprávě mluvčí Martin Švanda. V soutěži zvítězilo sdružení firem vedené Subterrou, s níž dosud nemohl pražský dopravní podnik uzavřít smlouvu. Jde o zakázku za zhruba třicet miliard korun.
10:25Aktualizovánopřed 3 hhodinami

VideoHosté Událostí, komentářů týdne probrali vztahy české a slovenské vlády

Hosté Událostí, komentářů týdne probrali vztahy a nedávné jednání české a slovenské vlády, telefonát maďarského ministra zahraničí se svým ruským protějškem a dopady konfliktu na Blízkém východě. Tématem byla také klesající porodnost v Česku. Pozvání přijali římskokatolický kněz Marek Vácha, herečka Zuzana Zlatohlávková, hudebník Ladislav Jakl, geolog a esejista Václav Cílek a influencerka Tereza Koubková. Debatou provázela Jana Fabianová.
před 5 hhodinami

VideoNedohánět učivo, ale hlavně zvládnout stres, radí ředitelka před přijímačkami

Blíží se přijímací zkoušky na střední školy. V pátek a pak následně v pondělí se dělají zkoušky na čtyřleté obory a nástavby, příští týden v úterý a ve středu na víceletá gymnázia. „Pokud se uchazeč nemůže dostavit na zkoušku, do tří dnů musí dodat doklad o důvodu, proč se neúčastnil,“ vysvětluje předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií ČR Renata Schejbalová. „Nejčastěji je to lékařské potvrzení o nemoci,“ dodává. Náhradní termín přijímacích zkoušek se koná 29. a 30. dubna.
před 5 hhodinami
Načítání...