Šojdrová jednala v Řecku o převzetí osiřelých uprchlíků. Začali bychom s malými skupinkami, plánuje

Nahrávám video
Šojdrová: V Řecku je dva tisíce sirotků mimo azylové ubytovny
Zdroj: ČT24

Podle europoslankyně Michaely Šojdrové (KDU-ČSL) mají řecké úřady zájem o spolupráci s Českou republikou ve věci dětských uprchlíků bez doprovodu. Šojdrová, která iniciovala přijetí 50 syrských sirotků do Česka, tvrdí, že v Řecku je nyní kolem dvou tisíc malých uprchlíků, kteří nemají odpovídající ubytování ani zajištění základních potřeb. Česko by podle ní mohlo pro začátek přijmout alespoň malou skupinku dětí. Záležitost chce v nejbližších dnech projednat s premiérem i ministrem vnitra.

„Zjistila jsem, že nedoprovázených dětí je v Řecku 3400. Mám informace o tom, kde všude ty děti jsou. V azylových zařízeních, která jsou pro ně vhodná, je umístěno 1175 dětí. Ovšem to je maximum kapacit, takže více než dva tisíce dětí zůstává mimo azylová zařízení. Jsou v táborech, hot spotech, ale také na ulicích. Což je velký problém,“ uvedla Šojdrová.

Podle europoslankyně se jedná výhradně o děti, u kterých zatím úřady nedokázaly dohledat rodiče ani další příbuzné. Převažují děti z Pákistánu a Afghánistánu, zhruba 15 procent jich je ze Sýrie. Zhruba deset procent je mladších 14 let.

obrázek
Zdroj: ČT24

Děti se musí na přesun do další země připravit

Šojdrová už jednala o možném přesídlení dětí do Česka s řeckými úřady: „Na první místo kladou zájem dítěte. Je důležité děti dobře připravit. A to je výhoda České republiky. Já se spoléhám na občanskou společnost, která vyvolala vlnu solidarity. Asi čtyři tisíce lidí se závazně přihlásily do akce ‚Češi pomáhají‘ a chtěly by pomoct s jejich aklimatizací.“

Příprava dětí na přesun do jiného prostředí, které se od toho jejich domácího diametrálně liší, je podle Šojdrové zcela zásadní. „Měli bychom začít po malých skupinách, vysvětlit dětem, do jakého prostředí jdou,“ uvedla s tím, že ideální by bylo například využití syrské komunity v Praze, která už vyjádřila zájem malým uprchlíkům pomoct.

První kroky sirotků v Česku by měly vést do azylových domů, kde by se o ně postarali psychologové. Děti by zde také měly zvládnout základy češtiny, aby mohly začít komunikovat v nových rodinách. „Česká republika má s pěstounskou péčí velkou zkušenost. Je to velká šance, jak může být solidární a jak se do věci zapojit,“ věří Šojdrová.

S dětmi se prý osobně bavila a zajímala se, jestli by měly o přesun do Česka zájem. „Byly to děti syrské i afghánské a řeknu upřímně, že Českou republiku neznaly. Ale vysvětlovala jsem jim to na příkladu fotbalistů. Petra Čecha ani Pavla Nedvěda neznaly. Ale když jsem jim ukázala míč, úplně ožily.“

Šojdrová bude o výsledcích své cesty informovat premiéra a ministra vnitra

Šojdrová se v druhé polovině září sešla s premiérem Andrejem Babišem (ANO), který přijetí dětských migrantů do Česka odmítal. Šojdrová po schůzce řekla, že dostala spolu s neziskovými organizacemi od Babiše za úkol vybrat syrské sirotky, kteří by mohli být z uprchlických táborů přesunuti do Česka.

Babiš po setkání nechtěl sdělit, zda Česko děti přijme, pokud je organizace najdou. Zopakoval ale, že lepší je dětem pomáhat mimo Česko. S touto cestou souhlasí i Šojdrová: „Samozřejmě pokud jsou ještě v Sýrii, nepochybně je stěhovat nechceme.“

O výsledcích své návštěvy Řecka chce Šojdrová v nejbližších dnech znovu jednat nejen s Babišem, ale i s ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD).

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Vyšetřování požáru v pardubické zbrojovce pokračuje. Ta sčítá škody

Policie i tajné služby dál pátrají po pachatelích pátečního požáru průmyslové haly společnosti LPP Holding v Pardubicích. Vyšetřují ho jako podezření z teroristického útoku a pracují se čtyřmi verzemi, podrobnosti zatím zveřejnit nechtějí. Hala je podle firmy zničená, strhnout bude velmi pravděpodobně nutné i druhý zasažený objekt. Přesný rozsah škod se zjišťuje, mají jít do stamilionů. Česká televize natáčela přímo na místě.
před 6 hhodinami

VideoPokud se ukáže, že za požárem v Pardubicích není Rusko, budu překvapený, říká šéf TOP 09

Předseda TOP 09 Matěj Ondřej Havel považuje za správné, že stát zpřísní kontroly zabezpečení zbrojovek po požáru haly a administrativní budovy zbrojařské společnosti v Pardubicích. Upozornil ale, že ten, kdo občany Česka chrání, jsou tajné služby. Zároveň varoval před unáhlenými závěry vyšetřování této události. Míní, že zabezpečení se nemá týkat jen zbrojovek, ale i jiného strategického průmyslu. Havel bude překvapený, pokud vyšetřování ukáže, že za požárem není Rusko. Dodal ale, že nemá žádné informace. V pořadu Interview ČT24 probral s moderátorem Jiřím Václavkem i dění na Blízkém východě, bezpečnost Česka, výdaje na obranu a rozpočet bezpečnostních služeb nebo financování veřejnoprávních médií.
před 8 hhodinami

Vláda jmenovala novým zmocněncem pro digitalizaci náměstka ministra vnitra Klučku

Kabinet jmenoval novým zmocněncem pro digitalizaci náměstka ministra vnitra Lukáše Klučku. Nahradil poslance Roberta Králíčka (ANO), který rezignoval. Rovněž schválil legislativní plány na zbytek roku a výhled na další roky, řekl ministr průmyslu Karel Havlíček (ANO). Vláda se zabývala i pátečním požárem v pardubické hale firmy, která mimo jiné vyrábí drony pro Ukrajinu. Stát podle Havlíčka zvýší kontrolu zabezpečení 428 společností, které mají licenci na výrobu a vývoz zbraní.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Koalice podle Okamury ve sněmovně navrhne zrušení části televizních a rozhlasových poplatků

Vládní koalice chce v úterý ve sněmovně podat poslanecký návrh zákona, který zruší televizní a rozhlasové poplatky pro seniory, firmy, nezaopatřené mladé lidi do 26 let nebo osoby s tělesným postižením. Výnos z poplatků by se tak měl vrátit do stavu z roku 2024, sdělil po jednání koaliční rady předseda dolní komory Tomio Okamura (SPD). Podle ministra kultury Oty Klempíře (za Motoristy) by měl zákon platit již od poloviny letošního roku. Česká televize (ČT) a Český rozhlas (ČRo) upozornily na dopady na financování.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Stát zvýší dozor nad zabezpečením areálů zbrojařských firem

Stát zvýší kontrolu zabezpečení objektů 428 firem, které mají licenci na výrobu a vývoz zbraní. Pokud nenaplní zákon, hrozí jim neposkytnutí licence, prohlásil po jednání vlády ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO). Jde o reakci na páteční zapálení areálu zbrojařské společnosti LPP Holding. Podle ministra zasílají firmám resorty průmyslu, vnitra a obrany „důrazné upozornění“ na dodržování zákona o nakládání s bezpečnostním materiálem, případně zákona o zbraních a střelivu.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Zákon o registraci neziskových organizací vláda nechystá, zastane ho vyhláška, řekl Tejc

Zákon o zahraničních vazbách neziskových organizací nechystá ani ministerstvo spravedlnosti, ani vláda, řekl po jednání vlády ministr spravedlnosti Jeroným Tejc (za ANO). Přehled o dotacích neziskových organizací z veřejných peněz pak zajistí vyhláška ministerstva financí. K přípravě předpisu o zahraničních vazbách se před dvěma týdny přihlásil předseda PRO Jindřich Rajchl z poslaneckého klubu vládní SPD.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Čeští vědci dali lidem bez domova sto tisíc korun. Většina získala práci i bydlení

Vědci v Česku provedli jako druzí na světě experiment k řešení situace lidí bez domova. Poskytli jim na rok sto tisíc korun bez podmínek a pokynů, nebo speciální podporu sociálního pracovníka. Situace osob v obou skupinách se zlepšila. Většina si našla práci i bydlení. S pomocí profesionála byl návrat a běžný život udržitelnější a větší byla i duševní pohoda. Darovanou sumu nikdo okamžitě neutratil. Jde o projekt New Leaf Česko.
před 13 hhodinami

Zemřela dlouholetá ředitelka Nadace Charty 77 Božena Jirků

Ve věku 78 let zemřela v neděli dlouholetá ředitelka Nadace Charty 77 Božena Jirků a zakladatelka Konta Bariéry. Podílela se na řadě charitativních projektů, mimo jiné na celonárodní sbírce Konto Míša na začátku 90. let. V minulosti působila jako televizní hlasatelka, moderátorka a redaktorka.
před 14 hhodinami
Načítání...