Sněmovna zrušila povinnost školek zajistit místa i pro dvouleté děti

Mateřské školky nebudou muset v budoucnu povinně zajistit místa i pro dvouleté děti. Nadále to zůstane jen na jejich dobrovolném rozhodnutí. Předlohu ODS schválili poslanci. Povinnost předškolního vzdělávání pro pětileté děti napak v zákoně zůstane. Novela zavádí i roční odklad reformy financování regionálního školství. Novelu školského zákona nyní dostane k posouzení Senát.

Dvouleté děti měly mít nárok na místo ve školce od roku 2020. Na přípravu tak sice školky měly čtyři roky, řada z nich včetně obcí se ale obávala, že to v praxi nebude fungovat. Upozorňovaly, že malé děti potřebují jinou péči včetně nočníků nebo plínek, ale i jiné hračky nebo denní režim.   

Přijaté změny podpořil i ministr školství Robert Plaga (za ANO). Povinnost školek přijímat dvouleté děti by si podle něj vyžádala investice do rozšíření kapacity mateřských škol ve výši 283 000 korun na dítě, což by při 40 000 dětech znamenalo přes 11 miliard korun. Ministerstvo podle něj letos dokázalo pro tento účel uvolnit podobně jako loni jen 300 milionů.

Novela zavádí i roční odklad reformy financování regionálního školství. Spuštěna by byla až v září 2019, naplno by tak začala fungovat až od ledna 2020. Odklad má usnadnit náběh na financování podle počtu odučených hodin, nikoli pouze podle počtu žáků jako nyní.

Občanským demokratům se naopak nepodařilo zrušit povinnost předškolního vzdělávání pro pětileté děti. Piráti neprosadili ani to, aby se povinný poslední rok školky týkal jen šestiletých dětí s odkladem povinné školní docházky, ačkoli i to ODS podporovala.

Tři hlasy chyběly k přijetí návrhu poslance KDU-ČSL Jana Čižinského, aby tyto děti byly přednostně přijímány do přípravných tříd základních škol. Proti byly koaliční strany ANO a ČSSD i vládu podporující KSČM.

Neúspěšný byl rovněž Pirát Lukáš Bartoň s návrhem doprovodného usnesení, podle něhož by měla sněmovna vyzvat vládu k zajištění financování dětských skupin od roku 2020. Bartoň upozorňoval, že na dětské skupiny nyní nejdou žádné peníze státu. Fungují z evropských dotací, které ale za dva roky skončí.