Šlechtová odvolala ředitele Vojenského výzkumného ústavu. Babiš ho kritizoval kvůli novičoku

3 minuty
Šlechtová odvolala ředitele Vojenského výzkumného ústavu
Zdroj: ČT24

Ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová (ANO) odvolala ředitele Vojenského výzkumného ústavu Bohuslava Šafáře. Důvody neuvedla, nedozvěděl se je podle svých slov ani sám Šafář, který je do pátku služebně v Bratislavě. Premiér Andrej Babiš (ANO) ho nedávno kritizoval za výroky o novičoku. Odmítl ale, že by požadoval jeho odchod.

„Paní ministryně je zakladatelkou našeho podniku a jako taková má právo mě odvolat. To udělala, důvod tam napsaný nebyl,“ řekl Šafář ČT. Dál zůstává zaměstnancem ústavu. Na pozici ředitele bude vyhlášené výběrové řízení. Podnik bude zatím vést zástupce ředitele Josef Hrnčiřík.

„Za dlouholeté působení v čele Vojenského výzkumného ústavu Bohuslavu Šafářovi děkuji,“ uvedla Šlechtová. Důvody odvolání Šafáře nechtěla komentovat. Babiš později na tiskové konferenci po návštěvě vlády v Ústeckém kraji potvrdil, že odchází kvůli výrokům o novičoku: „Určitě jsem ale nežádal, aby ho odvolala, ale informovala mě o tom. Ale je pravda, že některé výroky pana ředitele Šafáře byly kontroverzní a sehrály určitou roli na mezinárodním poli.“

Bohuslav Šafář
Zdroj: ČT24

Látkou typu novičok byl v březnu v Británii otráven dvojitý agent Sergej Skripal. Británie za viníka útoku označila Rusko, které následně uvedlo, že jed mohl pocházet i z Česka. Šafář na to tehdy reagoval slovy, že otravné látky se v Česku vyrábějí výhradně pro laboratorní účely a že malé množství jich vyrábí i jeho ústav.

Rovněž uvedl, že řádově jde o gramy, takže nejde o výrobu, ale spíš „laboratorní přípravu malého množství“ kvůli otestování jejich vlastností. Na jeho výrok se ale později odvolal prezident Miloš Zeman, když začátkem května prohlásil, že se v Česku v malém množství novičok vyráběl a testoval. 

Všichni další představitelé Česka ale prezidentova slova odmítli, za pravdu jim daly i zpravodajské služby. Zeman ale trvá na svém. „Při vší úctě k problematice vzdělání některých členů našeho parlamentu si nejsem jist, zda mají lepší informace o této otázce než ředitel ústavu, v němž se podle jeho vlastních slov novičok vyráběl,“ uvedl minulý týden při návštěvě Polska.

Zpravodajské služby ale uvedly, že látky typu novičok v Česku sice vznikají, ale pouze cestou laboratorní mikrosyntézy pro výzkumné a ochranné účely, což se podle mezinárodních úmluv nepovažuje za jejich výrobu.

Babiš proto Šafářův výrok označil nešťastný: „Prezident vycházel z toho, co mu poskytlo Vojenské zpravodajství. Výrok ředitele ústavu byl veřejný a nešťastný. Z toho vzniklo to nedorozumění.“

Šafář vedl výzkumný ústav šest let

Vojenský výzkumný ústav (VVÚ) založilo jako státní podnik v roce 2012 ministerstvo obrany, Bohuslav Šafář jej vedl od počátku. Ústav navazuje na výsledky více než půlstoletí práce svých předchůdců, kteří se podíleli na armádním výzkumu a vývoji.

Organizace pro ministerstvo koordinuje výzkum, vývoj a inovace vojenské techniky a materiálu, zabezpečuje zkoušky vojenské techniky a odborná školení specialistů. Tak, jak to umožňuje platná Úmluva o zákazu vývoje, výroby, skladování a použití chemických zbraní a o jejich zničení, zabývá se ústav i výzkumem zvláště nebezpečných chemických látek, a to pro výzkumné a výcvikové účely.

K výsledkům práce ústavu patří například soupravy pro zjišťování chemických látek, dozimetry, protichemické masky, ochranné oděvy, dekontaminační prostředky nebo polní chemické laboratoře, ale i radiotechnické průzkumné prostředky jako známá Tamara. V ústavu vznikla také chemická průzkumná vozidla na základě automobilů Land Rover.

Odborníci z ústavu se v minulosti zapojili do mise UNSCOM v Iráku, zabývající se tamními zásobami zbraní hromadného ničení, cvičili také inspektory Organizace pro zákaz chemických zbraní v Haagu. V roce 2016 vykázal ústav tržby 286 milionů korun.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Sněmovna druhým dnem jednala o důvěře vládě

Sněmovna opět přerušila debatu o vyslovení důvěry vládě, kterou zahájila v úterý odpoledne. K hlasování se dolní komora dostane nejspíše ve čtvrtek. Diskuse včetně vystoupení členů vlády trvala zatím 19 hodin. V úvodu středečního jednání hovořili zástupci opozice s přednostním právem, kteří před novým kabinetem varovali. Po jedenácté hodině dopoledne sněmovna zahájila obecnou rozpravu, během níž další opoziční zákonodárci pokračovali v kritice vlády.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Na východě Česka se může tvořit ledovka, varují meteorologové

Ve východní polovině Česka hrozí od středečního odpoledne při mrznoucím dešti ledovka. Zejména v částech Pardubického a Olomouckého kraje se může tvořit i ve čtvrtek dopoledne. Vyplývá to z aktualizované výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Při ledovce je podle meteorologů potřeba počítat s problémy v dopravě, opatrní by měli být také chodci.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Předávali si mě jako ošatku, popsal muž záchranu z jeskyně

Jedno špatné došlápnutí v jeskyni Svážná studna v Moravském krasu o víkendu stačilo k tomu, že si zkušený speleolog a také dobrovolný hasič Václav Adamec vyzkoušel fungování záchranného systému z druhé strany. Vysvobodit se ho se zlomenou holení v neděli podařilo po více než dvaceti hodinách. Adamec se nyní zotavuje a o zkušenosti vypráví: „Ani na chvíli nešla úvaha, že bych se nahoru nedostal.“
před 6 hhodinami

Ministr Šebestyán odvolal ředitele Lesů ČR Šafaříka

Ministr zemědělství Martin Šebestyán (za SPD) ve středu odvolal z funkce generálního ředitele Lesů ČR Dalibora Šafaříka. Dočasným řízením podniku je pověřený výrobně-technický ředitel Libor Strakoš. Ředitelem Lesů ČR byl Šafařík od listopadu 2022, jmenoval ho tehdejší ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) z vlády Petra Fialy (ODS). Podnik spravuje téměř polovinu lesů v zemi. Šafařík sdělil, že rozhodnutí ministra respektuje.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Turek bude zmocněncem na resortu životního prostředí na základě smlouvy či dohody

Poslanec Motoristů Filip Turek bude jako vládní zmocněnec pro klimatickou politiku a Green Deal zaměstnancem ministerstva životního prostředí na základě pracovní smlouvy, nebo dohody o pracovní činnosti. Vyplývá to ze statutu zmocněnce, který schválila vláda. Za výkon své funkce bude odpovídat vládě, která ho jmenuje a odvolává na návrh ministra životního prostředí. Turek by měl mimo jiné zastupovat vládu při jednáních s orgány Evropské unie a neformálních mezinárodních konzultacích v oblasti klimatu v rozsahu pověření vládou.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Záchranky měly loni nejvíc výjezdů za patnáct let, evidují i nadužívání služby

Zdravotnická záchranná služba (ZZS) loni v Česku vyjela k více než 1,2 milionu případů. Česká televize to zjistila od ZZS jednotlivých krajů. Podle dat Národního zdravotnického informačního portálu (NZIP) jde o nejvyšší počet za posledních patnáct let. Kromě akutních stavů dál evidují záchranáři také nadužívání služby. Jako příklady uvádějí zveličování závažnosti potíží, volání kvůli dlouhodobým potížím, snahu pacienta dostat se rychleji na urgentní příjem nebo i náhradu za nedostupného praktického lékaře.
před 12 hhodinami

Stát musí kvůli hluku ze silnice zaplatit muži odškodnění

Stát musí Liboru Dolákovi z Brna-Bosonoh zaplatit 150 tisíc korun jako odškodnění za to, že musel kvůli rozhodnutí jihomoravské krajské hygienické stanice snášet zvýšený hluk z dopravy. Hygienici totiž v roce 2016 vydali pro silnici druhé třídy, která vede paralelně s dálnicí D1 na okraji Brna, hlukovou výjimku. Brněnský soud ji ale o dva roky později jako nezákonnou zrušil.
před 12 hhodinami

Státní zástupkyně obžalovala Feriho z dalšího znásilnění

Státní zástupkyně Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 3 v úterý obžalovala bývalého poslance Dominika Feriho z dalšího znásilnění. Vyplývá to z informací, které ve středu sdělil mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami
Načítání...