Senátem prošly registrační značky na přání

Praha - Senát schválil novelu, která umožní vydávat registrační značky na přání, a vládní předlohu, která má přilákat do Česka zahraniční investory. Horní komora se bude ještě zabývat změnami ve fungování katastru nemovitostí.

Registrační značky na přání prošly Senátem bez problémů. Předloha míří k podpisu prezidentovi. Značky nebudou smět obsahovat vulgární a hanlivé výrazy nebo například zkratku některého úřadu. Jedna tabulka bude stát 5 000 korun, tudíž dvě značky na auto vyjdou jeho vlastníka na 10 000 korun. Podle dosluhujícího ministra dopravy Zbyňka Stanjury (ODS) budou přenositelné na jiné vozidlo. „Osobně k tomu mám negativní postoj, nicméně bylo to v návrhu zákona který jsem zdědil. Myslím si, že je to zbytečné, ale proč ne. Pokud se najdou zájemci, tak na tom stát aspoň něco málo vydělá,“  řekl Stanjura.


Jeden registr - jeden úřad - jedna žádost

Norma také zjednodušuje registraci aut, zavádí princip „jeden registr - jeden úřad - jedna žádost“. Pokud se bude při prodeji auta na jeho registraci vztahovat už jiný místně příslušný úřad, předají si úřady spisy mezi sebou. Stanjura uvedl, že úprava zamezí takzvaným polopřevodům, kdy původní vlastník automobil odhlásil a nový už nepřihlásil. Působí to prý problémy se stanovením odpovědnosti například v situacích, pokud takové vozidlo havaruje.

Kamery na STK?

Novela zjednodušuje i vyřazování vozidel z evidence. Sloučí se dočasné a trvalé vyřazení. Do registru aut bude mít přístup i ministerstvo životního prostředí, a to kvůli rozesílání emisních plaket, což souvisí se zaváděním tzv. nízkoemisních zón. Novela bude účinná od ledna 2015, aby mělo ministerstvo dopravy dostatek času pro přípravu informačních systémů.

Od 1. ledna příštího roku začne platit ustanovení, které umožní zejména výměnu informací o ukradených vozidlech mezi úřady zemí EU. Novela také zpřísňuje požadavky na stanice technické kontroly. Ministerstvo dopravy do budoucna uvažuje o zavedení kamerového nebo obrazového systému do stanic. Bylo by díky tomu možné zjistit, jestli vozidlo na kontrole skutečně bylo.

Senát schválil i nový zákon, který má do Česka lákat fondy 

Zákon předložila vláda a má vytvořit systém podmínek, které by zatraktivnily české právní prostředí pro podnikání tuzemských i zahraničních fondů.