Schwarzenbergův náměstek míří do země únosu dvou Češek

Praha - Náměstek ministra zahraničí Vladimír Galuška vyrazí ve věci únosu dvou Češek do Pákistánu. Kancléři tamního prezidenta veze osobní dopis českého prezidenta Miloše Zemana, jehož adresátem je pákistánský protějšek Ásif Alí Zardárí. Galuška by měl odcestovat v nejbližší době, řešit by měl i nadcházející postup obou stran.

Původně měl dopis zamířit na východ přes pákistánského velvyslance v Praze, nakonec ho ale předá náměstek kancléři osobně.

Dvě české turistky byly uneseny minulou středu v pákistánské provincii Balúčistán. Úřady o jejich osudu zatím nemají žádné informace. Únosci zatím nikoho nekontaktovali, mohou se ale ozvat i po řadě měsíců.

Situací se od minulého týdne zabývá krizový štáb v čele s šéfem české diplomacie Karlem Schwarzenbergem (TOP 09) a zástupci zainteresovaných složek. Ministr kvůli tomu jednal také se Zemanem.

Češky, kterým je kolem 25 let, přijely do Pákistánu ze sousedního Íránu jako turistky. Cílem jejich cesty byla Indie. Z místa únosu je skupina osmi až deseti ozbrojenců odvezla terénním automobilem. Únosci s sebou vzali i policistu, jenž ženy doprovázel, později ho ale z auta vysadili a ponechali si jeho zbraň.

Vydáno pod