Respekt: Prezidentská analýza vyčítá šéfovi BIS novičok i výroky o ruských službách

Ředitel Bezpečnostní informační služby (BIS) Michal Koudelka podle prezidentské analýzy neplní své povinnosti, dlouhodobě zamlčuje a neposkytuje informace zákonným adresátům a zveřejňuje informace v rozporu se zákonem. Uvádí to v pondělním vydání týdeník Respekt.

Materiál zpracoval bývalý šéf analytiky BIS Jiří Rom. Před pěti lety patřil mezi kandidáty na šéfa služby. Z BIS odešel a loni nastoupil do prezidentské kanceláře. Prezident Miloš Zeman materiál na podzim předal premiérovi Andreji Babišovi (ANO). Ten na setkání s novináři po nedělním novoročním obědě s prezidentem uvedl, že vůči Koudelkově práci nemá výhrady. S hlavou státu se prý o BIS při setkání nebavili. 

Zeman práci BIS opakovaně kritizuje, její šéf by měl být podle něj odvolán. Vládní návrh na jmenování Koudelky do generálské hodnosti už pětkrát odmítl, zmíněný materiál má jeho postoj zdůvodňovat.

Kritika za ohrožení policejní práce

Podle Respektu dokument v rozsahu jeden a půl stránky shrnuje výtky k práci Koudelky a BIS do pěti bodů.

Vyčítá Koudelkovi mimo jiné to, že na podzim 2019 veřejně mluvil o tom, že BIS společně s Národní centrálou proti organizovanému zločinu (NCOZ) odhalily a rozbily síť, kterou v Česku vytvářela ruská zpravodajská služba FSB. Podle prezidentské analýzy tím byla ohrožena policejní práce. Podle mluvčího NCOZ Jaroslava Ibeheje nemělo Koudelkovo veřejné vystoupení na práci policie žádný vliv, napsal Respektu.

Ricin a novičok

Další výtka zmiňuje kauzu, kdy BIS prověřovala informaci o možném ohrožení českých komunálních politiků jedem ricin. Údajně ho do Česka dovezl ruský diplomat. Nakonec se ukázalo, že kauza byla smyšlená a byla důsledkem sporů mezi pracovníky ruského velvyslanectví, když jeden z nich zaslal českým tajným službám falešné informace. Vše vyvrcholilo vyhoštěním dvou ruských diplomatů.

Ukázkou neprofesionální práce je podle dokumentu i to, že BIS podle názoru Hradu nedodala fakta o možné výrobě jedu novičok v Česku. Zeman to požadoval v souvislosti s útokem na přeběhlého ruského agenta Sergeje Skripala a jeho dceru v Británii na jaře 2018. Zeman tehdy tvrdil, že podle jeho informací se novičok v Česku opravdu vyráběl, BIS to ale vyvrátila.

Čeští zpravodajci jsou prý odkázáni na cizí služby

Hrad Koudelkovi vyčítá i výroky, které přednesl ve sněmovně v květnu 2019 a které se týkaly způsobu práce ruských tajných služeb v souvislosti s nutnou spoluprací v rámci Evropy i NATO.

Poslední výtka tvrdí, že „zpravodajská služba ČR je odkázána na zjištění a tvrzení cizích zpravodajských služeb, aniž by jejich informace dokázala verifikovat“.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

První analýza neukazuje na radikální růst marží u čerpacích stanic, tvrdí resort financí

První analýza údajů od prodejců pohonných hmot neukazuje, že by čerpací stanice po začátku konfliktu v Íránu radikálně měnily své marže. Uvedlo to v úterý ministerstvo financí, které údaje o maržích od pondělí monitoruje. Podrobnější data bude mít úřad ve čtvrtek.
17:23Aktualizovánopřed 13 mminutami

Prezident podepíše zákon o rozpočtu v pátek, řekl Babiš po jednání na Hradě

Premiér Andrej Babiš v úterý odpoledne jednal na Pražském hradě s prezidentem Petrem Pavlem. Tématem jejich rozhovoru byl návrh státního rozpočtu na letošní rok, který prezident podle premiéra podepíše v pátek. Hrad posléze informaci potvrdil. Pavel s Babišem diskutovali i o velvyslancích či spolupráci Hradu s ministerstvem zahraničních věcí. Prezident na zhruba hodinové schůzce vznesl připomínky k zákonu o státních zaměstnancích.
04:01Aktualizovánopřed 35 mminutami

Rozdělování financí mezi kraje je nespravedlivé, volají hejtmani

„Já si myslím, že každý občan si zaslouží, aby žil v kraji, který je spravedlivě financovaný (...). V tomto my teď nežijeme a myslím si, že je potřeba to narovnat,“ domnívá se hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL). Podobně na situaci nahlíží i lídr Pardubického kraje Martin Netolický (nestr.) a hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková (STAN). Předseda Rady Asociace krajů a šéf Zlínského kraje Radim Holiš (ANO) má v tomto směru ambici představit vládě dohodu, kterou podpoří minimálně třináct ze čtrnácti krajů.
před 1 hhodinou

Jiří Grygar slaví 90 let. Desítky let popularizuje vědu a chrání ji před pavědou

Astrofyzik a popularizátor vědy Jiří Grygar je věřícím skeptikem, který bojuje proti pavědeckému tmářství, často oponuje kupříkladu paranormálním jevům či astrologii. Autor mnoha knih, oblíbený řečník a někdejší náruživý cyklista nechal generacím diváků nahlížet na hvězdy v televizních Oknech vesmíru dokořán. V úterý slaví devadesáté narozeniny.
před 1 hhodinou

Soud přiznal dědičce rodu Walderode nárok na některé pozemky na Jablonecku

Nejvyšší soud (NS) potvrdil, že dědička rodu Walderode Johanna Kammerlanderová má nárok na některé požadované pozemky na Jablonecku. Odmítl dovolání Státního pozemkového úřadu a obce Jenišovice. Plné odůvodnění zatím není dostupné. Restitučními nároky rodiny se zabývá také soud v Semilech, který nedávno rozhodl, že Kammerlanderové náleží mobiliář státního zámku Hrubý Rohozec v Turnově.
před 1 hhodinou

Policie odložila případ nesrovnalostí v počítání hlasů v blanenském okrsku

Policie odložila případ nesrovnalostí v počítání volebních hlasů v jednom z blanenských okrsků při říjnových sněmovních volbách. Nebylo prokázáno, že by šlo o úmysl. Trestní oznámení podal Nejvyšší správní soud (NSS), který na základě volební stížnosti Pirátů přepočítal hlasy v blanenském okrsku 28. Piráti jich mají po přepočtu o 20 více, ANO o 21 méně. Výsledek voleb to neovlivnilo, soud tedy nezasáhl. Existovalo ale podezření, že nešlo jen o početní omyl, ale o úmysl.
13:43Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Resort zdravotnictví podal trestní oznámení na FN Olomouc kvůli defibrilátorům

Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že podalo trestní oznámení kvůli operacím pacientů s přístroji na kontrolu srdečního rytmu, takzvaných kardioverterů-defibrilátorů, ve Fakultní nemocnici Olomouc (FNO). Důkazy podle resortu ukazují na neobvykle vysoké počty výkonů a vznikla podezření na obcházení kritérií pro voperování těchto přístrojů. Policie případ prověřuje kvůli podezření z podvodu a těžkého ublížení na zdraví, vyšetřování se týká stovek pacientů.
před 3 hhodinami

Ministerstvo rozdělilo odbor pro sankce, kybernetický prostor a odolnost

Ministerstvo zahraničních věcí (MZV) rozdělilo na dvě části odbor pro sankce, kybernetický prostor a odolnost. Oddělení kybernetické diplomacie nyní nově působí pod odborem bezpečnostní politiky a oddělení sankční politiky pod odborem společné zahraniční a bezpečnostní politiky, uvedl v úterý mluvčí Černínského paláce Adam Čörgő. Seznam Zprávy ve stejný den napsaly, že odbor, který se věnoval sankcím, od března zanikl a úředníci se svou agendou byli přeřazeni jinam.
před 3 hhodinami
Načítání...