Ředitelé škol nebudou muset podávat majetková přiznání

Praha - Ředitelé škol možná přece jen nebudou muset podávat majetková přiznání tak, jak to činí třeba ústavní činitelé. Povinnost, kterou by měli splnit poprvé letos do konce června, ruší poslanecká novela zákona o střetu zájmů. Dnes ji na poslední chvíli schválila sněmovna hlasy 114 ze 161 přítomných poslanců. Povinnost bude pro letošní rok včas zrušena v případě, že ji stihne ještě tento měsíc schválit Senát a podepsat prezident.

Sněmovna prosadila rozšíření zákona o střetu zájmů i na ředitele škol loni na jaře přes nesouhlas senátorů i Václava Klause. Nehrozí tak, že by prezident nebo senátoři novelu odmítli. Normu předložili tři poslanci stran dosavadní vládní koalice včetně bývalého ministra školství Ondřeje Lišky (SZ). Podle něj hrozba střetu zájmů ředitelů škol a jejich zástupců není natolik závažná, aby ospravedlňovala povinnost oznámení o majetku a další zásahy do ústavou zaručeného práva na soukromí.

Rozpočet škol podle exministra tvoří z velké části účelově vázané příspěvky na platy a učebnice, ze kterých nelze realizovat veřejné zakázky. Použití zbývajících prostředků může kontrolovat zřizovatel školy. Odmítnutím novely by se podle Lišky zvýšila administrativní zátěž související se správou škol. Novela se týká pouze řídících pracovníků státních či obcemi zřízených škol, nikoli škol, jejichž zřizovateli jsou ministerstva vnitra či obrany, a to kvůli rozdílům v právním postavení těchto škol.

Někteří ředitelé už přiznání vyplnili

„Ministerstvo školství vítá rozhodnutí Poslanecké sněmovny, byť je poněkud opožděné. Upozorňujeme na skutečnost, že tato novela mohla být projednána už daleko dříve, aby ředitelky a ředitelé škol a školských zařízení nemuseli majetková přiznání podávat ani v letošním roce,“ uvedl mluvčí ministerstva Ondřej Gabriel. Někteří ředitelé už přiznání vyplnili a poslali na ministerstvo, shodli se ale, že v podstatě neměli co přiznávat.

Majetková přiznání musejí kromě ústavních činitelů a řídících pracovníků státních nebo obcemi zřízených institucí předkládat také šéfové ústředních státních orgánů, ředitelé tajných služeb nebo členové statutárních, řídících, dozorčích a kontrolních orgánů. Již loni byli povinnosti zbaveni naopak soudci a státní zástupci, přibyla naopak některým policistům.