Psychiatři se postavili za odvolaného ředitele nemocnice v Dobřanech

Praha - Výbor psychiatrické společnosti nesouhlasí s odvoláním ředitele Psychiatrické nemocnice Dobřany Vladimíra Žižky. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) ho odvolal v reakci na to, že nemocnice propustila muže, který měl v polovině května ubodat ženu v knihovně v Horní Bříze na Plzeňsku. Zaměstnanci za odvolaného ředitele sepsali petici a pohrozili stávkovou pohotovostí.

Psychiatři, kteří Žižku hájí, uvedli, že pacient může být ze zákona hospitalizován jen tehdy, když ohrožuje bezprostředně a závažným způsobem sebe nebo své okolí a pokud nelze hrozbu odvrátit jinak. „V době propuštění už netrvaly důvody, které by ospravedlňovaly další hospitalizaci bez souhlasu pacienta,“ stojí v jejich prohlášení. Ošetřující lékař proto podle nich postupoval správně a v souladu se zákonem.

Ředitel Žižka zvelebil za 15 let léčebnu a zasloužil se o její výbornou odbornou úroveň, uvedli psychiatři. I podle Němečka odvolaný ředitel léčebnu udělal za svého působení ekonomicky stabilním zařízením, na jeho odvolání ale trvá. Zaměstnancům nemocnice nabídl, aby vyslali své zástupce do komise, která bude vybírat nového ředitele. Nový ředitel by podle něj měl na pozitiva navázat. Podle ministra je třeba také lépe evidovat lidi, kteří potřebují péči psychiatrů.

Pravděpodobný pachatel podstoupil počátkem roku v Dobřanech nedobrovolné léčení – jevil známky duševní poruchy a trpěl bludy. Navíc prý vyhrožoval, že někoho zabije. Jenže nedobrovolnou hospitalizaci musí po čase zhodnotit soud, jestli její důvody ještě trvají. K tomu si obvykle vyžádá znalecký posudek – léčebna ale ještě předtím rozhodla, že muže propustí a dala to jen na vědomí soudu, který další řízení zastavil. 

Vydáno pod