Praha 1 před volbami nezahálí, prodloužila několik lukrativních nájmů

Praha - Rada Prahy 1 v čele se starostou Filipem Dvořákem a místostarostou Michalem Valentou (oba ODS) prodloužila v létě společnosti Agentura NKL Žofín nájemní smlouvu na žofínský palác na Slovanském ostrově až do roku 2024. Smlouvu do roku 2019 získal na prestižní adrese v Maiselově ulici také luxusní krejčovský salon, který vlastní rodiče náměstka pražského primátora Milana Richtera (ODS). Informují o tom deník E15 a Hospodářské noviny (HN), podle nichž nebyl k prodloužení nájemních smluv žádný urgentní důvod. Prodloužení smluv před volbami kritizuje i opozice.

Předchozí smlouva mezi městskou částí a NKL Žofín platila až do roku 2014, smlouva krejčovského salonu měla vypršet až za dva roky. Podle Hospodářských novin tak mohou radní čelit podezření, že nájmy firmám zajistili narychlo proto, že po komunálních volbách může přijít ODS v Praze 1 o dosud neotřesitelné postavení. „Není to tak. S oběma jsme jednali jako s každým jiným,“ řekl Valenta. Naopak třeba kandidát na starostu Prahy 1 za TOP 09 Oldřich Lomecký tvrdí, že se jedná o službu „spolukmotrům z pražské ODS“ a že věc se neměla před volbami projednávat.

Lomecký: Jedná se o službu „spolukmotrům z pražské ODS“

Richterovi a Agentura NKL Žofín podle Valenty o prodloužení smluv požádali sami a radnice nenašla důvod, proč jim nevyhovět. „Je velmi nezvyklé, že o prodloužení pronájmu požádal sám nájemce čtyři roky před skončením smlouvy,“ řekl E15 Petr Holešínský z advokátní kanceláře Havel & Holásek. Radnice ale na tom nevidí nic divného. „Kongresové aktivity jsou objednávány až pět let dopředu. Akce mezinárodního rozsahu jsou obchodně dojednávány rovněž s víceletým předstihem. Nájemce proto potřebuje mít jistotu,“ uvedl mluvčí Prahy 1 Alexandr Koráb. Spolumajitelka krejčovského salonu Eva Richterová se k záležitosti odmítla vyjádřit.

Praha 1 počátkem září uzavřela s NKL Žofín i novou mandátní smlouvu týkající se přilehlých pozemků na ostrově. Nájemné za tyto reality se firmě snížilo ze 120 tisíc korun měsíčně na symbolickou jednu korunu. Ušetřené prostředky má agentura využít například na provoz veřejného WC a úklid dětského hřiště.

Žofín
Zdroj: ČT24