Poslanci ještě nezasedli, už mají rozhodovat o vydání jednoho z nich

Ústí nad Labem - Okresní soud v Mostě zítra požádá Poslaneckou sněmovnu o souhlas k trestnímu stíhání Bronislava Schwarze. Hlava mosteckých strážníků se do parlamentu dostala na kandidátce hnutí ANO 2011, které ji v Ústeckém kraji sdílelo se Severočechy.cz, jejichž předsedou je Schwarz. Ten už se roky potýká s obviněním z údajného zneužití pravomoci a omezování osobní i domovní svobody.

„Žádost o souhlas k trestnímu stíhání by měla být do Poslanecké sněmovny doručena zítra,“ uvedl předseda mosteckého okresního soudu Martin Beneš. Sám Schwarz se svému vydání bránit nemíní, vnímá to jako svoji morální povinnost. „Já budu první, kdo bude pro to, aby se zrušila imunita. A já dokonce musím, mně to velí morální povinnost. Kvůli všem policistům v této republice, protože pokud bych to neudělal, mysleli by si, že jsem udělal špatnou věc a báli by se pracovat pro lidi,“ uvedl Schwarz. „Takže já to udělám rád, abych dokázal, že jsme jako policisti a já jako jejich velitel rozhodl správně, pracoval jsem dobře, zákon jsem neporušil a pomohl jsem dobré věci,“ podotkl.

Obžaloba ho viní za to, že v lednu 2006, kdy zastával funkci vedoucího obvodního policejního oddělení v Mostě, vnikl do bytu, kde policie posléze objevila přístroj na výrobu drog. Údajně nechal přítomné spoutat a bez povolení byt prohledal. Několik svědků vypovědělo, že je policisté donutili lehnout si na zem a mířili na ně zbraní. Schwarz se hájí tím, že jednal na základě pokynu nadřízeného.

„Dělal jsem to podle zákona, dělal jsem to správně. Ten případ třikrát prověřovala inspekce ministra vnitra, nebylo shledáno pochybení,“ zdůraznil Schwarz. Za celým případem podle něj stojí politická rivalita. Obviněn byl až v době, kdy od celé události uběhly čtyři roky. „Když jsem se za čtyři roky dostal do politiky a odešel jsem od policie, někteří mí kolegové, funkcionáři či političtí rivalové toho využili a sdělili mi obvinění za to, co se teď řeší,“ uvedl.

  • Okresní soud v Mostě už Schwarze jednou obžaloby zprostil. Odvolací soud však rozsudek zrušil a vrátil kauzu k dalšímu projednání. Verdikt měl padnout krátce před sněmovními volbami, hlavní líčení se ale nekonalo, protože Schwarz a jeho právník nepřišli. Zvolením Schwarze do sněmovny bylo trestní řízení přerušeno, a to až do doby, než poslanci vysloví souhlas s jeho vydáním.