Poslanci budou jednat o vyškrtnutí terapeuta čínské medicíny, v zákonech je přitom teprve od loňska

3 minuty
Události: Návrh na zrušení oboru terapeuta čínské medicíny
Zdroj: ČT24

Poslanci budou jednat o zrušení profese „terapeut a specialista tradiční čínské medicíny“. Ten se přitom v české legislativě objevil teprve loni v září a některé vysoké školy se chystaly zavést studijní obor čínské medicíny. Babišova vláda v demisi zaujala k senátnímu návrhu na zrušení neutrální stanovisko. Ministersto zdravotnictví chce ale do budoucna čínskou medicínu zahrnout do nové legislativy o léčitelství.

Tradiční čínskou medicínu mohou podle zákona dělat jen terapeuti a specialisté se vzděláním v tomto oboru. V Česku ale doposud žádný kurz takovou akreditaci nezískal kvůli chybějící vyhlášce, která by pro studium stanovila podmínky. Univerzity proto o přípravě neuvažují, výjimkou je Masarykova v Brně a vysoká škola v Hradci Králové. 

„O případném zařazení předmětů nebo celého oboru z této oblasti se bude na fakultě debatovat až v návaznosti na přípravu nové akreditace, která bude pro fakultu aktuální v roce 2020,“ sdělila mluvčí Masarykovy univerzity v Brně Tereza Fojtová. 

Do sněmovny už ale míří senátní návrh, který tyto profese ruší úplně. Tvůrcům senátorské novely, Aleně Dernerové (za SD-SN) a Vladimíru Plačkovi (ČSSD), vadilo mimo jiné to, že čínští léčitelé by byli zvýhodněni, mohli by získat titul bakaláře či magistra a jejich služby by mohly hradit zdravotní pojišťovny.

„Hlavní námitkou proti čínské medicíně jako regulérní součásti českého zdravotnického systému je nejen fakt, že nejde ověřit kvalitu čínských lékařů, ale zvláště to, že peníze za alternativu z Dálného východu mohou chybět jinde, například při léčbě vzácných onemocnění,“ dodávají autoři návrhu. 

Zrušení oboru je správné i podle místopředsedy sněmovního zdravotnického výboru Bohuslava Svobody (ODS). „Že se to zařadilo před tím rokem poslaneckým návrhem do systému, byla chyba, a pokud se to z toho systému dostane, bude to jen a jen dobře.“ 

S tím ale polemizuje místopředseda zdravotního výboru ve sněmovně Jiří Běhounek: „Nechat čínskou medicínu a léčitelství úplně stranou není dobře, myslím, že tady máme dost profesí, které se těm systémům vymykají.“  

Ministerstvo zdravotnictví chystá zákon o léčitelství

Ruku pro senátní návrh vyškrtnout profesi čínského terapeuta ze seznamu nelékařských povolání zvedne i ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (nestr. za ANO). „Těchto alternativních forem je řada dalších, například homeopatie. V zásadě dnes nejsou nikterak uchopeny,“ řekl s tím, že jeho resort už píše pro léčitelství samostatný zákon.

Podle prezidenta Komory tradiční čínské medicíny Josefa Luckého ale čínská medicína do léčitelství nepatří, a to hlavně kvůli akupunktuře. „Akupunktura porušuje integritu kůže, vyžaduje dodržování hygienických standardů. Je nezbytné mít pro ni vyhovující prostory a vzdělání,“ dodává Lucký.

Do současné legislativy o nelékařských povoláních se tradiční čínská medicína dostala na návrh sněmovny. Prosadil to loni tehdejší šéf sněmovního zdravotnického výboru Rostislav Vyzula (ANO) s argumentem, že v Česku působí mnoho poskytovatelů čínské medicíny, ale není možné jednoznačně ověřit jejich vzdělání, rozsah a kvalitu nabízené péče. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Při střelbě v Chřibské na Děčínsku zemřela žena, čtyři lidé jsou ranění

Po střelbě na úřadě v obci Chřibská na Děčínsku zemřela žena, zranění utrpěli čtyři lidé, včetně policisty. Kriminalisté střelce eliminovali, je rovněž mrtvý. Budova je podle nich bezpečná, uvedli na síti X. Mluvčí krajských záchranářů Patrik Christian Cmorej uvedl že podle předběžných informací jsou zranění vážná. Na místo míří ministr vnitra Lubomír Metnar (ANO).
10:40Aktualizovánopřed 5 mminutami

Česko neprodá letouny L-159 Ukrajině, rozhodla dle Okamury koalice

Koalice ANO, SPD a Motoristů odmítla prodej letounů L-159 Ukrajině. Po jednání lídrů vládních uskupení to řekl předseda SPD Tomio Okamura. Šéf Poslanecké sněmovny dříve uvedl, že letouny sice mají aktuálně nízkou zbytkovou hodnotu, jejich bojová hodnota je ale vysoká. Od prodeje odrazoval i ministr obrany Jaromír Zůna (za SPD), mimo jiné s ohledem na záměr kabinetu posilovat protivzdušnou obranu.
10:18Aktualizovánopřed 16 mminutami

Papež přijal prezidenta Pavla, budou hovořit o řešení konfliktů ve světě

Papež Lev XIV. přijal v pondělí dopoledne k audienci českého prezidenta Petra Pavla. S hlavou katolické církve bude prezident hovořit například o ruské agresi na Ukrajině či o sexuálním zneužívání v církvi. Následně prezidenta čeká jednání se státním sekretářem kardinálem Pietrem Parolinem.
10:50Aktualizovánopřed 32 mminutami

Do Dyje se na Znojemsku dostala kejda, hasiči vyslali laboratoř

U Podmyč na Znojemsku mohly z protržené jímky uniknout až tři tisíce metrů krychlových kejdy, část do Dyje. Hasiči vyslali i mobilní chemickou laboratoř. Jímka měla podle mluvčího Jihomoravských hasičů Jaroslava Mikošky asi šest tisíc metrů krychlových statkového tekutého hnojiva.
10:28Aktualizovánopřed 54 mminutami

Úlohou prezidenta není v cizině slibovat dary, říká David. Chucpe, míní Nerudová

„Úlohou prezidenta není bez konzultace s vládou v zahraničí slibovat nějaké dary nebo obchodní aktivity,“ reagoval europoslanec Ivan David (SPD) na návštěvu hlavy státu Petra Pavla na Ukrajině. Podle ministra zahraničí Petra Macinky (Motoristé) měl Pavel při návštěvě Kyjeva říct, že Česko může v krátké době dodat několik bojových letadel. Prezident kritiku odmítl. „Považuji to za chucpe,“ reagovala na celou záležitost europoslankyně Danuše Nerudová (STAN). Dodala, že Macinkův postoj nepovažuje za správný, oslabuje dle ní pozici tuzemska navenek. Duelem ČT24 provázel Martin Řezníček.
před 2 hhodinami

Hosté Událostí, komentářů týdne probrali hlasování o důvěře vládě

Hosté Událostí, komentářů týdne diskutovali o důvěře pro vládu ANO, SPD a Motoristů, kterou jí v týdnu vyslovila Poslanecká sněmovna. Debata se týkala i jmenování Filipa Turka (za Motoristy) vládním zmocněncem pro klimatickou politiku a Green Deal, snah amerického prezidenta Donalda Trumpa o získání Grónska či návratu Čecha vězněného ve Venezuele Jana Darmovzala zpět do Prahy. Hovořilo se i o podobách městského osvětlení. Diskuse se účastnili ekonom a politický analytik Marek Koten, advokát a bývalý politik Jan Kalvoda, umělec a bývalý politik František Ringo Čech, vedoucí komentářů Seznam Zpráv Kateřina Šafaříková a spisovatelka a podcasterka Markéta Lukášková. Pořadem provázela Jana Fabianová.
před 2 hhodinami

Přechod vymáhání na celníky ušetřil peníze, pokut dle NKÚ ale nepřibylo

Celní úřady si při vymáhání justičních pohledávek, například pokut nebo jiných peněžitých trestů, vedly lépe a rychleji než předtím soudy. Ke zvýšení počtu peněžitých trestů to ale nevedlo. Při kontrole správy soudních poplatků a efektivního vymáhání justičních pohledávek to zjistil Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Podle ministerstva spravedlnosti nízká úspěšnost vymáhání justičních pohledávek souvisela především s vysokou administrativní zátěží soudů.
před 2 hhodinami

Slunečné a mrazivé počasí vystřídá zatažené nebe se sněžením

V Česku bude až do čtvrtka většinou slunečno, noci budou mrazivé, teploty přes den budou kolem nuly. Hlavně na Českomoravské vrchovině meteorologové očekávají větrno. Od pátku se nebe zatáhne, mrazy se zmírní a o víkendu může sněžit. Vyplývá to z předpovědi na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
před 3 hhodinami
Načítání...