Policistky a policisté převzali ocenění za svou práci. Třeba za záchranu ženy z hořícího domu

3 minuty
Události ČT: Policista roku
Zdroj: ČT24

Na Pražském hradě v pátek jmenovali policistu roku. S projevem na úvod vystoupil prezident Miloš Zeman. Řekl, že má k policistům hlubokou úctu, protože právě oni pečují o bezpečnost všech občanů. Podle něj je i díky tomu Česko sedmou nejbezpečnější zemí na světě. Týmem roku se stala skupina Mobilheim, která vyšetřovala na jihu Čech dvojnásobnou vraždu, její členkou je i policistka roku Renáta Miková. Činem roku se stala záchrana starší ženy z hořícího bytu.

V domě s pečovatelskou službou v Chotyni na Liberecku vloni 21. března vypukl požár. Na místě zasahovali mimo jiné dva ocenění policisté. Z domu postupně vyvedli 20 lidí.

„Od vchodu vyšla paní a řekla nám, že tam zůstala jedna paní, že je nemohoucí a že je na vozíku,“ vysvětluje policista Jiří Zeman. Když vzal za kliku jejího bytu, z místnosti se vyvalil černý kouř. Přes hustý dým nebylo v bytě nic vidět. Začal se tedy plazit po podlaze. Nemohoucí seniorku pak našel v pokoji ležící na zemi u postele.

Oheň zažehla shozená lampa

„Byla hodně popálená, ležela přímo v tom ohni. Jen se svalila na zem a na ní hořela pokrývka,“ popisuje Zemanův kolega Ondřej Hrubeš.

Požár vznikl poté, co seniorka shodila ze stolu na postel malou lampu. Hasičům se pak oheň podařilo rychle uhasit. Žena byla ošetřena v nemocnici a dnes už v domě nebydlí. Za záchranu seniorky si policisté na Pražském hradě převzali ocenění.

Policista roku
Zdroj: ČT24

„Je pro mě čest těm policistům poděkovat, jsou tam policisté, kteří zachraňovali životy a lidi z hořících domů. Vypovídá to o tom, že policie je v dobrém stavu, že do toho ti lidé dávají srdce,“ říká policejní prezident Jan Švejdar.

Skleněný glóbus, medaile nebo diplomy si ve Španělském sále převzalo celkem na šedesát policistů a osobností spjatých s policejním sborem.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

„Vážený soudruhu prezidente.“ Historik zkoumá příběhy skrz normalizační dopisy Hradu

V průběhu normalizace registrovalo oddělení stížností prezidentovy kanceláře stovky tisíc dopisů. Nejvíc jich bylo doručeno prezidentovi Ludvíku Svobodovi v roce 1969. Dopisy odrážejí běžné problémy společnosti, jako jsou bydlení, sociální zabezpečení, cestování do zahraničí a školství. Ve své knize „Vážený soudruhu prezidente“ nabízí historik Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR Tomáš Vilímek desítky příběhů odhalujících jak úsměvné, tak tragické stránky života za normalizace.
před 17 mminutami

Nesprávná likvidace popela může způsobit požár. Hasiči radí, jak tomu předejít

Nesprávná likvidace popela patří podle hasičů i odborníků mezi časté příčiny požárů v domácnostech. Důsledkem mohou být fatální škody na zdraví i majetku. Plameny se totiž mohou rychle rozšířit na fasády domů, do garáží či okolních staveb. Náklady na likvidaci následků se pak mohou vyšplhat až do milionů korun. I proto připravili hasiči a odborníci z Institutu ochrany obyvatelstva rady, jak s popelem bezpečně manipulovat.
před 47 mminutami

Senát bude volit adepty na ombudsmana a řešit zahraniční a bezpečnostní politiku

Především volbou kandidátů na funkci veřejného ochránce práv se ve středu bude zabývat Senát. Ze šesti nominovaných, mezi něž patří zástupce současného ombudsmana Vít Alexandr Schorm nebo bývalá vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková, mají sněmovně navrhnout dva adepty. České konference rektorů už navrhla Schorma a právničku z úřadu ombudsmana Evu Kostolanskou.
před 3 hhodinami

Czech Press Photo vyhrála fotografie horníka z dolu OKD

Nejlepší fotografií 31. ročníku Czech Press Photo byl vyhlášen snímek ze série s názvem „Práce horníků na dole ČSM – Sever (OKD)“ Lukáše Kaboně z Deníku. Uspěl v konkurenci téměř 300 fotografek a fotografů, kteří do soutěže zaslali 5250 fotografií. „Zavírání dolů v České republice představuje uzavření významné etapy průmyslové historie a proměnu vztahu společnosti k životnímu prostředí. Těžba uhlí po desetiletí formovala krajinu i životy lidí, často s negativními dopady přesahujícími hranice Moravskoslezského kraje. Uzavření posledního černouhelného dolu ve Stonavě je symbolickou tečkou za érou hlubinné těžby na Ostravsku. Fotografovi Lukáši Kaboňovi se podařilo tento přelomový okamžik zachytit s věcnou přesností a silnou výpovědní hodnotou,“ uvedla porota. Ceny se letos udělovaly v devíti kategoriích. Oceněné fotografie budou k vidění v Nové budově Národního muzea od 11. května do 30. listopadu 2026.
před 10 hhodinami

Cestovní kanceláře registrují stále větší zájem vozíčkářů o dovolené

Cestovní kanceláře nabízejí hotely, u kterých garantují, že jsou vhodné i pro vozíčkáře. Na jejich testování spolupracují s centrem Paraple. Zhruba deset až patnáct procent lidí v Česku se potýká s nějakou formou omezení, jejich zájem o cestování ale roste. Výběr destinací a cena se přitom od klasické nabídky neliší. Jde zejména o Egypt, za kterým se umístily Turecko a Řecko. Průměrná cena zájezdu za loňský rok se podle asociace agentur pohybovala kolem 37 tisíc korun za osobu na osm dnů. Mimo sezonu lze ale odcestovat i za dvanáct tisíc.
před 10 hhodinami

Českem loni proudilo o čtvrtinu víc plynu, část šla na tranzit

Zahraniční dodávky plynu do Česka loni výrazně stouply. Podle poradenské společnosti EGU vzrostl čistý dovoz meziročně o čtvrtinu na téměř sedm miliard kubíků. Stojí za tím vyšší spotřeba, těžba ze zásobníků i rostoucí tranzit komodity na Slovensko a do Polska.
před 10 hhodinami

Letouny L-159 patří k protivzdušné obraně, jež je prioritou, řekl ministr Zůna

Bitevní letouny L-159 jsou součástí protivzdušné obrany státu, která je prioritou. Na úterním jednání sněmovního branného výboru to řekl ministr obrany Jaromír Zůna (za SPD). O část strojů stojí Ukrajina. Podle Zůny mají letadla nalétánu zhruba pětinu životnosti a jejich prodej by nebyl z českého pohledu vzhledem k jejich bojové a užitné hodnotě vůči nižší zbytkové hodnotě výhodný. Prodej v pondělí odmítla i vláda.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Žalobce Šereda rezignoval na post šéfa odboru závažné kriminality v Olomouci

Státní zástupce Petr Šereda rezignoval na post ředitele odboru závažné hospodářské a finanční kriminality Vrchního státního zastupitelství (VSZ) v Olomouci. Olomoucký vrchní žalobce Radim Dragoun ČTK řekl, že Šeredova rezignace nemá žádný vliv na rozpracované trestní kauzy. Odbor se dvěma pobočkami v Ostravě a v Olomouci bude do výběru nového ředitele řídit náměstek vrchního státního zástupce Radek Bartoš, uvedl Dragoun.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami
Načítání...