Policie vyšetřuje smlouvy mezi pojišťovnami a firmou lobbisty Janouška

Vyšetřovatelé by měli do konce roku skončit práci na případu laboratoře Chambon spojené se jménem vězněného lobbisty Romana Janouška. Podle žalobců Janoušek poškodil některé zdravotní pojišťovny, když zajistil, aby s Chambonem uzavřely nevýhodné smlouvy. Sám potom vydělal stamiliony na jeho prodeji. Policie nyní pojišťovny vyzvala, aby vyčíslily vzniklou škodu.

„Všeobecná zdravotní pojišťovna zjistila u společnosti Chambon chybné vykazování zdravotních služeb, tuším, že šlo o laboratorní vyšetření zhruba za 75 milionů bodů. To je asi 35,7 milionů korun,“ uvedl mluvčí VZP Oldřich Tichý.

Obdobně hovoří i mluvčí Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra Hana Kadlecová: „Ukázaly se určité nedostatky ve způsobu vykázání zdravotních služeb.“

Stovky milionů pro lobbistu

Chambon, laboratoř na rozbory krve, získala mezi roky 2009 a 2012 od šesti českých pojišťoven na úhradách 550 milionů korun. Podle kriminalistů ale byly smlouvy pro pojišťovny nevýhodné a stát za nimi měl právě lobbista Roman Janoušek. Laboratorní společnost díky smlouvám nabrala na hodnotě.

Podle dřívějších informací serveru iDnes.cz anonymní vlastníci firmy akcie před čtyřmi lety prodali německé společnosti Synlab. Obdrželi 650 milionů korun. Peníze se objevily nejprve v úschově na účtu notářky Olgy Spoustové, následně se přerozdělily. Největší část přišla v únoru 2011 na konto Janouškovi, a to 325 milionů korun, zhruba poloviční sumy připutovaly k dalším společníkům. Jedním z nich byl Janouškův dlouholetý obchodní partner Luboš Pašek.

V souvislosti s celou kauzou si detektivové odnesli z centrály VZP stovky dokumentů a osobně vyslechli Romana Janouška. Zajímá je mimo jiné to, jestli někdo nedostal provize za uzavření pojistných smluv. Dokumenty Chambonu pak měli hledat i při domovních raziích v červnu 2013, současně se zásahem ve Strakově akademii, kvůli kterému padla Nečasova vláda.

Kromě pojišťoven žalobci podle informací ČT pátrají také po Janouškových kontech v zahraničí. Jednat by se mělo mimo jiné o účet ve Švýcarsku, kde mohla skončit část peněz z prodeje firmy. Slovy olomouckého státního zástupce Komára: „Probíhající vyšetřování nebudeme komentovat.“

Nahrávám video
Reportáž: Policie končí práce na Janouškovu případu
Zdroj: ČT24

Janoušek: Byl jsem vylosován jako černý Petr

Janouškův zájem o Všeobecnou zdravotní pojišťovnu naznačily už odposlechy hovorů lobbisty s bývalým primátorem Bémem, které v roce 2012 zveřejnila Mladá fronta Dnes:

  • Pavel Bém: Probíhá výběrový řízení na ředitele, tady pojišťovna VZP.
  • Roman Janoušek: Ano?
  • Pavel Bém: Praha, střední Čechy. Máš to nějak pod kontrolou, nebo nemáš?
  • Roman Janoušek: Ne.

Podnikatel si nyní odpykává čtyři a půl roku vězení za dopravní nehodu spáchanou v opilosti. Ještě před nástupem výkonu trestu reportérovi ČT Jiřímu Hynkovi ke kauze kolem firmy Chambon řekl, že policejní vyšetřování považuje za účelové. „Cítím to tak, že jsem byl vylosován jako černý Petr a je potřeba mě nějakým způsobem znejistit,“ prohlásil doslova.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Za bezpečnost odpovídá i stát, tepal Červíček výrok Babiše. Vondráček se premiéra zastal

Nedělní debata moderovaná Martinem Řezníčkem se věnovala především požáru haly LPP Holdingu v Pardubicích. Senátor a bývalý policejní prezident Martin Červíček (ODS) kritizoval výrok premiéra Andreje Babiše (ANO), podle něhož si mají firmy zajišťovat bezpečnost především samy, zatímco předseda sněmovního zahraničního výboru Radek Vondráček (ANO) premiéra hájil a mluvil o nutnosti spolupráce. Šéf Pirátů Zdeněk Hřib označil Babišův výrok za nehorázný. Vládní zmocněnec Filip Turek (za Motoristy) odmítl, že by kabinet v oblasti bezpečnosti něco zásadního zanedbal. Hosté diskuse se věnovali také tomu, kdo má Česko zastupovat na červnovém summitu NATO.
16:12Aktualizovánopřed 2 hhodinami

VideoHosté Nedělní debaty mluvili o demokracii a občanské společnosti

Na sobotní demonstraci Milionu chvilek proti určitým krokům vlády se dle organizátorů v Praze na Letné sešly statisíce lidí. Podle předsedy spolku Mikuláše Mináře je to signál pro vládu, ale i zpráva pro opozici. Občany vybídl, aby podporovali politické strany nebo do nich i vstoupili. „Každý si musí najít svůj způsob občanské iniciativy,“ míní Minář. Bývalý novinář a politik Vladimír Mlynář se proti rétorice Milionu chvilek vymezil. „Nemám pocit, že je unášen stát,“ podotkl Mlynář s tím, že ačkoli se mu řada vládních kroků nelíbí, „důvod jít demonstrovat neviděl“. Ředitel Člověka v tísni Šimon Pánek s Mlynářem souhlasí v tom, že podstata demokracie ohrožena není, demonstraci však vnímá jako kultivovaný dialog s vládou. „S oponentem se má hledat kompromis,“ myslí si Pánek. Nedělní debatu ČT moderoval Martin Řezníček.
před 3 hhodinami

Policie ukončila ohledání požářiště zbrojovky v Pardubicích

Kriminalisté v neděli ráno v Pardubicích ukončili ohledání v pátek shořelé haly a požárem zasažené budovy zbrojařské společnosti LPP Holding, informoval mluvčí policejního prezidia Jozef Bocán. Objekt vyšetřovatelé předali zpět majiteli. Původně policie předpokládala, že ohledání místa činu zabere několik dní. Strážci zákona požár prověřují pro podezření na teroristický útok. Pracují se čtyřmi verzemi, ve všech s podezřením na úmyslné zapálení.
12:40Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Dotace na zadržování vody v krajině se tenčí, resort chce do budoucna víc peněz

Dotace na revitalizace toků a budování tůní se tenčí. Jde o poslední peníze na opatření, jak udržet vodu v krajině. Možnost žádat o podporu skončí v červnu. A nejde jen o ně. Ministerstvo životního prostředí už také rozdělilo víc než tři čtvrtiny prostředků, které má z unijních fondů k dispozici.
před 5 hhodinami

VideoHosté Událostí, komentářů z ekonomiky probrali navrhovanou horní hranici pro úroky

Hosté Událostí, komentářů z ekonomiky probrali vládní návrh, podle nějž má při poskytování spotřebitelských úvěrů platit horní hranice pro úroky. Jiný výpočet by platil pro malé půjčky do dvaceti tisíc na dobu do jednoho roku a další pro zbytek úvěrů. Diskuse na toto téma se zúčastnili člen Asociace poskytovatelů nebankovních úvěrů Jakub Hauptmann, právník Konsorcia dluhových poraden Jakub Sosna a hlavní ekonom ČSOB Jan Bureš. Pořad se věnoval také problematice rodinného podnikání, o níž hovořili generální ředitel Newton University Jiří Koleňák a majitel firmy Koupelny Syrový Matouš Syrový. Debata se týkala i rekordní investice do českého start-upu Mews, o níž hovořil partner investiční skupiny DEPO Ventures Petr Šíma. Diskusí provázeli Nina Ortová a Jakub Musil.
před 6 hhodinami

VideoRůst cen pohonných hmot „prosakuje“ i do lesních prací, dřevo může zdražit

Rostoucí ceny pohonných hmot v souvislosti s válkou na Blízkém východě zvyšují náklady i dřevařským firmám a lesním hospodářům. Hodně paliva spotřebují například při těžbě. Zdražuje ale i přeprava dříví. To se časem může promítnout i do cen pro koncové zákazníky. O zdražení své práce hovoří i dřevorubci, někteří prý se stoupajícími cenami bojují dlouhodobě. Růst nákladů pak zasáhne rovněž lesníky. Prodraží se jim například jarní sázení.
před 11 hhodinami

Nedostatek řemeslníků prodražuje opravy a protahuje lhůty. A nahrává podvodníkům

S příchodem jarních teplot začala sezona oprav domů a bytů. Firmy i jednotlivci ale znovu narážejí na nedostatek kvalitních řemeslníků, sehnat je je letos těžší než loni. Podle Hospodářské komory chybějí pracovníci v 60 procentech stavebních firem. Nedostatek kvalifikovaných lidí zdražuje řemeslné práce a prodlužuje čekací lhůty, které už teď dosahují i několika měsíců. A přibývá i podvodných nabídek.
před 12 hhodinami

VideoNa demonstraci do Prahy dorazili lidé z celé republiky

Na sobotní demonstraci na pražské Letné dorazili lidé z celé republiky a napříč generacemi. Do metropole přijeli vyjádřit nesouhlas s vývojem posledních týdnů i obavy o budoucnost země, bezpečnost nebo postavení médií. Kvůli akci policie usměrňovala dopravu a dopravní podnik zavedl mimořádnou tramvajovou linku.
před 22 hhodinami
Načítání...