Policie stíhá devět lidí kvůli privatizaci domu v Nováčkově ulici v Brně

Policie zahájila trestní stíhání devíti lidí a jedné právnické osoby v souvislosti s plány na privatizaci bytového domu v Nováčkově ulici v městské části Brno-sever. „Obvinění nebyli zadrženi, trestní stíhání je vedeno nevazebně,“ uvedlo Vrchní státní zastupitelství v Olomouci, které kauzu dozoruje. Jména stíhaných nezveřejnilo. Brněnský zastupitel a starosta městské části Žabovřesky Filip Leder (KDU-ČSL) nicméně potvrdil, že je jedním ze stíhaných.

V letech 2016 až 2022 podle policie docházelo k cílenému ovlivňování procesů souvisejících s privatizací bytových domů. „Většině obviněných je kladeno za vinu, že se trestné činnosti dopustili jako organizovaná zločinecká skupina,“ uvedl vrchní státní zástupce Radim Dragoun.

Členové skupiny jsou stíhaní za různé trestné činy, konkrétně za podvod, účast na organizované zločinecké skupině, přijetí úplatku, podplacení, zneužití pravomoci úřední osoby a křivou výpověď či nepravdivý znalecký posudek.

Případem se zabývá Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ). „S rozhodnutím policejního orgánu dozorová státní zástupkyně vyslovila souhlas, a proto o případných stížnostech obviněných bude rozhodovat státní zástupce Nejvyššího státního zastupitelství,“ informoval Dragoun.

Protiústavní, odmítá stíhání Leder

Leder uvedl, že mu v pondělí policie doručila usnesení o zahájení trestního stíhání pro podezření ze spáchání přečinu zneužití pravomoci úřední osoby. „Usnesení policie považuji za protiústavní, neboť jsem stíhán za hlasování v samosprávném orgánu, které jsem učinil jako zvolený člen zastupitelstva statutárního města Brna, stejně jako minimálně pětadvacet mých kolegů zastupitelů. Vnímám ho také za porušující svobodné, z ústavy vyplývající právo hlasovat jako volený zástupce dle svého vlastního uvážení. Nedopustil jsem se žádného trestného činu, ani jsem se na trestné činnosti dalších osob nikterak nepodílel,“ napsal Leder.

Podle zjištění serveru Novinky.cz je mezi obviněnými kromě Ledera údajné také bývalý místostarosta radnice Brno-sever David Aleš (dříve ANO), podnikatel Michal Horký, jeho manželka Markéta a její spolupracovnice Alena Hofírková. Dalšími obviněnými dle serveru jsou advokát Vojtěch Wrana, bankéř a znalec Josef Pavlovský a podnikatelé Peter Flimmel a Jiří Krejčí. Obviněnou právnickou osobou je podle Novinek Bytové družstvo Nováčkova.

Média v minulosti informovala o tom, že policie prověřuje plány na privatizace bytů v bloku s několika vchody v Nováčkově ulici. Privatizace se kvůli tomu pozastavila, v katastru nemovitostí je jako vlastník k úterku stále uvedeno Statutární město Brno.

„Na červnové schůzi zastupitelstva v roce 2022, kdy bylo hnutí ANO v opozici, jsme navrhovali zastavení privatizace a opravu domu. Tento návrh však nebyl přijat, ale neprošel ani návrh Rady města Brna, aby se bytový dům prodal. Rozporovali jsme hlavně poměrně nízkou cenu, kterou uváděl znalecký posudek,“ uvedla náměstkyně brněnské primátorky pro bydlení Karin Podivinská (ANO).

Kauza se mě nedotýká, říká Hladík

Na dům v Nováčkově ulici se policie v roce 2022 ptala také bývalého náměstka primátorky Petra Hladíka, nynějšího ministra životního prostředí. Hladík (KDU-ČSL) to tehdy řekl novinářům, bezprostředně poté nebyl z ničeho obviněn.

„Kauza se mě nijak nedotýká, byl jsem na policii podat vysvětlení v říjnu roku 2022, od té doby mě policie v žádné věci nekontaktovala. Pokud nyní začalo trestní stíhání devíti osob, což jsem se dozvěděl z médií, je to jen potvrzení toho, že celá kauza ve vztahu k mé osobě měla za cíl jen účelově poškodit mé dobré jméno,“ uvedl ministr.

Pro starostu městské části Brno-sever Martina Malečka (SOL) je informace o zahájeném trestním stíhání novinkou. „Ani netuším, koho by se mělo týkat. Zatím mě nikdo nekontaktoval,“ řekl Maleček, jenž městskou část vede od roku 2015.

Policie se v posledních letech věnovala více případům souvisejícím s privatizací a přidělováním bytů či nebytových prostor v Brně. Městský soud se momentálně zabývá kauzou prostor v ulici Hlinky, jako svědkyně nedávno vypovídala primátorka Markéta Vaňková (ODS).

Loni NCOZ obvinila šest lidí kvůli korupčnímu jednání v souvislosti se správou a hospodařením bytového fondu jedné brněnské městské části, podle dostupných informací šlo o Řečkovice a Mokrou Horu. Další spletitá kauza se týká machinací s byty v městské části Brno-střed.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Endoprotéz rychle přibývá. Někde se ale čeká roky

Stárnutí české populace a lepší technologie vedou k tomu, že se za poslední roky téměř zdvojnásobil počet operací endoprotéz. Některé nemocnice ale stále nezvládají dodržet čekací hranici jednoho roku.
před 4 mminutami

Kněží Bula a Drbola byli prohlášeni za blahoslavené

Slavnostní mší na výstavišti v Brně vyvrcholilo blahořečení kněží Jana Buly a Václava Drboly, kteří byli prohlášeni za blahoslavené. Zakončil se tím více než dvacetiletý proces blahořečení, které je předstupněm k uznání člověka za svatého. K blahoslaveným se mohou věřící modlit a prosit u nich o přímluvu. V liturgickém kalendáři si je budou připomínat každý rok 17. června. Bula a Drbola patří k obětem zpolitizované komunistické justice po takzvaných babických událostech v 50. letech minulého století.
07:21Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Armádní techniku i výcvik si na Bahna přišly prohlédnout tisíce lidí

Tisíce lidí od rána proudí na letošní Den pozemních vojsk Bahna u Strašic na Rokycansku. Největší akce pozemních sil v Česku pro veřejnost představuje dynamické ukázky vojenské techniky, z novinek například bojové vozidlo pěchoty CV90 a tank Leopard 2A4. Diváci mohou zhlédnout i historické scény. Podle náčelníka Generálního štábu Armády ČR Karla Řehky je zájem i podpora veřejnosti pro armádu velmi důležitá.
03:25Aktualizovánopřed 5 hhodinami

VideoPolitické spektrum: hnutí MY, Demokratická strana zelených – ZA PRÁVA ZVÍŘAT, Aliance pro budoucnost

Česká televize pořádá před komunálními volbami sérii debat se zástupci politických uskupení, která nejsou zastoupena ve sněmovně. Pozvání do Politického spektra v sobotu 6. června přijali Jiří Štěpán (hnutí MY), Hana Janišová (Demokratická strana zelených – ZA PRÁVA ZVÍŘAT) a Pavel Sehnal (Aliance pro budoucnost). Debatu moderoval Bohumil Klepetko.
před 5 hhodinami

Chci být víc vidět a pomáhat řešit problémy, říká nová ombudsmanka

Příští ombudsmanka Eva Kostolanská chce prohloubit komunikaci s občany i médii, a zvýšit tak povědomí o práci veřejného ochránce práv. Řekla to v Událostech, komentářích. Plánuje se taky sejít s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a probrat s ním přesun lidskoprávních agend z Úřadu vlády na ministerstva. Ve funkci po složení slibu 18. června nahradí Stanislava Křečka. V pátek ji zvolili poslanci.
před 6 hhodinami

Úniky dat či zahlcení serverů. Menší firmy už půl roku hlásí kybernetické útoky

Podvodné e-maily, škodlivé kódy v infrastruktuře nebo zahlcení serverů. Po půl roce fungování nového zákona o kybernetické bezpečnosti už menší firmy státu nahlásily 27 útoků, řekl České televizi mluvčí Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) Jakub Neščivera. Zákon platí od loňského listopadu a rozšířil počet firem, které musí státu hlásit kybernetické incidenty. Zástupci podnikatelů mluví o vyšších finančních nákladech.
před 11 hhodinami

Do Kodaně, Bruselu i k Jadranu. Přímých vlakových spojů přibývá

Zájem o mezinárodní železniční dopravu z Česka do zahraničí roste. Přibývá spoluprací mezi jednotlivými dopravci napříč Evropou a novinky přímých spojů rozšiřují dosavadní nabídku. Zájemci se z tuzemska přímými vlaky dostanou třeba do všech sousedních států, Dánska, Belgie, Nizozemska nebo Chorvatska.
před 12 hhodinami

Rusko zařadilo na seznam extremistů i českou pobočku organizace Memorial

Ruské ministerstvo spravedlnosti zařadilo na svůj seznam extremistických organizací hnutí na ochranu lidských práv Memorial včetně jeho české pobočky. Informovala o tom v pátek ruská státní tisková agentura TASS. Sdružení, které je nositelem Nobelovy ceny míru, uvedlo, že tím nabyl právní moci dubnový verdikt ruského nejvyššího soudu, který hnutí označil za extremistické a zakázal jeho působení v zemi.
před 21 hhodinami
Načítání...