Polčák už ve vedení STAN neusedne. Kvůli kontaktům na muže z Krejčířových kauz

Europoslanec a místopředseda Starostů a nezávislých (STAN) Stanislav Polčák nebude na březnovém sněmu kandidovat na žádnou funkci ve vedení hnutí. Důvodem jsou jeho kontakty se zlínským podnikatelem Michalem Redlem, který byl stíhán ve dvou kauzách Radovana Krejčíře. Podle Polčáka to sice na jeho politická rozhodnutí žádný vliv nemělo, pověst STAN ale nechce poškodit.

Michal Redl podle policie v roce 2002 přes úvěr poskytnutý firmě Technology Leasing tuneloval s uprchlým podnikatelem Radovanem Krejčířem Českou spořitelnu. Podílet se podle ní měl i na půlmiliardovém daňovém úniku firmy M5.

Podle potvrzení lékařů je ale Redl tak nemocný, že není schopen vnímat trestní řízení, proto bylo jeho stíhání zastaveno. Někteří policisté to považovali za účelovou výmluvu z trestního stíhání.

O kontaktech Polčáka s Redlem informoval v pondělí Český rozhlas Radiožurnál. Místopředseda Starostů měl s Redlem konzultovat možné nominace na důležitá místa v pražských firmách a na magistrátu.

Polčák: Neopatrnost si odpracuji jako řadový člen

Polčák nyní situaci vysvětloval vedení STAN na mimořádném jednání předsednictva. Na Redla a řadu dalších lidí se prý obrátil kvůli tomu, že pražská organizace STAN hledala odborníky na vodárenství nebo energetiku. Sháněl proto tipy na takové lidi.

„Na této snaze nevidím nic špatného. Samotný fakt, že byl někdo před patnácti lety trestně stíhán, aniž byl odsouzen, podle mě není důvodem ke společenské izolaci takového člověka,“ uvedl Polčák a oznámil, že na březnovém sněmu už do vedení hnutí kandidovat nebude – vysvětluje to mimo jiné tím, že s blížícími se volbami jsou politici pod drobnohledem. „Svou neopatrnost si ‚odpracuji‘ jako řadový člen hnutí.“

Vedení hnutí jeho rozhodnutí vzalo na vědomí. „Předsednictvo STAN konstatuje, že nikdo ze sponzorů ani jiných lidí mimo hnutí STAN neměl a nemá žádný vliv na rozhodování orgánů STAN,“ uvedl mluvčí hnutí Karel Kreml.

„Předsednictvo STAN upozorňuje, že e-mail citovaný redaktorkou ČRo prokazatelně neměl žádný dopad na výběr nominantů STAN do orgánů pražských městských firem či ředitelů odborů. Tento fakt je jednoduše ověřitelný,“ doplnil Kreml.