Podle Babiše byla dálnice zablokovaná konvojem skandál. Věc prý okamžitě řešil s ministry obrany a dopravy

Nahrávám video
Premiér Andrej Babiš hostem Událostí, komentářů
Zdroj: ČT24

Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) se nakonec podařilo celkem úspěšně vyřešit čtvrteční kolaps na D1, kterou zablokoval americký konvoj. Premiér prý věc přímo telefonicky řešil jak s ministrem dopravy, tak ministrem obrany i náčelníkem generálního štábu. „Protože to je skandál – oni nedodrželi harmonogram. Hraniční přechod v Rozvadově překročili ve 20:00, přitom měli jet v noci,“ vysvětloval Babiš v Událostech, komentářích. Česká strana prý vojáky z dálnice podle Babišových slov „vyhnala“.

 „Já když jsem se to dozvěděl, tak jsem telefonoval Metnarovi, ministrovi Kremlíkovi a dvakrát jsem mluvil s náčelníkem Generálního štábu AČR,“ prohlásil premiér. Celou věc prý řešil osobně, a proto lidé na dálnici nemuseli čekat jako v prosinci, kdy D1 zablokovala sněhová kalamita.

Konvoj nabral zpoždění kvůli technickým problémům. Už z Německa vozy vyrazily se zpožděním, vojáci museli ve Staré Boleslavi absolvovat přestávku na odpočinek, a první ze čtrnácti skupin tak vyjela z Boleslavi teprve ve středu v 19:00. Další následovaly se zhruba hodinovými rozestupy, a poslední skupiny se proto dostaly do denního provozu.

„Když vznikl problém na D1, ještě do toho narazil polský kamion, tak jsme zastavili konvoj ve Staré Boleslavi, dva jsme vyhnali u Humpolce a dva jsme vyhnali na dálnici D2,“ doplnil premiér Babiš.

Příště si prý česká strana průjezd konvoje ještě lépe ohlídá, aby se situace neopakovala, dodal Babiš. Podobně se vyjádřil už odpoledne i ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO): „Doufám, že to je ojedinělý případ. Budeme se snažit ještě tohle vyprecizovat a eliminovat, aby k tomuhle nedocházelo.“

Rozhovor je redakčně krácený, celý najdete ve videu. Kromě toho mluvil premiér Babiš také o výměně ministra kultury Staňka, rozhovor se věnoval i sporům ohledně financování sociálních služeb. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Sněmovna přerušila debatu o protiobstrukčních změnách pravidel svých jednání

Poslanci v úterý večer přerušili úvodní debatu o změnách pravidel sněmovního jednání k omezení možností obstrukcí. Koalice ANO, SPD a Motoristů sice prosadila možnost pokračování schůze přes noc, jednací den ale skončil po dohodě klubů ve 21 hodin. K vystoupení k novele jednacího řádu se v té době hlásilo ještě devět zákonodárců, šanci by mohli dostat nejdříve ve středu. Většinu středečního jednacího dne však vyplní úvodní diskuze o návrhu státního rozpočtu na letošní rok.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Europarlament schválil odklad ETS 2 na rok 2028

Europoslanci v úterý schválili klimatický cíl snížit do roku 2040 emise o devadesát procent oproti roku 1990. Až pět procentních bodů čistých emisí může pocházet z vysoce kvalitních mezinárodních uhlíkových kreditů od partnerských zemí. Součástí dohody je i odložení zavedení emisních povolenek ETS 2 o jeden rok, tedy na rok 2028.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Novou zelenou úsporám čekají změny. Z dotací mohou být úvěry

Do dotačního programu Nová zelená úsporám, který přispívá třeba k zateplování domů nebo instalacím solárních panelů, má jít méně peněz. Změní se i forma podpory – podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (ANO) je nutné přejít od přímých dotací k nepřímé pomoci. Domácnosti by tak mohly čerpat třeba zvýhodněné úvěry. Opozice změny kritizuje.
před 9 hhodinami

Část „dárků“ voličům bude velmi drahá, komentuje Horská návrh rozpočtu

Návrh státního rozpočtu na letošní rok je z hlediska vlády maximum chtěného, uvedla v Interview ČT24 ekonomka Helena Horská. Některé „dárky,“ které tak podle ní koalice dává svým voličům, ale budou velmi drahé, upozornila. Disciplína při sestavování rozpočtu se sice zhoršuje už roky, teď se to však děje ve velkém, dodala Horská v rozhovoru, který moderovala Barbora Kroužková.
před 9 hhodinami

Cibulka a Jagelka se s Klempířem neshodli. Mají se ale sejít znovu

Moderátor Aleš Cibulka a moderátor, dabér a herec Michal Jagelka sdělili, že se při úterním jednání s ministrem kultury Oto Klempířem (za Motoristy) v jednotlivých tématech neshodli. Probírali mimo jiné poplatky za televizi a rozhlas nebo Klempířovu někdejší spolupráci se Státní bezpečností. Diskuze nicméně byla podle dvojice umělců korektní. Před prázdninami by se měli s ministrem sejít znovu, řekli po setkání.
před 10 hhodinami

Babiš, Fico a Stocker chtějí na summitu EU mluvit o cenách elektřiny

Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) v úterý rokoval se slovenským protějškem Robertem Ficem (Smer) a rakouským kancléřem Christianem Stockerem v takzvaném Slavkovském formátu. Podle Fica se trojice státníků shodla, že EU nemůže konkurovat zejména v cenách elektřiny, což chce artikulovat směrem k Evropské komisi i na čtvrtečním neformálním summitu Evropské rady v Belgii. Podle Stockera je posílení konkurenceschopnosti nutné k překonání stávající krize. Babiš opět zkritizoval emisní povolenky.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Patrioti pro Evropu vyloučili Bartůšek kvůli poškození dobrého jména, řekl Knotek

Patrioti pro Evropu (PfE) vyloučili českou europoslankyni Nikolu Bartůšek (Přísaha) z důvodu poškození dobrého jména frakce, sdělil lídr české delegace v této parlamentní skupině a europoslanec za hnutí ANO Ondřej Knotek. Deník N s odkazem na své zdroje ve frakci uvedl, že PfE vyloučili Bartůšek, protože s europoslancem Ondřejem Dostálem (Stačilo!) navzájem pomohli svým partnerům k práci v Evropském parlamentu (EP). Podle Bartůšek na ni ovšem byl vyvíjen tlak, aby vystoupila z hnutí Přísaha.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Poslanec Doksanský rezignoval na místo ve školské komisi Hradce Králové

Opoziční zastupitel Hradce Králové a poslanec Denis Doksanský (ANO) v pondělí rezignoval na místo v komisi městské rady pro výchovu a vzdělávání. Městská rada měla v úterý odpoledne projednat Doksanského odvolání z komise, a to kvůli jeho působení ve Střední škole Sion High School. Na uvolněné místo v komisi pro výchovu a vzdělávání pak rada města na návrh ANO jmenovala středoškolského učitele Filipa Diviše.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami
Načítání...