Po auditu na ministerstvu se odpovědným úředníkům sníží platy. Covidová opatření bude zkoumat vládní rada, píše iRozhlas

Po auditu na ministerstvu zdravotnictví, zadanému kvůli přípravě protiepidemických opatření rušených soudy, budou mít odpovědní úředníci snížené platy. Výpověď nikdo nedostane.  Informoval o tom server iRozhlas. Kontroloři vedle nerespektování nejvyšších soudních autorit identifikovali tři hlavní pochybení. Úředníci mají vše napravit do konce října. Koronavirové restrikce vydávané resortem bude také nově přezkoumávat Legislativní rada vlády. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) tak nastaví nový proces ohledně schvalování.

Postih se bude týkat náměstka pro legislativu Radka Policara, který je formálně zodpovědný za přípravu opatření. „Bude mu sníženo jeho služební ohodnocení, což má dopad na jeho odměňování a plat,“ uvedl Vojtěch. Podle serveru ministr Policarovi snížil hodnocení ze stupně vynikající na stupeň dobrý, což povede ke snížení platu zhruba o dvacet procent. Jak dlouho bude mít náměstek snížený plat, není jasné.

Náměstek ale na ministerstvu zůstává. „Probrali jsme to spolu, já jsem mu v pondělí sdělil své výtky a bavili jsme se o auditu. On s tím nesouhlasí,“ dodal ministr. Policar na žádost o vyjádření nereagoval. O trestu se dozvěděl v pondělí večer, stejně tak jeho kolegové. Kolika dalších úředníků se postih dotkne, Vojtěch neupřesnil. 

Soudy zrušily více než 25 mimořádných opatření, která ministerstvo v době boje proti epidemii covidu-19 vydalo. Často argumentovaly tím, že nebyla dobře odůvodněná. Vojtěch proto po svém návratu do čela resortu zadal v červnu audit, aby prověřil, zda a kteří jeho podřízení chybovali.

Nastavení pravomocí úředníků

„V rámci auditní akce bylo navrženo jedno doporučení střední míry závažnosti a dvě vysoké míry závažnosti,“ stojí v jednapadesátistránkovém auditu. Prvním zjištěním kontrolorů bylo, že chybí „nastavení procesů do vnitřních metodických postupů spojených se zpracováním a vydáváním mimořádných a ochranných opatření v rámci pandemických situací“.

Druhé zjištění spočívá v tom, že v organizačním řádu ministerstva chybí nastavení pravomocí jednotlivých úředníků. „Jedná se o věci týkající se nedostatečného procesu tvorby opatření, respektive, kdo co má zajišťovat v rámci tvorby toho opatření,“ podotkl ministr. Poslední problém je podle auditorů v tom, že ani po roce se ministerstvu nepodařilo plně obsadit tým, který má bojovat s pandemií.

Ministr řekl, že závěry auditu nepodceňuje a chce, aby na jeho odborný aparát bylo spolehnutí. „Potřebuji, aby ta opatření byla potvrzena a verifikovaná i ze strany právní sekce. Dále potřebuji vědět, že je vše v pořádku, a tady se zdá, že ne vždy se právní přezkum prováděl a nedocházelo k upozornění, že by ta opatření byla dostatečně odůvodněná, a to se musí změnit,“ uzavřel.