Personální změny bez důvěry. Vláda má na účtu už několik vysokých hlav

Vláda v demisi čelí v poslední době kritice za personální změny, které provádí, i když nemá důvěru sněmovny. Naposledy odvolal ministr vnitra v demisi Lubomír Metnar (za ANO) ředitele České pošty Martina Elkána. Nejvíc se ale činí ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (ANO), který už odvolal dva ředitele nemocnic a za jeho působení rezignovali šéfové lékového i zdravotního ústavu.

Odvolaný ředitel České pošty Martin Elkán opustí funkci ke konci února. Poště podle ministra v demisi chybí smysluplná vize fungování podniku. Nového ředitele chce Metnar nalézt prostřednictvím výběrového řízení, do té doby poštu povede nynější Elkánův statutární zástupce Vít Bukvic.

Odvolání přišlo nedlouho poté, co rezignovala ředitelka Státního zdravotního ústavu (SZÚ) Jitka Sosnovcová. Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) ve své pondělní zprávě uvedl, že kontrola v ústavu odhalila porušení rozpočtové kázně za 67 milionů korun či chyby v zadávání veřejných zakázek. Problémem byly také nízké ceny pronájmů bytů pro zaměstnance. Sama Sosnovcová si pronajímala byt v praze za 960 korun měsíčně.

Ministr odvolal exministra

Ministr Vojtěch odvolal 9. února 2018 ředitele Fakultní nemocnice v Ostravě Svatopluka Němečka. Důvodem bylo podle něj manažerské selhání vedoucí k destabilizaci nemocnice, umělé navyšování hospodářského výsledku a střet zájmů, protože Němeček, exministr zdravotnictví za ČSSD, působil i ve vedení nemocnice v Bohumíně. Němeček důvody označil za smyšlené a tvrdil, že vláda bez důvěry si vyřizuje své účty.

26. ledna zbavil Vojtěch funkce ředitelku pražské Nemocnice Na Bulovce Andreu Vrbovskou. Důvodem podle něj byla závažná zjištění, která se týkala její osoby a řízení nemocnice a ztráta důvěry. Vojtěch později naznačil, že za odvoláním Vrbovské je podezření na přílišný vliv lobbistických skupin.

Konec šéfa CzechInvestu

9. ledna odvolal ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner z funkce generálního ředitele agentury CzechInvest Karla Kučeru. Vedením agentury pověřil ředitele Divize vnitřních služeb CzechInvestu Jana Urbana. „Svými rozhodnutími v posledních dnech, o kterých jsem navíc nebyl vůbec informován, destabilizoval chod agentury,“ uvedl Hüner. Podle informací serveru iDnes.cz nebyl Hüner spokojen s tím, že Kučera odvolal ředitele jedné divize, který v agentuře pracoval 12 let a za kterého se následně postavili zaměstnanci agentury.

obrázek
Zdroj: ČT24

A už v prosinci 2017 informovalo ministerstvo zdravotnictví o rezignaci ředitele Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Zdeňka Blahuty. O odvolání požádal z osobních důvodů. SÚKL zodpovídá za kritizovaný systém elektronických receptů e-recept, Vojtěch se dříve vyjádřil, že systém je nepřipravený a nebude proto lékaře za jeho nevyužívání pokutovat. Blahuta naopak tvrdil, že systém připraven je.

Právo: ANO kontroluje nominace do dozorčích rad státních firem

Deník Právo informoval o tom, že výbor pro personální nominace, který obsazuje dozorčí rady státem ovládaných podniků, je nově tvořen jen lidmi navrženými hnutím ANO. Skončili v něm nominanti ČSSD Pavel Dvořák a lidovců Lenka Jirsa Pavlátková. Yvonu Charouzdovou (ANO) ve výboru doplnili Radek Augustin a Petr Jan Kalaš. Premiér v demisi Andrej Babiš odmítl, že by ANO takto prosazovalo do dozorčích rad své lidi.

„Naše hnutí je protikorupční, nemáme za sebou nějakou hordu nominantů, které chceme někam dosadit,“ reagoval premiér v demisi Andrej Babiš.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Při srážce autobusu a tramvaje v pražských Záběhlicích utrpělo zranění patnáct lidí

V Chodovské ulici v pražských Záběhlicích se srazila tramvaj s autobusem. Podle informací záchranářů utrpělo zranění patnáct lidí. Kvůli velkému počtu zraněných byl aktivovaný traumaplán. Provoz je v místě omezen.
11:00Aktualizovánopřed 6 mminutami

Národní protidrogovou koordinátorkou bude Protopopová, nahradí Béma

Národní protidrogový koordinátor Pavel Bém má na konci června při přesunu agendy z Úřadu vlády na ministerstvo zdravotnictví skončit ve funkci. Novou národní koordinátorkou pro péči o duševní zdraví a protidrogovou politiku se od července stane dosavadní šéfka vládního oddělení politiky duševního zdraví Dita Protopopová. Obě agendy chce kabinet spojit.
11:15Aktualizovánopřed 8 mminutami

Český diplomat zahynul v chilských Andách

Při výpravě do chilských And zahynul český diplomat, který pracoval na české ambasádě v této jihoamerické zemi. Upozornil na to server iDNES.cz. Čech se při výstupu na jeden z horských vrcholů zranil a nemohl pokračovat. Svou polohu telefonicky oznámil manželce, ale záchranáři našli jeho tělo.
před 45 mminutami

VideoNikotinové sáčky představují pro teenagery vážné riziko, upozorňuje expertka

Nenápadné bílé polštářky, které se dávají mezi ret a dáseň. Nikotinové sáčky neobsahují sice další škodliviny tak jako cigarety, mají v sobě ale vysoce návykový nikotin a jsou čím dál tím populárnější i mezi dospívajícími. Na ně navíc cílí reklama výrobců a jejich tržby celosvětově rostou, upozorňuje Světová zdravotnická organizace. Nikotin je velmi návykový a zejména u dospívajících je vážně rizikovým faktorem v jejich dalším vývoji, uvedla vedoucí Centra podpory veřejného zdraví Státního zdravotního ústavu Anna Niklová. U dospívajících může nikotin podle ní narušit vývoj mozku, a ovlivnit tak pozornost a schopnost učení a způsobit i nervozitu. Kolem 160 zemí světa navíc nikotinové sáčky bez obsahu tabáku vůbec nereguluje zákonem, v Česku vyhláška prošla v roce 2023. Zakázala například jejich prodej nezletilým a omezila obsah nikotinu v jednom sáčku na množství, které zhruba odpovídá jedné cigaretě.
před 1 hhodinou

Resort financí požaduje přepracování zákona o veřejnoprávních médiích

Ministerstvo financí (MF) požaduje přepracování návrhu zákona o médiích veřejné služby, který připravilo ministerstvo kultury. Současné znění návrhu má velké nedostatky a vytváří mnoho nových problémů, uvedlo MF v připomínkách, které k zákonu vzneslo. Upozornilo také, že návrh neřeší, z jaké rozpočtové kapitoly by Česká televize (ČT) a Český rozhlas (ČRo) měly dostávat peníze.
10:13Aktualizovánopřed 1 hhodinou

VideoPutin rozumí jedině síle, řekl Benda. Macinka doufá ve větší zapojení USA

„(Ruský vládce Vladimir) Putin rozumí jedině síle. Pokud nebude zahnán do kouta, tak nebude jednat. Proto se nejspíš (americký prezident Donald) Trump momentálně soustředí na jiné konflikty než na válku na Ukrajině. (...) Evropa nemá tak cynické vyjednavače, aby zvládala tato jednání ve stylu perského tržiště s notoricky lhajícím Putinem,“ sdělil v Událostech, komentářích člen sněmovního zahraničního výboru Marek Benda (ODS). „Nemyslím si, že je v dohledné době možné, že by Putin mohl být někam zatlačen. Pokud bude válka v současném stavu pokračovat, tak se zahnání do kouta nedočkáme. Doufám ve větší zapojení Američanů do jednání,“ řekl ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé). Hosté dále probrali nového náčelníka generálního štábu a stav NATO. Diskusi moderovala Tereza Řezníčková.
před 2 hhodinami

VideoHoráček z kauzy Bulovka navzdory zákazu dál vede firmy, zjistili Reportéři ČT

Podnikatel Tomáš Horáček byl klíčovou postavou kauzy kolem nemocnice Bulovka. Přiznal se ke korupci a policii pomohl rozkrýt další případy. Díky tomu od soudu odešel s mírnějším trestem – musel zaplatit pětimilionovou pokutu, pravděpodobně ale unikl mnohaletému vězení. Soud mu na základě dohody se státním zástupcem zároveň zakázal na sedm let řídit firmy. Reportéři ČT ale získali svědectví a dokumenty, podle nichž toto omezení obchází a v některých společnostech nadále rozhoduje.
před 3 hhodinami

Do Prahy dorazí izraelský ministr zahraničí Gideon Sa'ar

Do Česka v úterý přicestuje izraelský ministr zahraničí Gideon Sa'ar. Hlavní program čeká ministra ve středu, kdy bude v Praze jednat nejprve s šéfem české diplomacie Petrem Macinkou (Motoristé) a následně i s prezidentem Petrem Pavlem.
05:26Aktualizovánopřed 4 hhodinami
Načítání...