Papež Lev XIV. v minulosti pobýval i v Brně

Nahrávám video
Události: Vztah papeže k Česku
Zdroj: ČT24

Nový papež Lev XIV. (vlastním jménem Robert F. Prevost) navštívil Českou republiku v minulosti nejméně desetkrát. K brněnské diecézi má podle tamního biskupa Pavla Konzbula blízko. Konkrétně k augustiniánskému klášteru na Starém Brně, protože je členem řádu. Při výkonu funkce generálního převora řádu v Brně pobýval Prevost jako host někdejšího opata. Provinciál řádu Juan Provecho potvrdil, že se měl původně příští neděli v Praze účastnit biřmování.

Prevost v letech 2001 až 2013 vykonával funkci generálního převora augustiniánského řádu (OSA – obutí augustiniáni), který má jediné opatství na celém světě, je to opatství svatého Tomáše na Starém Brně.

Brněnský právník Zdeněk Koudelka v textu, který zaslal médiím, uvedl, že v rámci výkonu své funkce v Brně pobýval Prevost určitou dobu jako host opata Lukáše Evžena Martince, který funkci vykonával v letech 1997 až 2011. Opat Evžen Martinec je v současné době ředitelem Muzea Brněnska.

O významu opatství svědčí i to, že jeho opatem byl v letech 1868 až 1884 zakladatel genetiky Gregor Mendel. Brněnský opat je augustiniánským opatem na základě privilegia papeže Benedikta XIV. z roku 1752. Opatství bylo přímo podřízeno generálnímu převorovi v Římě, ostatní augustiniánští představení klášterů jsou převoři podřízení provinciálovi stojícímu v čele provincie.

Nahrávám video
Horizont ČT24: Kdo je nový papež Lev XIV.
Zdroj: ČT24

Konzbul: Rozum a víra zůstanou v církvi spojenci

Brněnský biskup Pavel Konzbul věří, že díky tomu, že nový papež Lev XIV. vystudoval matematiku, zůstanou rozum a víra v církvi spojenci. Sám má k matematice blízko, v roce 1989 absolvoval studium elektrotechnologie na Vysokém učení technickém v Brně.

Otec Juan Provecho, který je provinciálem, tedy nejvyšším představitelem řádu svatého Augustina na našem území, pro Seznam Zprávy uvedl, že kdyby se Prevost nestal papežem, účastnil by se příští neděli v Praze na Malé Straně biřmování augustiniánů. Česko navštívil v minulosti podle Provecha nejméně desetkrát.

Lev XIV. je podle Provecha pokorný a společenský člověk, který umí naslouchat. Se stejnou radostí, jakou má farář z jeho zvolení, vzpomíná i na společná setkání. „On rád řídí auto. Vždycky, když nás přijel navštívit z Itálie, tak řídil celou cestu,“ sdělil.

„Vím, že zná Českou republiku díky tomu, že jako představený augustiniánů tu byl několikrát za svými spolubratry. Takže Praha, Brno, to jsou města, která dobře zná,“ řekl litoměřický biskup a místopředseda České biskupské konference Stanislav Přibyl.

Velmi ho oslovila první slova nového papeže. „Slova o míru, který vzniká v srdci člověka a je to ten pozdrav Kristův, Pokoj vám. To je i moje biskupské heslo. Takže jsem rád, že i v tomto budeme nějak sdílet určitý směr, protože si myslím, že má-li být mír na světě, musí být nejprve pokoj v srdci člověka,“ řekl litoměřický biskup.

Nahrávám video
Události, komentáře: První hodiny a dny papeže Lva XIV.
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Zájemci o dotace z Nové zelené úsporám budou muset nově vyplnit renovační pas

Ministerstvo životního prostředí představilo renovační pas, který energetičtí specialisté začnou vydávat od čtvrtka. Tento dokument zhodnotí stav budovy a navrhne renovaci, aby byla účelná. Bude sloužit těm, kteří budou chtít žádat o podporu z Nové zelené úsporám.
před 2 hhodinami

Česko má zájem o surovou ropu z Kazachstánu, řekl Babiš

Česká republika má zájem o dlouhodobé dodávky surové ropy z Kazachstánu, řekl v Astaně premiér Andrej Babiš (ANO) po jednání s kazachstánským prezidentem Kasymem-Žomartem Tokajevem. Připomněl také, že tato středoasijská země je největším producentem uranu na světě a má bohatá naleziště i dalších surovin. Česko by s Kazachstánem mohlo spolupracovat například v oblasti vědy a výzkumu jádra či v dalších strategických otázkách. Babiš uvedl, že v Kazachstánu propagoval i české zbrojařské firmy.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

VideoMusíme přestat moralizovat, řekl nový šéf lidovců Grolich

Cílem lidovců je podílet se po dalších parlamentních volbách na řízení státu a být ve vládě klíčovou stranou, prohlásil nový předseda KDU-ČSL Jan Grolich. Aby se tak dle něj stalo, strana musí vědět, jaké jsou její nedostatky. „Za mě je to moralizování. Neměli bychom mluvit lidem do života, a naopak být v naší práci i komunikaci profesionálnější,“ vyjmenoval. Lidovci mají podle Grolicha hospodářskou strategii, vizi a jasné priority. „Myslím, že dlouhodobou chybou nejen lidovců je to, že zde nebyly jasné priority,“ zmínil v Interview ČT24 moderovaném Danielem Takáčem.
před 11 hhodinami

Výběr Řehkova nástupce vrcholí. Šanci mají čtyři generálové

Výběr nového náčelníka generálního štábu české armády jde do finále. Ministr obrany Jaromír Zůna (za SPD) zúžil výběr kandidátů na čtyři generály, které už osobně představil i premiérovi Andreji Babišovi (ANO). Oba politici to potvrdili.
před 11 hhodinami

Soud opět poslal Cimického za sexuální útoky a vydírání na pět let do vězení

Za případy sexuálního útoku a pětatřicet případů vydírání uložil ve středu Obvodní soud pro Prahu 8 psychiatru Janu Cimickému pětiletý trest vězení. Na deset let mu také zakázal výkon lékařské praxe. Opět ho uznal vinným ve všech bodech obžaloby, podle které se muž činů dopustil převážně vůči pacientkám. Cimický musí poškozeným rovněž zaplatit náhradu nemajetkové újmy, ženy dohromady požadují zhruba šest milionů korun. Psychiatr ke středečnímu jednání nepřišel, v minulosti vinu odmítl. Jeho advokát Miroslav Kučerka podal na místě odvolání.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Z obchodního centra ve Zlíně evakuovali kvůli neznámé látce přes sto lidí

V obchodním centru ve Zlíně-Prštném unikla ve středu odpoledne neznámá látka. Evakuováno z něj bylo okolo 14. hodiny asi 150 lidí, uvedl policejní mluvčí Petr Jaroš. Několik osob ošetřili zdravotníci. O jakou látku jde a zda hrozí další riziko, nyní zjišťují hasiči, informovala mluvčí krajských hasičů Lucie Javoříková. Centrum se veřejnosti znovu otevřelo před 18. hodinou. Specialisté nenaměřili v ovzduší žádné zvýšené škodliviny.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Prezidentem Hospodářské komory byl opět zvolen Zdeněk Zajíček

Podnikatelé zvolili ve středu na celostátním sněmu v Praze za prezidenta Hospodářské komory ČR na další tři roky opět Zdeňka Zajíčka, který byl jediným kandidátem. Komora upřesnila, že získal 184 hlasů ze 200. Zajíček vede komoru od roku 2023, kdy vystřídal ve funkci Vladimíra Dlouhého. Hospodářská komora sdružuje živnostníky, malé, střední i strategicky důležité velké podniky a zhruba 140 oborových asociací, svazů a řemeslných cechů.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Komise žaluje Česko a Maďarsko kvůli evropskému zatýkacímu rozkazu

Evropská komise se rozhodla zažalovat Česko a Maďarsko kvůli nedodržování pravidel o evropském zatýkacím rozkazu. Komise o tom informovala v tiskové zprávě. Záležitostí by se měl nyní zabývat Soudní dvůr Evropské unie. České ministerstvo spravedlnosti zdůraznilo, že věc se netýká pozdního zavedení právního předpisu EU do českého práva, ale právního sporu ohledně správnosti provedení některých ustanovení. Dodalo, že už zahájilo legislativní práce ke splnění zbylých požadavků.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami
Načítání...