Padlo první obvinění v kauze rasistických urážek žáků v teplické škole

Policie obvinila jednoho ze tří podezřelých v kauze nenávistných komentářů na sociálních sítích u fotky žáků první třídy z teplické základní školy. Výhrůžky se objevily loni na podzim pod fotografií prvňáků, kterou otiskl místní Deník. Do třídy chodí převážně romské, vietnamské a arabské děti.

Frýdecká policie obvinila jednoho ze tří podezřelých v případu nenávistných komentářů na sociálních sítích pod fotkou prvňáčků Základní školy Plynárenská v Teplicích. České televizi to řekla policejní mluvčí moravskoslezského krajského ředitelství Karolína Bělunková.

Obviněnému muži hrozí až tři roky vězení. U podezřelého z Tachova zároveň státní zástupce znovu vrátil případ k prověřování tamní policii. Posledního podezřelého vyšetřovaného policií v Teplicích se dosud nepodařilo vyslechnout.

„V této věci již bylo muži sděleno obvinění z trestného činu podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod. Za toto jednání může být muž potrestán odnětím svobody v délce trvání od 6 měsíců až 3 roky,“ uvedla policejní mluvčí Karolína Bělunková.

Případ dalšího podezřelého z Tachova, který policie původně vyhodnotila jako přestupek, se zároveň znovu vrací z přestupkého odboru tachovského městského úřadu zpět na policii. Nařídil to podle mluvčí policie plzeňského kraje Dagmar Jiroušové dozorující státní zástupce. Případ by tedy policie mohla znovu vyhodnotit jako trestný čin.

Fotku teplické první třídy, kterou navštěvují arabské, vietnamské a romské děti, zveřejnil Deník v rámci svého seriálu. A to jak v tištěné verzi, tak i na svých webových stránkách. Snímek později začali lidé sdílet na sociálních sítích. Diskutující připojovali rasistické a jiné nenávistné komentáře. Žáky například posílali v narážce na ulici, kde škola sídlí, do plynu. Výhrůžky padaly také na adresu rodičů dětí a vedení školy.

2 minuty
Teplická škola, která čelila nenávistným útokům, dostala dar skoro čtvrt milionu
Zdroj: ČT24

V případu, kterým se následně začala zabývat teplická kriminálka, se objevili tři podezřelí. Jednoho z nich i nadále prověřují tepličtí vyšetřovatelé. Dosud se ho ale nepodařilo vyslechnout. Další dva podezřelí byli podle místní příslušnosti předáni krajskému ředitelství Moravskoslezského a Plzeňského kraje. 

Událost vyvolala také nezvyklou vlnu podpory. Ve prospěch základní školy se vybraly statisíce korun. Nenávistné komentáře už dřív odsoudil tehdejší ministr školství Stanislav Štech (ČSSD) nebo ombudsmanka Anna Šabatová. 

Podle poslankyně za SPD z Krupky Terezy Hyťhové jsou sice komentáře extremistické, ale jejich autorů se už dříve přesto zastala. „Je zde hodně vyloučených lokalit. Navíc cizinci nebo různé menšiny neposílají své děti do škol, nechodí do práce a berou jen dávky. Proto jsou na ně místní občané naštvaní,“ uvedla pro týdeník Směr.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Poptávka po spolupráci s Evropou ve světě roste, míní Síkela

„Evropa je znovu vnímaná jako geopolitický hráč. Poptávka po ní roste,“ prohlásil v Událostech, komentářích eurokomisař Jozef Síkela (STAN), který má v Bruselu na starost agendu mezinárodního partnerství. Komise pod vedením Ursuly von der Leyenové je ve funkci už rok, při té příležitosti Síkela v rozhovoru se zpravodajem Petrem Obrovským své dosavadní působení zhodnotil. Do budoucna, i s ohledem na nástup nové vlády, význam své role vidí ve větší propagaci evropských myšlenek, sdělil.
před 6 hhodinami

ČSÚ: Maloobchodní tržby v Česku v říjnu meziročně stouply o 2,8 procenta

Maloobchodní tržby v Česku v říjnu opět meziročně vzrostly, bez započtení prodejů a oprav motorových vozidel se zvýšily o 2,8 procenta. V září to bylo po revizi rovněž o 2,8 procenta. Meziměsíčně tržby v říjnu stouply o 0,4 procenta. Data na svém webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
před 8 hhodinami

Ukrajinský velvyslanec ocenil ukrajinské děti úspěšné v českých školách

Ukrajinský velvyslanec v Česku Vasyl Zvaryč ocenil pamětní plaketou 24 ukrajinských dětí, které uspěly ve vědomostních, sportovních nebo uměleckých kláních. V tuzemsku jich žijí desítky tisíc, uprchly s rodiči z domova kvůli ruské invazi. Velvyslanec vyzdvihl, že si uchovávají ukrajinskou identitu a svými úspěchy přispívají k pozitivnímu obrazu českých škol, kroužků a sportovních týmů. Poděkování úspěšným dětem pořádalo velvyslanectví podruhé. V Česku je nyní asi 400 tisíc Ukrajinců, kteří jsou držiteli dočasné ochrany. Podle průzkumu Člověka v tísni se jich chce po válce vrátit na Ukrajinu zhruba pětina.
před 8 hhodinami

Trust na správu Agrofertu bude snazší založit dle cizího práva, říká právnička

Strukturu pro správu Agrofertu, se kterou počítá kvůli řešení svého střetu zájmů předseda hnutí ANO a kandidát na premiéra Andrej Babiš, bude podle Marie Zámečníkové z Právnické fakulty Masarykovy univerzity jednodušší založit podle jiného než tuzemského práva.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Zkušebních 150 kilometrů v hodině na D3 má první výsledky

Přesně dva měsíce uplynuly od zavedení rychlosti až 150 kilometrů v hodině na jihočeské dálnici D3 – pilotního projektu ministerstva dopravy s proměnným dopravním značením, které je možné upravovat podle aktuálních podmínek. Překračování limitu asi o patnáct až dvacet kilometrů za hodinu policisté zjišťují u několika řidičů denně. Vážnou nehodu dosud řešili jednu.
před 9 hhodinami

Burkina Faso propustila vězněného Čecha

Osm zaměstnanců mezinárodní nevládní organizace INSO, včetně českého občana, kteří byli v uplynulých měsících zadrženi v Burkina Fasu a nařčeni ze špionáže, bylo propuštěno na konci října, napsala s odvoláním na prohlášení organizace agentura AFP. V Nizozemsku sídlící INSO poskytuje bezpečnostní analýzy humanitárním organizacím působícím v regionu.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Zemřel moderátor Patrik Hezucký

Zemřel moderátor Patrik Hezucký, oznámila v pátek na instagramu rozhlasová stanice Evropa 2, kde víc než čtvrtstoletí uváděl pořad Ranní show. Bylo mu 55 let. Zdravotní problémy měl od podzimu. Vedle práce v rozhlasu Hezucký také daboval, moderoval některé televizní pořady a příležitostně hrál.
před 10 hhodinami

V litoměřické nemocnici za den oživovali čtyři novorozence, případ šetří policie

Porodnice v Litoměřicích prošetřuje resuscitaci čtyř novorozenců v Centru porodní asistence (CPA) během 24 hodin. Dvě miminka zemřela. Lékařka je mimo službu. Případem se na základě informací v médiích zabývá policie.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami
Načítání...