V obci Troubky známé z povodní roku 1997 vyhlásili evakuaci všech obyvatel

Od začátku povodní v Česku bylo evakuováno více než deset a půl tisíce lidí, řekl po nedělním poledni šéf hasičů Vladimír Vlček. Několik stovek lidí bylo zachráněných. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) večer hovořil už o dvanácti tisících evakuovaných. Se zvládnutím situace by v následujících dnech mělo pomáhat až dvanáct vrtulníků. Armáda má mezitím v pohotovosti další čtyři. Obyvatelé centra Českého Těšína na Karvinsku se naopak už mohou vrátit domů. Starosta Karel Kula (Nestraníci 2022) tam totiž vzhledem k poklesu hladiny řeky Olše evakuaci odvolal. K evakuaci nakonec přistoupily Troubky na Přerovsku. Město Jeseník, které částečnou evakuaci nařídilo už dříve, omezí v prvních dnech nadcházejícího týdne výuku ve školách.

Podle Vlčka je třeba vnímat rozdíl mezi evakuací a záchranou. „Evakuace je proces, kdy člověk je potenciálně ohrožen jakýmsi nebezpečím, zatímco záchrana je proces, kdy mu bezprostředně hrozí nebezpečí,“ vysvětlil šéf hasičů a dodal, že jeho lidé se mnohdy vrací „na místa, kde se lidé odmítli evakuovat preventivně, a pak už je zachraňujeme“.

Hasiči jsou podle Vlčka připraveni poskytnout prostředky pro zajištění nouzového ubytování tak, aby doplnili krajské kapacity a nouzové přístřeší bylo k dispozici až pro 30 tisíc evakuovaných. „Ale samozřejmě jsme schopni číslo operativně navyšovat,“ doplnil. Od soboty hasiči zachránili v zaplavených oblastech více než dvě stě lidí a evakuovali 3160 lidí. Přes sto lidí evakuaci podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) odmítlo.

Například v Litovli a dalších částech Olomouckého kraje má situace eskalovat v pondělí okolo poledne a téměř jistě bude nařízena evakuace, dodal ministr. „Chci moc poprosit všechny o součinnost, aby k těmto situacím již nedocházelo. Lidé sami sebe, ale i záchranáře vystavují nepříjemným situacím,“ dodal Rakušan. Například v neděli musel vrtulník zachraňovat lidi, kteří odmítli evakuaci, ze střech a podkrovních prostor v Karlovicích. Dodal, že v některých oblastech země situace může eskalovat.

On-line přenos

Povodně 2024

  • Pátek 20. září 2024
  • 10:01

    Přenos z povodní končí, děkujeme za pozornost. Dění kolem velké vody se nadále věnujeme v krátkých zprávách.

  • 09:58

    Záplavy v Moravskoslezském kraji podle odhadů postihly 99 700 lidí. Nejde jen o zasažené povodňovou vlnou, ale i o domácnosti vyplavené přívalovými dešti. Údaj se týká lidí, kterým voda způsobila škody na majetku. Na životě bylo záplavami v regionu ohroženo asi 15 tisíc osob, uvedli hejtman Josef Bělica (ANO) a mluvčí Povodí Odry Šárka Vlčková.

  • 09:56

    Po rozsáhlých povodních zůstává bez elektřiny 19 tisíc odběrných míst. V Moravskoslezském kraji jich ČEZ Distribuce eviduje 16 tisíc a v Olomouckém tři tisíce.

Preventivní evakuace je lepší než čekání na vrtulník

I preventivní evakuace je podle Rakušana lepší, než aby lidé za špatných povětrnostních podmínek čekali na pomoc záchranářského vrtulníku, neboť nouzových situací, kde jsou záchranné složky potřeba, je podle něj na mnoha místech republiky víc.

Rozsáhlé evakuace se uskutečnily v Krnově, Opavě, Českém Těšíně a Bohumíně. Rakušan očekával, že pravděpodobně nastanou i v dalších ohrožených oblastech. IZS má podle vicepremiéra v první řadě zachraňovat životy. „Vše ostatní musí počkat a musí s tím počítat i lidé, kteří složky IZS zavolají,“ zdůraznil a dodal, že druhým úkolem je dostat do odříznutých oblastí materiály, které lidé akutně potřebují.

Způsob evakuací v Krnově však po jednání Ústředního krizového štábu kritizoval šéf hasičů Vlček. Podle něj evakuační centra „nebyla úplně ideálně zvolena“, část z nich byla zatopena, evakuace prý byla zpožděná. Místostarosta Krnova Miroslav Binar (ANO) v neděli odpoledne uvedl, že město už nedokáže účelně koordinovat záchranné práce a pomoc postiženým obyvatelům. Spoléhá především na pomoc kraje.

Do města s 23 tisíci obyvateli, které je dopravně odříznuté od okolního světa, vyrazí konvoj s potravinami, vodou či pohonnými hmotami. Dorazila tam i těžká technika hasičů – obojživelné pásové vozidlo pro evakuaci lidí a pásové rypadlo. To se využívá ke zprůjezdnění komunikací.

Aktuálně se podle Vlčka hledá náhradní řešení. Není to ale jednoduché, protože se nejedná o malé počty obyvatel. Primárně má podle něj situaci řešit krizový štáb Moravskoslezského kraje.

Podle ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) se počet pohřešovaných od sobotního večera nezvýšil. „Jsou pohřešovány čtyři osoby. Jedna na Uherskohradišťsku, tři v oblasti Jeseníku. Tři pohřešovaní byli součástí čtyřčlenné posádky vozidla, které sjelo do vodního toku. Z nich byla zachráněna pouze jedna osoba,“ informoval po jednání Ústřední povodňové komise Vlček. „Zatím nemáme v oficiálních statistikách úmrtí, byť je vysoká míra pravděpodobnosti, že ti čtyři lidé již nejsou mezi námi,“ připustil později ve vysílání ČT Hladík.

Situace v Moravskoslezském kraji je vážná

V Bohumíně na Karvinsku je nejhorší situace v části Starý Bohumín. Řeka Odra se tam přelila přes hráze a kulminovat by měla teprve v noci na pondělí, řekla mluvčí tamní radnice Jana Končítková. Město už avizovalo, že až do odvolání zůstanou zavřené všechny bohumínské základní a střední školy.

Zaplavená je podle mluvčí také osada Kopytov a voda se dostává i do centra města. Hladina navíc rychle stoupá. „Zásadní je zamezit ztrátám na životech, zachránit ohrožené obyvatele a dostat je do bezpečí,“ tvrdí starosta Petr Vícha (SOCDEM). Evakuační středisko město zřídilo v Masarykově základní škole. Lidé mohou volat také na krizovou linku 731 531 731.

„Integrované složky nepřetržitě pracují na evakuaci obyvatel z různých částí města,“ doplnila Končítková. Zatím jde odhadem o desítky lidí. Ve městě jsou sice nové hráze za více než 170 milionů korun, ale podle mluvčí byly na současnou situaci nedostačující. Protipovodňovou ochranu neměla vybudovanou dvě místa – osada Nová Ves a městská část Pudlov.

České dráhy kvůli povodni vyklízejí také bohumínské středisko údržby a chystají evakuaci zaměstnanců, sdělil kolem nedělního poledne mluvčí dopravce Filip Medelský. Mluvčí ostravského magistrátu Petr Havránek dodal, že ve městě stojí provoz chemičky BorsodChem a svou chemickou část odstavil i podnik OKK Koksovny.

Medelský doplnil, že zaměstnanci střediska údržby nyní věci, u kterých to jde, přenášejí do vyšších pater budov. „Kvůli hrozbě zatopení ulic v Bohumíně následně dojde k evakuaci zaměstnanců. Vzhledem k omezení možností údržby vlaků lze i v následujících dnech čekat dopady do provozu a na kvalitu poskytovaných služeb,“ varoval.

Podle mluvčího moravskoslezské metropole Havránka díky odstavení celého ostravského závodu BorsodChem MCHZ nehrozí výraznější problémy. „Nehrozí tedy žádný významný ekologický problém. OKK Koksovny zastavují chemickou část a provoz tlumí na minimum,“ uklidnil Havránek. Z teplárny v Třebovicích se podle něj zatím daří odčerpávat spodní vody. „Pokud by přesto mělo dojít k odstávce jejího provozu, voda by neměla poškodit technologie a následný opětovný náběh by závisel jen na vysušení a opadnutí vody,“ dodal.

Záchranné složky už zasahovaly u 1932 událostí

K nedělním 19:00 zasahovali hasiči a další složky integrovaného záchranného systému u 1932 mimořádných událostí, celkem od začátku povodní řešili 7884 událostí, řekl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) večer po zasedání Ústředního krizového štábu. Evakuováno podle něj bylo přes dvanáct tisíc lidí. Ministr znovu apeloval na občany v ohrožených lokalitách, aby se řídili pokyny hasičů a neodmítali evakuaci.

„V neděli jsem na vlastní oči na Frýdlantsku viděl lidi vycházející z nemovitostí, které byly částečně pod vodou, zavírající dveře před hasiči, kteří je přicházejí oslovit. Skutečně to nedělají proto, aby je krátili na jejich právech, dělají to proto, aby jim zachránili život, aby se na to samé místo nemuseli vracet v mnohem těžších podmínkách,“ uvedl Rakušan.

Policie podle něj intenzivně řeší případy rizikového chování, zmínil například případ muže, který v Otrokovicích skákal do rozvodněné vody. „Policie v současné době řeší veškeré videozáznamy a jistě bude velmi brzy ztotožněn,“ dodal ministr.

Podle Rakušana intenzivně pokračuje spolupráce s hygienickými stanicemi a ministerstvem zdravotnictví. Hygienická pravidla pro veřejnost by měli starostové obdržet v pondělí. Ministr upozornil na to, že je potřeba v zaplavených oblastech dbát zvýšené hygieny, může v nich být kontaminovaná voda nebo potraviny.

Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) uvedl, že už nyní je jasné, že například na Jesenicku jsou významné škody na silnicích, bude podle něj náročné je zprovoznit. Řidiče požádal, aby před pondělní cestou do práce zkontrolovali, kde jsou uzavírky, a aby se vyhnuli oblastem, ve kterých jsou záchranné akce.

Ve Zlínském kraji je nejpostiženější Kroměříž

Zlínský kraj neplánuje kvůli povodním vyhlásit stav nebezpečí. Kulminaci hladiny řeky Moravy, která v neděli večer nadále stoupala a platil na ní třetí stupeň povodňové aktivity znamenající ohrožení, lze v regionu očekávat v úterý. Po nedělním zasedání krajské povodňové komise to sdělil hejtman Radim Holiš (ANO). Průtoky ve většině dalších toků v kraji už klesají. Bez elektřiny jsou však v regionu desítky tisíc lidí.

Výjimkou je v kraji jeho druhé největší město – Kroměříž. Zde povodeň zasáhla i lokalitu Altýře, která je nyní odříznutá od ostatních částí města. Na silnici je nejméně půl metru vody a není průjezdná. Obyvatelé Altýřů byli proto vyzváni k evakuaci. Zhruba deset rezidentů výzvu uposlechlo. Čtyři lidé evakuaci odmítli a zatím zůstávají ve svých domovech, uvedl v neděli odpoledne starosta Tomáš Opatrný (ANO). Lokalita je podle něj zaplavená i s tamní průmyslovou zónou.

Kvůli zaplavení vodou je v Kroměříži uzavřena silnice v Kotojedské ulici od křižovatky s Talichovou ulicí po benzinovou čerpací stanici v Kotojedech. Provoz je zastavený na železniční trati z Kroměříže do Zborovic na Kroměřížsku. Rozvodněná Kotojedka zaplavila vážanský domov pro seniory, jeho 111 klientů bylo nutné v sobotu evakuovat. Uzavřena zůstává i silnice z Kotojed do Vážan.

V Libereckém kraji je problém především ve Frýdlantském výběžku

Hejtman Libereckého kraje Martin Půta (SLK) vyhlásil v neděli od 17 hodin stav nebezpečí pro obec s rozšířenou působností Frýdlant, kam patří osmnáct obcí zhruba s 24 tisíci obyvateli z Frýdlantského výběžku. Důvodem jsou záplavy. „Nyní nemáme k dispozici zřetelnou predikci počasí, která by znamenala pokles toků do večerních hodin. Hlavním důvodem vyhlášení stavu nebezpečí je možnost evakuovat občany z těch nejohroženějších míst,“ sdělil hejtman.

Višňová ve Frýdlantském výběžku je stejně jako v sobotu odříznutá od zbytku Libereckého kraje, zaplavené jsou všechny přístupové silnice. Své domovy muselo v obci u hranic s Polskem v neděli navečer opustit třiatřicet lidí z patnácti domů v Předláncích a Poustce, informoval starosta Višňové Michal Scheidl.

„Pětadvacet lidí odešlo samovolně, zajistili si ubytování u příbuzných a kamarádů. Ostatní jsme evakuovali řízeně,“ vypočítal starosta. Podle něj to zatím vypadá, že nikoho dalšího evakuovat nebudou muset. „Doufejme, že už ne. Vypadá to, že už to začíná kulminovat,“ dodal Scheidl.

Už v sobotu se rozvodněná Smědá dostala do tří domů, přičemž z jednoho z nich hasiči evakuovali dva lidi. Přes noc však hladina opadla, aby v neděli byla ještě výše než v sobotu. Dopravu v obci zajišťuje evakuační tatra hasičů a přijede ještě další technika pro nutný převoz lidí přes uzavřené komunikace. V obci je k dispozici také sanitka záchranné služby.

Tok Smědá působí problémy i v Hejnicích, Raspenavě a Frýdlantu, zatopené jsou v těchto městech zejména některé komunikace. V Raspenavě evakuovali preventivně dvě ženy ve věku zhruba devadesáti let a některé nemovitosti v oblasti jsou zatopené.

Olomoucký kraj očekává kulminaci Moravy

Po obcích na severu Olomouckého kraje se na záplavy chystají i velká města na spodních tocích Moravy a Bečvy. Voda v neděli kolem 14. hodiny stoupala v Litovli, která se chystala vyzvat obyvatele z ohrožených oblastí k evakuaci. Na nejhorší se připravují Hranice na Přerovsku a Přerov, Bečva už přesáhla třetí stupeň povodňové aktivity. V Olomouci se kvůli dotokům očekává kulminace Moravy oproti předchozím předpovědím až ve středu ráno.

„Voda k nám teprve přiteče a bude jí hodně. Srovnáváme to minimálně s rokem 2006, kdy byla část Litovle vytopena. Netušíme však v současné době, jak se zachovají lesy. Pan hejtman (Josef Suchánek, STAN) s ministrem Hladíkem doporučují našemu městu částečnou evakuaci. Chystáme prohlášení, doporučím dobrovolnou evakuaci,“ avizoval starosta Litovle Viktor Kohout.

Doufá, že po jeho doporučení půjdou lidé přes noc spát ke známým a zajistí si domy. Kdo podle něj takovou možnost nemá, měl by se obrátit na krizovou linku. Evakuační místa jsou podle něj vyčleněna. Starosta je přesvědčen, že zlom nastane v neděli večer a v noci na pondělí.

V napětí je také samotné krajské město Olomouc. Odhad na dotok vody z Jeseníků se podle odborníků posunul. „Aktuálně (po nedělní 14. hodině) je řeka Morava v Olomouci na profilu Nové Sady na úrovni hladiny prvního povodňového stupně. Dosažení toho druhého očekáváme v neděli v 16 hodin a třetí stupeň nejdříve v úterý ráno,“ konstatoval tajemník povodňové komise Jan Langr.

Podle primátora Olomouce Miroslava Žbánka (ANO) se město a jeho obyvatelé určitě musí připravit na vysokou hladinu spodní vody. „Doporučujeme občanům, aby ze sklepů a suterénů vystěhovali cenné věci a byli připraveni na možnost jejich zaplavení,“ apeloval.

Situace se zhoršuje také v Přerově. Společnost Veolia zabezpečuje tamní teplárnu návozem stovek pytlů s pískem kvůli ochraně klíčových bodů. „Platí zákaz vstupu do zahrádkářské kolonie pod nemocnicí. Důrazně se zakazuje vstupovat na břehy Bečvy, které jsou značně podmáčené a hrozí pád do rozvodněného toku,“ napsalo město na webu.

V Troubkách na Přerovsku rozhodl starosta obce Martin Frgal o evakuaci všech obyvatel. Důvodem je extrémní povodňové ohrožení, došlo k dramatickému zvýšení hladiny na Bečvě v Teplicích a voda má do Troubek dorazit v pondělí asi v jednu hodinu ráno. K evakuaci má dojít po 17. hodině na parkovišti u fotbalového hřiště. Troubky byly jedním z nejpostiženějších míst pří záplavách v roce 1997.

Evakuovaní obyvatelé Troubek si musí sami zajistit majetek a domácí zvířata, s sebou si mají vzít evakuační zavazadlo. V případě žádosti o evakuaci imobilních osob by dotyční obyvatelé měli volat na telefonní číslo podatelny obecního úřadu – 581 299 211.

Zastupitel obce Troubky Ondřej Švára o tamní evakuaci (zdroj: ČT24)

Zastupitel obce Troubky Ondřej Švára ve vysílání ČT24 uvedl, že evakuačních autobusů využilo dvaadvacet občanů. „Samoevakuace podle mých informací využilo mnoho občanů,“ řekl s tím, že z obce obyvatelé odjížděli i v době rozhovoru, který poskytl v neděli kolem osmé hodiny večerní.

Obyvatelé, kteří byli evakuovaní pomocí zajištěných autobusů, jsou ubytováni v bezpečí jednoho přerovského hotelu. Švára očekával, že počet evakuovaných bude vyšší, protože v průběhu povodně v roce 2010 do autobusů nastoupilo na dvě stovky občanů.

Na Pardubicku platí třetí stupeň na deseti místech

V Pardubickém kraji v neděli odpoledne platil nejvyšší třetí povodňový stupeň na deseti místech. Nejvážnější je situace na Novohradce a městech a obcích na Chrudimsku v jejím okolí. Postupně by se měl začít zlepšovat stav na Orlickoústecku, řekl po nedělním jednání krajské povodňové komise pardubický hejtman Martin Netolický (3PK/SOCDEM).

Povodňová vlna zasáhla město Luže v okrese Chrudim. Hladina řeky Novohradky se za deset minut zvýšila o více než půl metru, evakuují se dvě stovky lidí, prohlásil odpoledne starosta Chrudimi František Pilný (ANO).

Podle údajů ČHMÚ se hladina Novohradky v Luži v 16 hodin pohybovala ve výšce 346 centimetrů a výrazně překročila hranici stoleté vody. Poslední velká povodeň, která město zasáhla v roce 2023, byla na úrovni dvacetileté až padesátileté vody. Normální stav hladiny Novohradky v Luži dosahuje dvaceti až třiceti centimetrů.

Načítání...