TÉMA

František Pilný

Krajští silničáři omezí pomoc pardubickým obcím s opravami. Výběrové řízení bude třeba i na malé záplaty

Obce a města na Pardubicku řeší, kdo bude opravovat rozbité místní komunikace. Krajští silničáři totiž omezují vedlejší činnost, při které s opravami pomáhali. Letos nemají kapacitu. Hejtmanství uvolnilo historicky největší balík peněz na opravy silnic druhé a třetí třídy, které jsou v havarijním stavu.
25. 1. 2024|

Prodejci na vánočních trzích v Chrudimi mají stánky zdarma, dodržet ale musí otvírací dobu

Vánoční trhy v Chrudimi jsou letos poprvé přímo v centru na náměstí. Podle radnice by se tak vánoční atmosféra měla dostat blíž k lidem. Pronájem stánků mají prodejci zdarma, z rozpočtu dala radnice na akci půl milionu korun. Stánkařům zároveň stanovila speciální pravidla, především otvírací dobu.
6. 12. 2023|

Zborcenou zeď u řeky v Chrudimi nechce nikdo opravit. Drží ji jen pytle s pískem

V Chrudimi zpevňují zborcenou zeď u řeky. Podle statika není stavba bezpečná. Vaky s pískem sem Povodí Labe dává provizorně už podruhé. Zeď totiž nechce opravit ani město Chrudim, ani Povodí Labe – obě strany odmítají vlastnictví. Kvůli sporu už musela dříve radnice vrátit dotaci, kterou získala na opravu přilehlé cyklostezky.
15. 11. 2023|

Většina pošt v provozu zatím větší nápor lidí zvládá. Změna však může přijít na konci prázdnin

Uběhl měsíc od zrušení některých poboček České pošty. Na takzvaných nástupnických pobočkách, kam teď nově chodí lidé z těch zrušených, měli v červenci oproti dřívějšku i dvojnásobný provoz. Jinde však nápor nebyl tak velký, zřejmě i proto, že jsou prázdniny. Česká pošta se nyní začíná připravovat na září, kdy počítá s větším vytížením poboček. Dokonce slibuje, že v provozu bude více přepážek.
1. 8. 2023|

Schody v centru Chrudimi se bortí, problémem je statika

Frekventované schodiště v centru Chrudimi je ve špatném technickém stavu, odhalily to statické zkoušky. Opěrné zdi, které schody drží, jsou podle výsledků testů v pohybu a sunou se dopředu. Pro tamní radnici je to za poslední rok už druhý problém se statikou u historické stavby.
23. 2. 2023|

Kvůli sporu o podmáčenou zeď musí Chrudim vrátit deset milionů z dotace na cyklostezku

Zborcenou zeď, která tvoří koryto řeky Chrudimky, nechce nikdo opravit. Nehlásí se k ní ani město Chrudim, ani Povodí Labe. Kvůli sporu teď musí vedení města vrátit více než desetimilionovou dotaci na opravu cyklostezky. Ta vede přímo nad zdí. Dokud nebude opravená zeď, nemůže město opravit ani cyklostezku.
9. 1. 2023|

V Chrudimi hořelo v domě s pečovatelskou službou, jedna klientka zemřela

Při požáru v domě s pečovatelskou službou v Chrudimi odpoledne zemřela jedna klientka. Oheň je již uhašen, nikdo další nebyl zraněn, řekl starosta Chrudimi František Pilný (ANO).
22. 12. 2022Aktualizováno22. 12. 2022, 20:22|

Lékaři Pardubické nemocnice dávají výpovědi. Nelíbí se jim nápor práce kvůli uzavření interny v Chrudimi

Lékařům Pardubické nemocnice se nelíbí, že museli převzít pacienty z nemocnice v Chrudimi, která uzavřela kvůli nedostatku personálu interní oddělení. Nejdříve odmítali sloužit pohotovosti, teď někteří podávají výpovědi. Kraj jako zřizovatel nemocnic oslovil stovku lékařů i Českou internistickou společnost, ale bez výsledku. Nyní žádá o pomoc armádu.
12. 7. 2022|

Pojišťovny evidují po bouřkách stovky škod za desítky milionů. Tisíce domácností byly bez proudu

Po pondělních bouřkách zůstávalo v úterý okolo poledne bez proudu více než dva a půl tisíce domácností v Pardubickém a Středočeském kraji. Ráno evidovala společnost ČEZ Distribuce skoro pět tisíc míst bez dodávek elektřiny. Vichr a kroupy nadělaly škody na domech, stromech i elektrickém vedení. Hlavním pojišťovnám se už ozvalo na patnáct set klientů. Jen jejich újmy dosahují desítek milionů korun. Další bouřky meteorologové očekávají už od středy.
21. 6. 2022Aktualizováno21. 6. 2022, 18:57|

„Jsme na vrcholu dezinformační války,“ říká analytik Vrabel. Vláda chystá důslednější boj proti lživým kampaním

Vláda chystá pravidla pro důslednější boj s dezinformacemi a hledá způsob, jak účinně trestat jejich autory. České tajné služby totiž upozorňují, že Rusko vede válku také v kyberprostoru. Dezinformátoři často využívají i sociálních sítí. Po vypuknutí konfliktu na Ukrajině se v Česku zaměřují mimo jiné na šíření lží o uprchlících, podle datového analytika ze Semantic Visions Františka Vrabela se země nachází na vrcholu dezinformační války.
12. 4. 2022|

Obchvat Chrudimi a Slatiňan je kompletní. Následovat bude přeložka silnice od Čáslavi

Motoristům se otevřela druhá část obchvatu Chrudimi a Slatiňan. Stavba stála 445 milionů korun bez DPH. Práce trvaly dva roky, úsek je dlouhý přes čtyři a půl kilometru. Po obchvatu by měla jezdit auta ve směru sever–jih a odvést tranzitní dopravu, městu se dopravně uleví.
20. 12. 2021|

V dozorčí radě opatovické elektrárny sedí politici z měst, kam dodává teplo. Problém v tom nevidí

Alexandr Hrabálek (za ODS), Martin Charvát (ANO) a František Pilný (ANO) jsou tři ze šesti členů dozorčí rady společnosti Elektrárny Opatovice. Zároveň jsou to jména primátorů Hradce Králové a Pardubic a starosty Chrudimi, kam jde z elektrárny teplo. Pilný připouští, že se může jednat o dílčí střet zájmů, je ale přesvědčen, že situaci dokáže vybalancovat. Charvát a Hrabálek naopak věří, že jako členové dozorčí rady svému městu prospívají.
12. 7. 2019|
Reportéři ČT

Dagmar Pecková odmítla posloužit politické kampani. Starostovy noviny z ní udělaly přeplacenou elitářku

Chrudimský festival Zlatá Pecka je v ohrožení. Světoznámá operní pěvkyně, hlavní tvář festivalu a chrudimská rodačka Dagmar Pecková, zvažuje ukončení organizace kvůli krokům starosty Františka Pilného (nestr. za ANO). Nenechala si totiž líbit nedobrovolnou předvolební agitaci v internetových novinách, které platí Pilného firma. Jejich redaktor Roman Zahrádka se poté pustil do veřejné dehonestace festivalu i samotné pěvkyně. Kauzu pro Reportéry ČT mapovaly Markéta Dobiášová a Tereza Strnadová.
8. 1. 2019|