V dozorčí radě opatovické elektrárny sedí politici z měst, kam dodává teplo. Problém v tom nevidí

5 minut
UvR: V dozorčí radě opatovické elektrárny sedí politici z měst, kam dodává teplo
Zdroj: ČT24

Alexandr Hrabálek (za ODS), Martin Charvát (ANO) a František Pilný (ANO) jsou tři ze šesti členů dozorčí rady společnosti Elektrárny Opatovice. Zároveň jsou to jména primátorů Hradce Králové a Pardubic a starosty Chrudimi, kam jde z elektrárny teplo. Pilný připouští, že se může jednat o dílčí střet zájmů, je ale přesvědčen, že situaci dokáže vybalancovat. Charvát a Hrabálek naopak věří, že jako členové dozorčí rady svému městu prospívají.

Primátoři Hradce Králové a Pardubic a chrudimský starosta zasedají v dozorčí radě Elektráren Opatovice, byť žádné z měst nevlastní akcie firmy. Společnost patří prostřednictvím EP Energy a EP Infrastructure do Energetického a průmyslového holdingu Daniela Křetínského.

Podle zákona musí politici jako členové dozorčí rady hájit zájmy firmy. Podle zákona o obcích musí zároveň jako starostové, respektive primátoři hájit i zájmy měst. „Elektrárna dodává teplo do Hradce, Pardubic i Chrudimi,“ upozornil redaktor ČT Vlastimil Weiner, který se působením místních politiků v elektrárně z EPH zabývá.

Zvlášť ožehavá je situace v Hradci Králové. Elektrárny Opatovice totiž podnikají mimo jiné ve stejném oboru jako městská firma Tepelné hospodářství. Primátor Alexandr Hrabálek, jehož předchůdce Zdeněk Fink (KDH) v dozorčí radě ostatně zasedal také, odmítá, že se ocitl ve střetu zájmů. „Neviděl bych to tak. Jsem odhodlaný hájit zájmy města v tomto regionu,“ zdůraznil Hrabálek.

Pardubický primátor Martin Charvát je přesvědčen, že členství v dozorčí radě firmy, která obchoduje s jeho městem, není střetem zájmů. „Neumím sám o sobě definovat střet zájmů. Naopak můžu zájem za obec lépe hájit. Můžu dohlížet za město Pardubice, jestli nedochází k nadstandardním ziskům ve společnosti,“ tvrdí Charvát. Za problematické by považoval, kdyby měl zasedat v představenstvu společnosti, která ji řídí, nikoli v dozorčí radě, která její činnost kontroluje.

Naopak chrudimský starosta František Pilný si střet zájmů uvědomuje. „Malinko ho cítím, ale hledám zlatou střední cestu, jak to vybalancovat,“ uvedl Pilný. Připustil, že je komplikovaná situace, kdy musí za město usilovat o co nejnižší cenu tepla, které do Chrudimi opatovická elektrárna dodává.

Podle právníka Petra Leyera z protikorupční organizace Transparency International o střet zájmů jednoznačně jde. „Vidím ho hlavně v tom, že ze strany soukromé společnosti probíhají platby na účet politiků,“ zdůraznil. „Na jednu stranu je to transparentní, všichni o tom ví, tím je trochu umenšeno riziko. Ale vůbec by to nemělo probíhat a můžeme mluvit o korupci, i když ne v trestně-právním smyslu. K ovlivňování určitě dochází,“ dodal.

Vyroste nová spalovna?

Na obzoru je ale problematické téma, které budou muset primátoři v rámci svého působení v opatovické elektrárně řešit a které vyvolává v oblasti rozsáhlou kritiku. Elektrárny Opatovice chtějí postavit novou spalovnu odpadu. Některé obce na Hradecku již nyní projekt odmítají.

Mezi nimi ale není primátor Hradce Králové Hrabálek: „Já věřím, že na městě se podaří výhodu spalovny prosadit.“ Stavbu prosazuje i starosta Chrudimi. „Město o tom ještě neví, ale já bych byl pro,“ řekl Pilný. 

Elektrárna tvrdí, že do představenstva a později do dozorčí rady zve zástupce měst desítky let, už od privatizace. „Chceme si vzájemně vyměňovat strategické informace, chceme se informovat, jak a kterým směrem budeme investovat,“ doplnil předseda představenstva a výkonný ředitel Elektrárny Opatovice Václav Pašek.

Charvát uvedl, že jako členové dozorčí rady Elektráren Opatovice dostávají politici asi 27 tisíc korun měsíčně. Starosta Pilný ujistil, že z peněz přispívá například na činnost neziskových organizací a sám odměnu nevyužívá.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Svatovítská katedrála instaluje nové varhany

V katedrále svatého Víta na Pražském hradě začala instalace nových varhan. Na Hradčanské náměstí odpoledne dorazil třetí z celkem devíti kamionů s píšťalami a dalšími částmi nástroje. Teď ho budou odborníci postupně skládat dohromady. Slavnostní žehnání a koncert společně s Českou filharmonií chystá arcibiskupství na 15. června příštího roku. Chrám se tak po více než sedmi staletích dočká symbolického dokončení.
před 7 hhodinami

Požár Pernštejnu před dvaceti lety byl impulsem pro lepší zabezpečení památek

Jeden z nejznámějších moravských hradů Pernštejn před dvaceti lety poničil požár. Komplikací tehdy byl nedostatek vody i nedostupnost památky. Obnova poničené historické sýpky a brány přišla na téměř šedesát milionů korun, součástí rekonstrukce bylo také vybudování nových rozvodů vody. Požár se stal impulsem k lepšímu zabezpečení všech památek. Hrady a zámky jsou dnes podle památkářů proti podobným katastrofám pojištěné a přibývá i protipožárních prvků.
před 9 hhodinami

Historickým městem roku 2024 je Moravská Třebová

Titul Historické město roku 2024 získala Moravská Třebová. Cena je odměnou za využití peněz na obnovu památek z programu ministerstva kultury. Ocenění spojené s odměnou milion korun na další péči o památky v úterý při vyhlášení v Praze převzal místostarosta Václav Dokoupil (KDU-ČSL).
před 11 hhodinami

Ohnisko havárie na Přerovsku ochrání i protipovodňové hráze

Ohnisko havárie cisteren s toxickým benzenem v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku budou chránit protipovodňové hráze. Kontaminovanou lokalitu budou svou výškou chránit i pro případ stoleté vody. Protipovodňová opatření jsou součástí sanačního projektu firmy Dekonta, která má likvidaci ekologické havárie na místě na starosti. Povodí Moravy jí kvůli ochraně kontaminované lokality i před povodněmi poskytlo mapy rozlivů.
před 13 hhodinami

Kvůli suchu a větru hrozí požáry

Kvůli přetrvávajícímu suchu a očekávanému větru varují meteorologové před zvýšeným nebezpečím vzniku a šíření požárů. Výstrahu vydali na středu a čtvrtek pro většinu území Čech, Vysočinu a část Jihomoravského kraje.
před 16 hhodinami

Bojoval u Kyjeva i na Dukle, nejdřív ale Jan Ihnatík skončil v gulagu

Voják, legionář a vězeň sovětského gulagu. Janu Ihnatíkovi je sto tři let, jako mladík chtěl s přáteli bojovat proti Hitlerovi, a proto utekl do Sovětského svazu. Tam byl ale za nelegální překročení hranice odsouzen na tři roky nucených prací a deportován do pracovního tábora stovky kilometrů severně od Moskvy. Teprve po propuštění se přihlásil do nově vzniklých československých jednotek.
před 16 hhodinami

Pomáhal druhým, jemu lékaři zatím pomoci nedokáží. Voják skončil na vozíku

Třicetiletý Tomáš Szotkowski působil v armádě. Jeho posláním bylo pomáhat lidem, teď je ale odkázán na pomoc ostatních on sám. Třicetiletý muž z Písečné u Jablunkova na Frýdecko-Místecku totiž skončil po úrazu na vozíku. Na lékaře, který by mu pomohl s léčbou jeho diagnózy, stále marně čeká. A neúspěšné žádá o invalidní důchod.
před 18 hhodinami

Německý odpad z Jiříkova zmizí do deseti týdnů. Může to zaplatit Bavorsko

Odvoz desítek tun nelegálního německého odpadu z Jiříkova zaplatí Bavorsko, pokud to nezajistí hornofalcká firma Roth International, která se mezitím ocitla v insolvenci, řeklo mnichovskému listu Münchner Merkur bavorské ministerstvo životního prostředí. Jeho šéf Thorsten Glauber se v pondělí s českým ministrem životního prostředí Petrem Hladíkem (KDU-ČSL) dohodli, že nepovolená skládka zmizí do osmi až deseti týdnů.
14. 4. 2025
Načítání...