Akciové burzy druhým dnem zažily jízdu z kopce

10 minut
Události: Dopady cel na burzy a ekonomiku
Zdroj: ČT24

Evropské akciové burzy prožily i v pátek prudký pokles. Investoři tak reagovali na dopad nových amerických cel, která prezident Donald Trump oznámil ve středu večer. Panevropský index Stoxx 600 uzavřel se ztrátou 5,1 procenta. Britský FTSE 100 i německý DAX odepsaly necelých pět procent, francouzský CAC pak přes čtyři procenta. Propad zažily trhy i ve čtvrtek. Ve výrazném minusu zakončily týden též americké akcie. Situaci vyostřila i páteční razantní odpověď Číny.

Index Stoxx 600 odepsal 5,1 procenta a uzavřel na 496,91 bodu. Dostal se tak do pásma korekce, uvedla agentura Bloomberg. Navíc má za sebou nejhorší týden od začátku globální pandemie nemoci covid-19 v březnu 2020. Korekce znamená, že index klesl o více než deset procent od posledního maxima. Toho dosáhl na začátku března.

Evropské akciové trhy poklesly i ve čtvrtek. Například index londýnské burzy FTSE 100 odepsal 1,55 procenta, index frankfurtské burzy DAX klesl o 3,01 procenta.

Index pražské burzy PX ztratil v pátek 5,3 procenta, ve čtvrtek klesl bezmála o dvě procenta. Za týden ztratil 7,9 procenta, nejvýrazněji od covidu.

Prezident Trump ve středu oznámil, že Spojené státy od 5. dubna začnou vybírat plošné desetiprocentní clo prakticky u veškerého zboží dováženého do USA. Od 9. dubna pak začnou u dovozu z vybraných zemí vybírat i takzvaná reciproční cla, která jsou vyšší a která v případě Evropské unie činí 20 procent.

Zásah dostaly i americké trhy

Americké akcie ve čtvrtek, den po oznámení cel, prudce klesly. Širší index S&P 500 zaznamenal největší jednodenní propad od pandemie covidu-19 v roce 2020. Odepsal ve čtvrtek 4,84 procenta. Index technologického trhu Nasdaq Composite ztratil 5,97 procenta. Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, klesl o 3,98 procenta.

„Trhy spadly, protože oznámená cla byla podstatně vyšší, než investoři předpokládali,“ komentoval to analytik trhů Sam Stovall.

Ve znamení poklesu proběhlo i páteční obchodování. Index Dow Jones klesl o 5,5 procenta na 38 314,86 bodu. Standard & Poor's 500 se snížil o 5,97 procenta na 5074,08 bodu. Nasdaq odepsal 5,82 procenta na 15 587,79 bodu. Od dosavadního rekordu odepsal Nasdaq přes 20 procent, a potvrdil tak, že se nachází v takzvaném medvědím trhu (jde o trh, kdy cenové ztráty indexu z posledního maxima překonají minus dvacet procent, menší ztráty jsou spíše považovány za korekce).

Web amerického byznysového listu The Wall Street Journal napsal, že napříč finančním centrem na Wall Street se finanční manažeři, makléři a bankéři ve čtvrtek vzpamatovávali z toho, co mnozí označovali za bezprecedentní šok. Označovali to za konec doby postcovidového vzestupu na trhu. Poukazovali na to, že na rozdíl od covidu šlo nyní o výsledek záměrné politiky.

Čína zvolila razantní reakci

Peking v pátek oznámil, že od 10. dubna zavede dodatečné 34procentní clo na veškerý dovoz ze Spojených států. Recipročně tak reagovala na nová americká cla, kdy na Čínu se bude nově vztahovat 34procentní poplatek, celkové clo na dovoz z Číny do USA se tím zvýší na 54 procent. Trump k čínskému kroku uvedl, že Peking zvolil nevhodnou reakci na americká cla.

Čína zároveň pozastavila dovozní povolení šesti firmám „spojeným s USA“ a zavedla omezení vývozu u dalších 16 amerických společností, uvedl hongkongský list South China Morning Post. Kromě toho Čína zavede další omezení na vývoz některých nerostů vzácných zemin.

„Čína to zahrála špatně, zpanikařila – to je jediná věc, kterou si nemůžou dovolit,“ napsal Trump na své sociální síti Truth Social. Celý příspěvek napsal verzálami a doprovodil jej vykřičníkem, dodala agentura ČTK. Americký ministr financí Scott Bessent už ve čtvrtek vyzval všechny dotčené země, aby na cla neodpovídaly protiopatřením, jinak pohrozil eskalací obchodního konfliktu.

Podle americké hlavy státu je propad trhů nutnou fází procesu obrození, která brzy vystřídá blahobyt. „Funguje to přesně, jak má. Do země proudí investice za šest nebo sedm bilionů dolarů. To je nebývalé. Trhy rekordně porostou. Akcie rekordně porostou. Celá země rekordně poroste.“

Budou se měnit prognózy a snižovat ratingy

Ratingová agentura S&P Global přehodnotí po oznámení amerických cel všechny své makroekonomické prognózy. Takový krok zřejmě zvýší obavy, že se dostaví i vlna snižování ratingových známek, uvedla k tomu v pátek agentura Reuters. Ratingy od S&P vyjadřují názor na důvěryhodnost a finanční zdraví tisíců firem a více než 130 zemí.

Ratingová agentura uvedla, že rozsah a výše cel, překonala většinu očekávání. Aktualizované prognózy chce S&P zveřejnit příští týden, počáteční předpoklady zahrnují i skokový nárůst inflace v USA. Ta by se měla do konce roku dostat ke čtyřem procentům, zatímco dosud S&P čekala zhruba tříprocentní inflaci.

Dopad na americkou ekonomiku bude záviset na úrovni odvetných opatření ze strany obchodních partnerů a na tom, jak budou využity příjmy z cel, zejména pokud budou financovat snížení daní. I podle scénáře, že se sníží daně a odveta ze strany obchodních partnerů bude relativně mírná, se růst hrubého domácího produktu (HDP) podle S&P sníží o 0,3 až 0,4 procentního bodu proti jejím dosavadním prognózám.

„V příštích dvanácti měsících stále nevidíme recesi podle definice Národního úřadu pro výzkum ekonomiky (NBER),“ uvedli analytici S&P. NBER definuje recesi jako hospodářský útlum z hlediska jeho hloubky, trvání a širokého rozptylu, tedy nejen podle dvou čtvrtletí poklesu HDP za sebou. „Uznáváme však, že subjektivní pravděpodobnost recese v tomto časovém období se nyní pravděpodobně zvýšila na 30 až 35 procent z 25 procent v březnu,“ dodali analytici ratingové agentury.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Americký soud pozastavil platnost Trumpových cel

Americký federální obchodní soud pozastavil platnost cel, která prezident Donald Trump začátkem dubna uvalil na řadu zemí světa včetně Evropské unie. Podle soudu je zavádění cel pravomocí Kongresu. Bílý dům se proti rozhodnutí odvolal a jeho mluvčí zpochybnil autoritu soudu. Dolar na zprávu o pozastavení cel reagoval posílením.
02:26Aktualizovánopřed 53 mminutami

Trump způsobuje cly chaos, míní Švejnar

Americký prezident Donald Trump pozastavil padesátiprocentní cla na dovoz z Evropy, nejpozději 9. července se uvidí, co bude dál. Způsobuje obrovský chaos tím, že jednoho dne cla uvalí, druhý den je oddálí, pro některé země dá vyšší, pro některé nižší, uvedl v Interview ČT24 ekonom a profesor Kolumbijské univerzity v New Yorku Jan Švejnar. Cla budou mít podle něj velice silný negativní efekt na USA, protože se zvednou ceny a nastane inflace. V tomhle si myslím, že se Trump strašně přepočítává, dodal Švejnar. Pořad moderoval Daniel Takáč.
před 13 hhodinami

Liberty Ostrava chce koupit jediná firma, správce jedná o navýšení ceny

Závaznou nabídku na koupi zkrachovalé huti Liberty Ostrava podala jen společnost SPV Nova Hut. Jejím majitelem je někdejší ministr vnitra Martin Pecina, který deklaruje svou vůli podnik dál provozovat. Nabídnutá částka je ale podle insolvenčního správce Šimona Petáka příliš nízká. Proto chce, aby ji zájemce navýšil, řekl ve středu mluvčí insolvenčního správce Michal Štefl. Výši nabídky neupřesnil. Z jeho vyjádření ale vyplývá, že hrozí i ukončení provozu huti.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Tři dny před termínem není vybraná ani polovina sumy za daň z nemovitosti

Do termínu zaplacení vyměřené daně z nemovitých věcí zbývají už jen necelé tři dny. Na účet Finanční správy ale zatím přišlo jen 43 procent očekávané částky pro letošní rok. Ta se pohybuje kolem 23 miliard korun. Daň vyšší než pět tisíc korun mohou poplatníci uhradit ve dvou splátkách během roku. Více než devadesát procent lidí už daň platí bezhotovostně a dá se očekávat, že toto číslo letos ještě vzroste.
před 17 hhodinami

Podpis dohody k Dukovanům do konce mandátu vlády není jistý, připustil Fiala

Uzavření finální smlouvy o stavbě jaderných bloků v Dukovanech se do konce mandátu současné vlády možná nestihne. Záležet bude na rozhodování soudu. V rozhovoru na Radiožurnálu to v úterý připustil premiér Petr Fiala (ODS). Termín zprovoznění prvního reaktoru v roce 2036 ale podle něj zatím ohrožen není. Místopředseda hnutí ANO Karel Havlíček označil finále tendru za neskutečnou blamáž a mezinárodní ostudu.
27. 5. 2025Aktualizováno27. 5. 2025

Kupka chce, aby se na železnici stavělo levněji, přizval proto španělské firmy

Česko podle serveru Zdopravy.cz staví úsek vysokorychlostní tratě mezi Brnem a Přerovem za vyšší cenu a uzpůsobený na nižší rychlost než jinde v Evropě. Snížení ceny si ministr dopravy Martin Kupka (ODS) slibuje od projektů PPP, které podle něj do tuzemska přivedou zahraniční kapitál i další nabídky. To dle něj povede k tomu, že se české firmy o zakázky „poperou v ostřejší konkurenci“. V Interview ČT24 Kupka řekl, že kvůli tomu do Česka přizval španělské firmy, aby mohly nastavit vlastní cenovou hladinu. Pořad moderoval Daniel Takáč.
27. 5. 2025

Důvěra v českou ekonomiku roste

Důvěra v českou ekonomiku letos v květnu stoupla oproti dubnu o 4,3 bodu na hodnotu 101 bodů. Důvěra po předchozím dubnovém poklesu rostla jak u podnikatelů, tak u spotřebitelů, hlásí Český statistický úřad (ČSÚ). Celková důvěra v hospodářství se v květnu zvýšila také meziročně, a to o 4,4 bodu. Podle některých analytiků ale nálady podnikatelů a spotřebitelů ovlivňuje hrozba uvalení amerických cel na dovozy z Evropské unie.
26. 5. 2025Aktualizováno26. 5. 2025

Trump souhlasil s odložením zvýšených cel pro EU

Americký prezident Donald Trump souhlasil se lhůtou pro odložení padesátiprocentního cla na dovoz z EU do 9. července, kterou navrhla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Uvedl to na své sociální síti Truth Social. Von der Leyenová v neděli s Trumpem telefonovala. Uvedla, že k dosažení dobré dohody chce EU čas do 9. července.
26. 5. 2025Aktualizováno26. 5. 2025
Načítání...