Důvěra v českou ekonomiku letos v květnu stoupla oproti dubnu o 4,3 bodu na hodnotu 101 bodů. Důvěra po předchozím dubnovém poklesu rostla jak u podnikatelů, tak u spotřebitelů, hlásí Český statistický úřad (ČSÚ). Celková důvěra v hospodářství se v květnu zvýšila také meziročně, a to o 4,4 bodu. Podle některých analytiků ale nálady podnikatelů a spotřebitelů ovlivňuje hrozba uvalení amerických cel na dovozy z Evropské unie.
Důvěra v českou ekonomiku roste
Mezi podnikateli důvěra stoupla díky nárůstu v průmyslu a vybraných službách. Celkově se důvěra podnikatelů v ekonomiku Česka zvýšila o 4,5 bodu na 101 bodů. V průmyslu vzrostla o 3,9 bodu na 94,2 bodu a ve službách o 6,6 bodu na 106,9 bodu.
„Ve službách posílila zejména pozitivní očekávání vývoje poptávky ve finančním sektoru. Zlepšení sentimentu v průmyslu pramenilo hlavně z očekávaného zvýšení tempa růstu výrobní činnosti v nadcházejících měsících. Indikátor důvěry se tak dostal nad svůj dlouhodobý průměr poprvé od července 2022,“ uvedl vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst.
- Indikátory důvěry jsou ukazatele, které mezi prvními přinášejí informaci o tom, jak se ekonomice daří.
- Oproti tradičním makroekonomickým ukazatelům typu průmyslové produkce či HDP jsou k dispozici s menším zpožděním, a tak signalizují informace o vývoji ekonomiky poměrně rychle. Jde však o takzvaně měkké ukazatele, protože neříkají přesně, k jak velkým změnám dochází, ale indikují, zda se situace zlepšuje, či zhoršuje.
- Nejběžnější indikátory důvěry používané v tuzemsku zveřejňuje měsíčně Český statistický úřad pod názvem „konjunkturální průzkum“, existují však i další obdobné ukazatele.
- Zdroj: ČBA
Naopak ve stavebnictví se meziměsíčně důvěra snížila o 1,7 bodu na 114,7 bodu. Poklesla také v obchodu o 1,8 bodu na 98,4 bodu.
„Mírnější obavy ze zhoršení vlastní finanční situace“
Důvěra spotřebitelů ve srovnání s dubnem vzrostla v květnu o rovné tři body na hodnotu 100,7 bodu. Podíl spotřebitelů očekávajících v příštích dvanácti měsících zhoršení celkové ekonomické situace v Česku se meziměsíčně snížil. Mírně klesl rovněž podíl domácností očekávajících zhoršení své finanční situace v příštích dvanácti měsících i počet domácností, které hodnotí svou současnou finanční situaci hůře než ve zmíněném období. Počet dotázaných, kteří neplánují v příštích dvanácti měsících pořizovat velké nákupy, se oproti dubnu nezměnil.
„Spotřebitelská důvěra se v květnu dostala na své půlroční maximum a pohybuje se mírně nad svým dlouhodobým průměrem,“ sdělila Anastasija Neradová z oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ. „Důvodem jsou především meziměsíčně výrazně nižší obavy ze zhoršení vývoje celkové hospodářské situace v Česku a také mírnější obavy spotřebitelů ze zhoršení jejich vlastní finanční situace,“ doplnila.
Oproti loňskému květnu celková důvěra v české hospodářství vzrostla díky zvýšení důvěry podnikatelů. Zatímco mezi spotřebiteli důvěra meziročně klesla o 0,9 bodu na 100,7 bodu, mezi podnikateli stoupla o 5,4 bodu na 101 bodů.
Analytici: Důvěra v ekonomiku kolísá
„Zlepšení může souviset s relativním zklidněním situace kolem celních válek (prezidenta USA) Donalda Trumpa, které panovalo v době sběru dat, jakkoliv dnes už nás znovu znepokojují úvahy amerického prezidenta o zavedení padesátiprocentních dovozních cel na EU,“ okomentoval údaje ČSÚ analytik PwC Dominik Kohut. Trump pohrozil zavedením cel v pátek, v noci na pondělí je ale odložil.
Hlavní ekonom Investiky Vít Hradil upozornil na silné kolísání nálad v ekonomice v posledních měsících, a to právě v souvislosti s vývojem kolem cel. Podle něj podnikatelé i spotřebitelé zřejmě začínají hrozbu vnímat jako méně akutní a v květnu se jejich nálady řídily více vývojem domácí ekonomiky. „Trumpovy veletoče, kdy avizovaná cla tu pozastavil, tam zase snížil, evidentně přiměla Čechy nad jeho vystoupeními mávnout rukou, a začali se tak opět těšit z pozvolného oživování domácí ekonomiky,“ podotkl.
Podle hlavního ekonoma Banky Creditas Petra Dufka firmy více věří domácí než zahraniční poptávce. „V průmyslu se dál propouští a ještě propouštět nejspíš bude, avšak už zřejmě pomalejším tempem. Zajímavé na zveřejněném průzkumu nicméně je, že firmy zde věří, že budou moci zdražovat,“ podotkl.
„I přes zlepšení nálad a mírnější obavy ze zhoršení finanční situace však většina spotřebitelů nadále odkládá větší nákupy a vyčkává zřejmě na skutečné zlepšení reálných příjmů. Tento zdrženlivý postoj je z hlediska finanční stability domácností pozitivní. Ukazuje, že se lidé bezhlavě nevrhají do spotřeby nebo zbytečného zadlužování,“ okomentoval spotřebitelské nálady jednatel inkasní společnosti EOS KSI ČR Vladimír Vachel.