ODS si zvolila výkonnou radu. Shodla se také na podpoře Jiřího Drahoše v druhém kole prezidentských voleb

Občanští demokraté v neděli v Ostravě na 28. kongresu strany zvolili výkonnou radu. Jsou v ní například někdejší ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba, bývalý ministr obrany Alexandr Vondra nebo někdejší policejní prezident Martin Červíček či bývalý primátor Jihlavy Jaroslav Vymazal. Nyní delegáti hlasují o závěrečném usnesení. Shodli se již například na podpoře prezidentského kandidáta Jiřího Drahoše v druhém kole voleb.

Výkonná rada například koordinuje celostátní činnost strany, organizaci politických kampaní či výměnu informací mezi centrální úrovní a regiony.

Schvaluje ale také pravidla pro výběr kandidátů a pro sestavení kandidátních listin nebo schvaluje a ruší licence místních sdružení či vznik nebo zánik oblastních a regionálních sdružení.

Výkonnou radu tvoří členové předsednictva, jeden zástupce za region zvolený kongresem a s hlasem poradním hlavní manažer, členové vlády, předseda kontrolní a revizní komise a předseda rozhodčí komise. Funkční období výkonné rady je dvouleté.

Už v sobotu si ODS zvolila nové vedení, které se však příliš nezměnilo. Třiapadesátiletý Petr Fiala podle očekávání obhájil pozici předsedy ODS, stejně jako první místopředsedkyně Alexandra Udženija. Oba na kongres občanských demokratů mířili se silnou podporou z regionů.

Nováčkem v nejužším vedení ODS se stal poslanec Martin Baxa. Další místopředsedové svou funkci obhájili, na své pozici zůstávají Evžen Tošenovský, Martin Kupka a Miloš Vystrčil.

Fiala: Cílem ODS je, aby mělo Česko prezidenta, který respektuje Ústavu a demokracii

Na konci kongresu ODS hlasovala také o obsahu závěrečného usnesení. Účastníci schválili například návrh předsedy Petra Fialy o podpoře pro prezidentského kandidáta Jiřího Drahoše ve druhém kole voleb. 

„ODS vidí ve výsledku prvního kola prezidentské volby šanci naplnit politický cíl, kterým je ukončení působení Miloše Zemana ve funkci prezidenta republiky. Voliči v prvním kole rozhodli o tom, že protikandidátem Miloše Zemana ve druhém kole bude Jiří Drahoš. Proto mu ODS vyjadřuje podporu,“ uvedl ve svém návrhu Fiala.

Politickým cílem ODS podle něj zůstává, aby Zeman nepokračoval ve funkci prezidenta. „Myslím, že tomuto cíli jsme se přiblížili, a tomuto odpovídá i usnesení kongresu,“ uvedl Fiala. Podle něj voliči sami v prvním kole dali najevo, že si přejí změnu, a koncentrovali v rámci vyzyvatelů hlasy směrem k Drahošovi. „Je to důležité rozhodnutí nejenom proto, jakým způsobem bude vykonávána funkce prezidenta, (…) ale bude to důležité i pro utváření vládní politiky,“ míní Fiala. Přestože usnesení podporující Drahoše podpořila drtivá většina kandidátů, návrh nezískal jednomyslnou podporu. Proti bylo 12 delegátů. 

Podle Fialy je politickým cílem ODS, aby mělo Česko hlavu státu, která plní svoje funkce, respektuje Ústavu a parlamentní demokracii. To podle něj Drahoš splňuje.

ODS nepodpoří v žádném z pokusů menšinovou vládu hnutí ANO

Občanští demokraté také nepodpoří v žádném z pokusů menšinovou vládu hnutí ANO. Delegáti schválili návrh místopředsedy Martina Kupky. 

„Kongres ODS doporučuje vedení ODS navázat na dosavadní postoj k vyjednávání o vládě a nepodpořit v žádném z pokusů menšinovou vládu hnutí ANO. ODS ctí závazek vůči svým voličům vycházející z Vyšehradské deklarace,“ uvedl Kupka ve svém návrhu.

Fiala připomněl, že stále není rozhodnuto o důvěře či nedůvěře jednobarevné vládě ANO, a osobně předpokládá, že vláda důvěru nezíská. „Už ta situace, ve které jsme, ten zmatek, to oddalování rozhodnutí, to všechno ukazuje, že politická situace, vládní situace, není dobrá. Politický management, který zvolilo hnutí ANO a Andrej Babiš, selhal,“ uvedl Fiala.

Součástí závěrečných usnesení kongresu bylo například i poděkování voličům, kteří loni přišli k podzimním volbám a podpořili ODS. Strana rovněž ocenila spolupráci se Stranou soukromníků ČR. Kongres podpořil i povolební postup vedení ODS.

ODS je po loňských říjnových volbách sice druhou nejsilnější parlamentní stranou, má však pouze 25 poslanců.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Od úterý se začne ochlazovat a bude pršet

V Česku vyvrcholil příliv teplého vzduchu s teplotami až 28 stupňů Celsia, po kterém se v úterý ochladí a bude pršet. Ve středu se nejvyšší teploty budou držet do devatenácti stupňů. V druhé polovině týdne se mírně oteplí, denní teploty se budou pohybovat kolem dvaceti stupňů, vyplývá z předpovědi meteorologů. Kolísavý ráz počasí bude pokračovat i ve zbytku školního roku. Podle dlouhodobého výhledu budou nadcházející čtyři týdny jako celek s vyšší pravděpodobností chladnější, než je obvyklé pro toto roční dobu.
08:50Aktualizovánopřed 3 mminutami

Rozhodnutí ohledně summitu NATO na jednání vlády nepadlo, řekl Pavel

Rozhodnutí o složení delegace na summit NATO v Ankaře nepadlo, řekl prezident Petr Pavel při odchodu z Úřadu vlády. Premiér Andrej Babiš (ANO) měl zároveň prezidenta ujistit, že výkon jeho pravomocí omezovat nehodlá a zopakoval, že vláda o složení delegace rozhodne 22. června. Podle ministra zahraničí Petra Macinky (Motoristé) by měl na neformální části summitu zastoupit Česko někdo, kdo skutečně rozhoduje. Vláda zároveň v pondělí schválila Pavla jako vedoucího delegace Valného shromáždění OSN.
03:15Aktualizovánopřed 39 mminutami

Astronaut Svoboda poletí na ISS v roce 2027, oznámil Babiš

Projekt Česká cesta do vesmíru v pondělí prezentoval vývoj příprav české mise na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) a avizuje klíčové milníky pro rok 2027. Tiskové konference v pražském planetáriu se zúčastnili premiér Andrej Babiš (ANO), ministři Karel Havlíček (ANO), Robert Plaga (za ANO) a Jaromír Zůna (za SPD), budoucí astronaut Aleš Svoboda, astronaut Evropské kosmické agentury (ESA) Andreas Mogensen a další.
15:41Aktualizovánopřed 51 mminutami

Policie navrhla obžalovat pekárnu kvůli dotacím na linku na toastový chléb

Policie navrhla obžalovat společnost Pekárna Zelená louka, která spadá pod koncern Agrofert, a dva lidi kvůli evropské dotaci v hodnotě sto milionů korun na inovační linku na toastový chléb. Serveru iRozhlas.cz potvrdil podání obžaloby státní zástupce Adam Bašný z Úřadu evropského veřejného žalobce, který kauzu dozoruje. Ten by měl nyní tento krok potvrdit, podle trestního řádu na to nemá žádnou lhůtu, napsal server. Holding Agrofert tvrdí, že firma postupovala v souladu se zákonem.
před 1 hhodinou

Muž se odvolal proti trestu patnáct let vězení za týrání a znásilňování

Muž, kterého soud poslal na patnáct let do vězení za týrání a znásilňování ženy v Siřemi na Lounsku, podal proti rozsudku odvolání. Ústecký krajský soud rozhodl o trestu odnětí svobody a ochranné sexuologické léčbě v květnu. Kratšími tresty vězení potrestal také jeho tři spolupachatele. Odvolala se spolupachatelka, kterou soud poslal do vězení na šest let. ČT to sdělila mluvčí Krajského soudu v Ústí nad Labem Gabriela Nedělková Pařízková. Případ bude řešit Vrchní soud v Praze.
před 1 hhodinou

Vláda schválila navýšení platby za státní pojištěnce o 24 miliard korun

Vláda v pondělí schválila navýšení platby za státní pojištěnce v příštím roce o 24 miliard korun. Po jednání kabinetu to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Vláda podle něj bude požadovat po ministerstvu zdravotnictví úspory. Veřejné zdravotní pojištění hospodaří letos s výdaji více než 570 miliard korun, příjmy jsou o téměř 15 miliard korun nižší. Dále vláda schválila účast prezidenta Petra Pavla na Valném shromáždění OSN.
14:18Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Svoboda roky trénoval. Ve vesmíru provede řadu experimentů

Aleš Svoboda poletí do vesmíru nejen jako pasažér, ale přímo jako pilot. Jako špičkový pilot stíhacích letadel k tomu má ty nejlepší předpoklady. Jeho mise ale nebude spočívat jen v řízení. Svoboda hlavně bude dohlížet na celou řadu vědeckých experimentů.
před 2 hhodinami

Nejvyšší soud rozšířil prostor pro odškodné po očkování proti koronaviru

Nejvyšší soud (NS) v novém rozsudku rozšířil prostor pro odškodnění lidí se zdravím poškozeným po vakcíně proti covidu-19. Právo na odškodné se nebude omezovat jen na extrémní případy, jako je bezprostřední ohrožení života nebo úplná ztráta soběstačnosti. NS zdůraznil také nutnost individuálního a odborně podloženého posouzení každého uplatněného nároku.
10:03Aktualizovánopřed 3 hhodinami
Načítání...