Odchod Pavla Zemana je nešťastný. Benešová docílila svého, prohlásil prezident Unie státních zástupců

Nahrávám video
Prezident Unie státních zástupců Jan Lata byl hostem Interview ČT24
Zdroj: ČT24

Funkci nejvyššího státního zástupce opouští po deseti letech Pavel Zeman. Sám prohlásil, že je to kvůli politickým tlakům. Prezident Unie státních zástupců Jan Lata jeho rozhodnutí považuje vzhledem k nestabilní situaci za neštastné. Ministryně spravedlnosti docílila svého, řekl Lata v Interview ČT24. Zároveň ale ocenil Zemanovo působení v čele státního zastupitelství.

„Jeho odchod v situaci, která je rozbouřená a nejistá, není štastný,“ konstatoval Lata. Věří tomu, že Zeman se vzdal funkce právě kvůli tlakům ze strany ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO).

Unie se za Pavla Zemana několikrát postavila, právě i kvůli výtkám ministryně Benešové v kauze Vrbětice. „Cítili jsme potřebu Pavla Zemana podpořit. Její tvrzení, že Pavel Zeman porušoval zákon, bylo nepravdivé,“ vysvětlil Lata. Podle něj byly výtky ministryně směrem k státnímu zastupitelství často jednostranné, neopíraly se o hlubší analýzy. „Mám pocit, že občas řekla spoustu věcí, které zjevně stály na vodě,“ podotkl Lata.

Je přesvědčený o tom, že Zeman nijak do kauzy Vrbětice nezasahoval. „Pavel Zeman je nejen šéfem, ale i reprezentantem celé soustavy. A je logické, že za ní hovoří a ve věcech, které jsou zásadní.“

Zeman versus Benešová

Šéf Unie státních zástupců si myslí, že Benešová docílila svého záměru, když šéfa žalobců posledního půl roku kritizovala. „Anoncovala, že na něj podá kárnou žalobu a pokud ji podá, tak ztrácí morální přepoklady proto, aby stál ve funkci Nejvyššího státního zastupitelství, takže podle mě ona docílila svého,“ konstatoval Lata.

Zeman byl v čele Nejvyššího státního zastupitelství deset let. Lata uznal, že byl ve funkci nejdéle ze všech státních zástupců. „Na druhou stranu se domnívám, že když nyní ministryně uvádí různé vyšetřovací verze v kauze Vrbětice, kdy se blíží do procesního rozhodnutí kauza Čapí hnízdo, kdy se právě domnívám, že paní ministryně kritizuje státní zastupitelství bezdůvodně, tak zrovna není šťastná doba pro toto rozhodnutí,“ řekl.

Je přesvědčený o tom, že odchod Zemana zásadní kauzy, jako jsou Vrbětice, nijak neovlivní. Rozumí ale tomu, že veřejnost může být znejistěna, když nejvyšší státní zástupce podává rezignaci.

Práci státního zastupitelství za působení Zemana vyzdvihl. „Dokázalo otevírat citlivé závažné kauzy, dokázalo je prezentovat na veřejnosti, bylo v řadě z nich úspěšné, důvěra vzrostla,“ prohlásil Lata. Za úspěchem úřadu vidí také to, že Zeman nenadbíhal politikům a dokázal se od potencionálních tlaků odprostit. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Obětí komunistických procesů se stal i americký novinář. Byl cennou trofejí

Píka, Horáková, Slánský – oběti vykonstruovaných politických procesů z 50. let. Češi, politici, odbojáři. Před zmanipulovaný soud se tehdy v Praze dostal ale i americký občan – novinář William Nathan Oatis. Snažil se zjistit pravdu o nepohodlných politicích i duchovních, kteří začali záhadně „mizet“ a objevovali se pak právě ve vykonstruovaných procesech. Soud s Oatisem a jeho spolupracovníky se v pátek rozhodli rekonstruovat studenti v rámci festivalu Mene Tekel.
před 2 hhodinami

VideoPovinně odchytnout a vykastrovat toulavé kočky plánuje norma

Povinnost odchytávat a následně kastrovat toulavé kočky má obcím uložit nová norma. Ta má zároveň zpřísnit tresty za týrání zvířat, po případu utrápené kočky to chystají koaliční poslanci. Některá města a obce odchyt těchto zvířat a jejich sterilizace doposud prováděly dobrovolně, ale podle ministerstva zemědělství by měly být od začátku příštího roku pro radnice povinné. Oficiální počty toulavých koček v Česku neexistují, odhady hovoří o třiceti až šedesáti tisících. Plán, na který stát samosprávám zatím neplánuje finančně přispívat, se obcím nelíbí. Kromě samotných veterinárních zákroků budou obce platit i odchyty, které mají svá jasná pravidla, náklady se odhadují na stovky milionů korun.
před 11 hhodinami

Pacienti volají po volnější regulaci léčebného konopí

Národní protidrogový koordinátor Pavel Bém nechce, aby lidé chodili za užívání konopí do vězení. Označil jeho dekriminalizaci na semináři v Poslanecké sněmovně za svou absolutní prioritu. Od loňského dubna sice platí aspoň pro jeho léčebnou variantu volnější pravidla, předepisovat ho mohou i praktici, kteří o to požádají, přesto však některé pacientské organizace i zástupci lékařů požadují míň administrativy a jednodušší pravidla. Případné změny by měly vést k tomu, aby víc lidí mohlo legálně užívat léčebné konopí.
před 11 hhodinami

Potravinový ombudsman Fialka má chránit spotřebitele, zemědělce i výrobce

Novým potravinovým ombudsmanem bude Jindřich Fialka, dosavadní ředitel sekce potravinářství na ministerstvu zemědělství. Má zvýšit transparentnost v potravinovém řetězci a pomáhat chránit práva spotřebitelů, tuzemských zemědělců i výrobců potravin. Oznámil to ministr zemědělství Martin Šebestyán (za SPD). Agrární komora zřízení ombudsmana ocenila. Krok naopak kritizuje Asociace soukromého zemědělství.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Parky předloží analýzy toho, jak na ně dopadnou škrty, řekl Červený

Ministr životního prostředí Igor Červený (Motoristé) a vládní zmocněnec pro klimatickou politiku a Green Deal Filip Turek (za Motoristy) jednali se zástupci národních parků o financování. Červený označil jednání za plodné. Podle něj se dohodli na nastavení komunikačního rámce a na měsíčních schůzkách. Upozornil ale, že financování není ideální a rozpočet si vyžádá úspory. Parky mají předložit analýzu, jak na ně škrty dopadnou. Červený počítá i s personálními změnami, které se dotknou také ministerstva.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Povinné zavedení nových vzdělávacích plánů se odloží o rok, řekl Plaga

Povinné zavedení nových rámcových vzdělávacích programů (RVP) pro základní a mateřské školy se odloží o rok, měly by platit od roku 2027 a 2028, řekl na tiskové konferenci ministr školství Robert Plaga (za ANO). Odůvodnil to mimo jiné chybějící podporou pro školy. Chce docílit toho, aby byly pro všechny ve školách pochopitelné. Program schválil bývalý ministr školství Mikuláš Bek (STAN) koncem roku 2024.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Chystáme odpověď Komisi ohledně Babišova střetu zájmů, řekla ministryně

Česká ministryně pro místní rozvoj Zuzana Mrázová potvrdila, že její úřad dostal dopis Evropské komise ohledně střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (oba ANO). Úřad nyní pracuje na odpovědi, ministryně však nechtěla předjímat, co v ní bude napsané. Podle jejího osobního názoru ale premiér Babiš splnil vše, co bylo potřeba. Podle Babiše samotného se věcí v Evropské unii zabývají v reakci na oznámení z Česka.
před 14 hhodinami

Vnitro stahuje dovolání ve sporu s SPD

Ministerstvo vnitra stahuje dovolání ve sporu s hnutím Svoboda a přímá demokracie (SPD) kvůli zařazení do zprávy o extremismu za druhé pololetí roku 2020. Podle ministra vnitra Lubomíra Metnara (ANO) bylo dovolání podáno bez jeho pověření a za jeho zády. Bývalý šéf resortu Vít Rakušan (STAN) by naopak dovolání považoval za přirozený krok.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami
Načítání...