Od pátku do neděle zemřelo na silnicích jedenáct lidí

Praha - V prvních třech srpnových dnech zemřelo při nehodách na českých silnicích podle předběžných údajů jedenáct lidí. Dopravní nehody v pátek vyžádaly čtyři oběti na životech, v sobotu tři lidské životy a dnes do 16:00 zemřeli na silnicích čtyři lidé. Dosud nejtragičtějšími dny letošních prázdnin byly podle statistik úterý 22. a čtvrtek 24. července, kdy zemřelo shodně po sedmi obětech.

V pátek vyjížděli policisté k 475 dopravním nehodám, při nichž bylo těžce zraněno devět lidí a 91 utrpělo lehká zranění. Smrtí jednoho člověka a zraněními dalších šesti lidí včetně sedmileté dívky skončila v pátek kolize dvou osobních automobilů v Praze 5. Na rychlou jízdu doplatil životem také dvaatřicetiletý motorkář. Na čtyřproudé komunikaci mezi Českými Budějovicemi a Lišovem nezvládl svůj stroj a narazil do svodidel.  

V sobotu ráno zemřel v Boršově na Svitavsku chodec, kterého podle policistů zřejmě srazilo vozidlo. Stejný osud potkal také dvaačtyřicetiletého muže, který šel po okraji dálnice D1 ve směru na Prahu a na 163. kilometru ho usmrtilo auto. Při nehodě mezi Oleksovicemi a Hostěradicemi na Znojemsku zahynul v ranních hodinách jedenatřicetiletý řidič taxislužby. Muži se stal zřejmě osudným mikrospánek. Podle policejních statistik se v sobotu stalo 331 nehod. Vyžádaly si 12 těžce zraněných lidí a 73 lehce. 

Smrtí řidičky a zraněním dalších čtyř lidí skončila nehoda, která se stala dnes časně ráno na začátku Českých Velenic na Jindřichohradecku. Srazil se při ní devatenáctiletý řidič peugeotu z Českých Velenic a dvaatřicetiletá řidička Škody Forman. Smrtí zaplatil dnes za rychlou jízdu i sedmatřicetiletý motorkář. U obce Kařez na Plzeňsku narazil se svým strojem do betonového sloupu veřejného osvětlení, těžkým zraněním na místě podlehl. Za obcí Malý Újezd na Mělnicku zemřel na silnici cyklista, kterého srazil osobní vůz. Jednapadesátiletý řidič osobního automobilu nepřežil havárii na silnici mezi Počátkami a Polesím na Pelhřimovsku. Vůz při havárii narazil do stromu, zraněného řidiče se záchranářům nepodařilo udržet při životě.

Za první prázdninový měsíc zemřelo na silnicích podle předběžných statistik méně lidí než v loňském roce, ubylo také nehod. Počet obětí i havárií je ale vyšší než v prvním prázdninovém měsíci roku 2006, kdy začal platit bodový systém. Letos zemřelo v červenci při 12.670 haváriích 91 lidí, tedy o 26 méně než ve stejném měsíci loňského roku. O 2646 se snížil i počet nehod. Počty obětí i havárií jsou ale vyšší než v sedmém měsíci roku 2006, kdy při 11.721 nehodách zahynulo 73 lidí.
 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Turek řekl, že by v případě trestního stíhání kvůli nehodě nevyužil imunitu

Poslanec Motoristů Filip Turek by nevyužil poslaneckou imunitu, pokud by policie žádala o jeho vydání k trestnímu stíhání kvůli pondělní autonehodě. Řekl to ve středu Blesku. K okolnostem nehody už se nechce s ohledem na policejní vyšetřování vyjadřovat. Turkův automobil se v pondělí v centru Prahy střetl s nemocničním vozem, jeho řidič je podle mluvčí Fakultní nemocnice Motol a Homolka Martiny Dostálové v pracovní neschopnosti. K jeho zdravotnímu stavu se však nemůže nemocnice vyjadřovat.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Požádal jsem, aby se to už neopakovalo, řekl Okamura ke sporu o peníze pro Ukrajinu

Předseda SPD a sněmovny Tomio Okamura zásadně nesouhlasí s českým příspěvkem na financování zbraní pro Ruskem napadenou Ukrajinu a požádal koaliční partnery, aby se to už neopakovalo. Řekl to v Interview ČT24 moderovaném Jiřím Václavkem s tím, že se o penězích dozvěděl až poté, co odešly. K takovým věcem by podle něj nemělo v koalici docházet a vládní strany by se o krocích, které by mohly být v rozporu s koaliční smlouvou, měly informovat v předstihu.
před 5 hhodinami

VideoPravidla pro nálezy zkamenělin se ve světě liší. V Česku je třeba ty významné hlásit

Vzácnou kostru Tyranosaura Rexe vydražili v New Yorku v přepočtu za rekordní částku miliardu korun. Jde o jeden z nejzachovalejších a největších exemplářů. Prodej znovu rozvířil debaty o tom, zda mají podobné výjimečné nálezy končit v soukromých sbírkách. Pravidla pro nálezy zkamenělin se liší podle země, typu vlastnictví pozemku a vědecké hodnoty nálezu. V Česku záleží na tom, kde a jak vzácnou fosilii člověk objeví. Za významný paleontologický nález, který je ze zákona třeba ohlásit například muzeím, odborníci obvykle považují kosterní pozůstatky. Pokud si laik není jistý, měl by se obrátit na vědecké instituce. V minulosti se v tuzemsku nalezl například čtyři centimetry dlouhý dinosauří zub nebo otisk stopy pravděpodobně menšího dravého dinosaura v lomu u Červeného Kostelce.
před 5 hhodinami

Volkswagen pokračuje v úsporách, zasáhnout by měly i Škoda Auto

Koncern Volkswagen šetří a chystá změny. Dotknout by se podle německých médií mohly i společnosti Škoda Auto. Skončit by podle deníku Bild mohla třeba Fabia. Naopak některé vozy určené pro indický trh by se mohly prodávat i jinde.
před 5 hhodinami

Roste počet exekucí kvůli neplacení výživného. Od ledna se nejedná o trestný čin

Lidé se kvůli neplacení výživného více obracejí na exekutory. Počet řízení, které Exekutorská komora ve spojitosti s alimenty za pět měsíců roku zahájila, stoupl meziročně asi o třicet procent. Zatímco loni exekutoři do konce května řešili 1600 případů vymáhání výživného, letos to bylo za stejnou dobu přes 2100 případů. České televizi to potvrdil mluvčí komory David Šimoník. Podle Asociace neúplných rodin mohou mít vliv na počty exekucí podmínky takzvané superdávky. Od Nového roku platí změna zákona, podle které už neplacení výživného není trestný čin, současná vláda chce ale udělat neplacení znovu trestné.
před 8 hhodinami

Sněmovna schválila obnovení EET

Sněmovna ve středu schválila znovuzavedení elektronické evidence tržeb (EET) od příštího roku. Má být jednodušší a bez tištěných účtenek. Má hlavně narovnat podnikatelské prostředí a ročně má podle odhadu ministerstva financí přinést státu víc než 14 miliard korun. Nyní musí zákon projednat Senát a podepsat prezident.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Při výstupu na Mont Blanc zemřeli dva Češi, další se zranil

Při výstupu na Mont Blanc zemřeli v noci na středu dva Češi, sdělili francouzští četníci z Chamonix specializovaní na operace v Alpách (PGHM). Třetí účastník výpravy, který podle nich také pocházel z tuzemska, utrpěl zranění.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Noční déšť částečně ochladil hořící budovu ve Zlíně, hašení pokračuje

Hasiči sedmým dnem likvidují rozsáhlý požár výškové budovy v někdejším baťovském továrním areálu ve Zlíně. Noční déšť požářiště částečně ochladil. Hasiči však nadále prolévají vodou sutiny objektu, jehož část se minulý týden zřítila. Kvůli bouřkám, které v úterý večer a v noci na středu zasáhly region, se obávali silného větru. Mohl by mít vliv na stabilitu budovy. Neměl však takovou rychlost, aby bylo nutné evakuovat okolní stavby, řekl ve středu krajský mluvčí sboru Kamil Tlušťák. Kvůli bouřkám však hasiči v regionu zasahovali u dalších událostí.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.