O víkendech pojede do Lednice historický vůz i vlakové taxi

Brno - Cestující budou mít od 11. dubna každý víkend a o svátcích možnost svézt se mezi Brnem, Břeclaví a Lednicí vlakem, jehož součástí bude historický motorový vůz řady M131 z 50. let minulého století, kterému se přezdívá Hurvínek. Při dostatečném počtu zájemců lze objednat tento vlak i jako "vlakové taxi" mezi Lednicí a Břeclaví, případně Lednicí a Valticemi, informovala mluvčí Českých drah pro Moravu Kateřina Šubová.

Loni podle mluvčího ČD Ondřeje Kubaly cestovalo historickými motoráčky asi 14 600 cestujících. Vlakové taxi je letošní novinkou stejně jako trasa vedoucí z Brna. „Rádi bychom takto přilákali do historických vlaků na tuto už skoro opuštěnou trať další cestující z jihomoravské metropole,“ uvedl.

Vlak s historickým vozem z Brna bude vyjíždět každou sobotu, neděli a svátek až do 28. září vždy v 8:40 a za hodinu a deset minut bude v Břeclavi. Souprava poté třikrát absolvuje trasu z Lednice do Břeclavi a zpět, odpoledne se pak vypraví na zpáteční cestu z Břeclavi do Brna.

Podle Šubové ve všech těchto vlacích platí speciální jízdné a neplatí tam běžný tarif Českých drah ani jiné výhody ČD. Jednosměrná jízdenka z Brna do Břeclavi stojí 80 korun, až do Lednice ještě o deset korun více. Zpáteční z Břeclavi do Brna stojí 140 korun, z Lednice do Brna 165 korun. Děti, studenti a důchodci zaplatí polovinu.

O víkendech a svátcích, v době, kdy bude stát vlaková souprava v Lednici, budou si lidé jízdu s ní moci objednat jako takzvané vlakové taxi, a to ve dvou časech. „Taxi bude vypraveno v jednom směru v případě objednávky a zaplacení alespoň 40 jízdenek za cenu 45 korun, a to na dvou trasách, ze stanice Valtice-město do Lednice anebo z Břeclavi do Lednice,“ uvedla Šubová s tím, že taxi je ale nutné objednat alespoň den dopředu.

Cestu motoráčkem si lze objednat i mimo pravidelný jízdní řád, a to v pracovní dny kdykoliv v roce mimo prázdninových měsíců a září, vždy s odjezdem z Brna do Lednice v 8:40 a s návratem z Lednice do Brna v 15:37. Takový vlak si lidé v minimálním počtu 40 osob musí objednat čtrnáct dní předem.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Fiala připravil nové vládě zprávu o stavu Česka

Premiér v demisi Petr Fiala (ODS) zveřejnil zprávu o stavu země, v pondělí při výměně vlády ji předá svému nástupci Andreji Babišovi (ANO). Materiál s fakty a daty připravil, aby Česko mohlo pokračovat bez chaosu, řekl ve videu na síti X natočeném ve vyklizených prostorách vlády. Česko je ve velmi dobré kondici, dodal.
08:49Aktualizovánopřed 6 mminutami

V předvánočním období jsou lidé k charitám štědřejší

V předvánoční době darují Češi charitativním organizacím nejvíc. Během adventu totiž mimo jiné přispívají i lidé, kteří jinak sbírky nepodporují. Zajímají je příběhy nemocných dětí, samoživitelky, senioři, válkou zasažená Ukrajina nebo třeba situace v rozvojových státech. Právě organizaci, která vybírá peníze na pomoc Ukrajině, dorazil rekordní dar ve výši sto milionů od jediného přispěvatele.
před 1 hhodinou

Obce podporují mladé rodiny. Za novorozence nabízí rodičům i deset tisíc korun

Odchod mladých a malá porodnost. Mnohá menší města a obce se potýkají s postupným vylidňováním. Řada z nich proto například zvyšuje finanční příspěvek na novorozence. Od příštího roku dostanou dvojnásobnou částku – tedy deset tisíc korun – děti ve městě Brumov-Bylnice. Stejný příspěvek mají od letošního července i pro rodiče v Jeseníku nebo Valašských Kloboukách. Naopak obec Modrava letos příspěvek snížila z původních šedesáti tisíc na nynějších deset tisíc korun.
před 2 hhodinami

Erozní vyhláška má řešit i vítr, Motoristé plánují změny

Ministerstvo životního prostředí představilo pravidla, která mají zajistit větší ochranu půdy před erozí způsobenou kromě vody i větrem. Agrární komoře vadí, že s ní resort změny dostatečně neprojednal a není ani úplně jasné, jak se budou posuzovat jednotlivé případy. Vyhlášku kritizují i Motoristé. Nová pravidla mají platit od července.
před 3 hhodinami

Zubní ošetření v celkové narkóze bude díky novému projektu dostupnější

Podle stomatologů přibývá pacientů, kteří potřebují péči v narkóze. Kapacity nemocnic jsou pro takové zákroky nedostatečné a čekací lhůty můžou být i rok. V privátních zařízeních pak lidé zpravidla platí zákrok v plné výši. Změnit to chce nový pilotní projekt České stomatologické komory a zdravotních pojišťoven, který kopíruje vzor Německa a Švýcarska. Pokud se osvědčí, měly by díky němu ročně najít odpovídající ošetření například tisíce dětí, které se teď potýkají s nedostupností péče.
před 3 hhodinami

Začínajícím lékařům by v regionech s nedostupnou péčí mohly přispět pojišťovny

Lékařům na startu kariéry by v příštím roce mohly začít přispívat zdravotní pojišťovny, rozdělit chtějí přes sto milionů do lokalit, kde je péče nedostatková. Po dokončení specializace by museli v regionu dál pracovat. Jde o peníze navíc k dotacím na takzvaná rezidenční místa pro začínající lékaře. Ministerstvo jich letos schválilo celkem 250, půjde na ně přes půl miliardy. Odborné společnosti ale dlouhodobě upozorňují, že to nestačí.
před 12 hhodinami

Řidiče v Praze čekají další omezení

Praha investuje příští rok do dopravy zhruba 10,5 miliardy korun. Jde o nejvýraznější položku v rozpočtu hlavního města. Nejvíc peněz spolkne trasa metra D, vzniknou ale i nové tramvajové tratě či mosty. Pro řidiče to bude znamenat další omezení.
před 12 hhodinami

Platy ve státní sféře porostou podle Babiše i v rozpočtovém provizoriu

Platy učitelů, policistů, vojáků, úředníků a dalších státních zaměstnanců by od ledna mohly vzrůst i přesto, že Česko bude od začátku roku v rozpočtovém provizoriu. V rozhovoru pro ČT to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Provizorium přitom umožňuje vládě utratit každý měsíc jen dvanáctinu výdajů z předchozího roku. Třeba budoucí ministr školství Robert Plaga (za ANO) plánuje tarifní platy učitelů zvýšit od ledna o sedm procent. Stejný nárůst pro ně schválila na podzim i vláda Petra Fialy (ODS).
před 13 hhodinami
Načítání...