Nejvyšší soud odmítl dovolání Slováka Kobulnického, trest za podporu terorismu platí

Nejvyšší soud odmítl dovolání Slováka Dominika Kobulnického, jenž si má odpykat pět let za propagaci teroristického hnutí. Informovala o tom Markéta Puci, mluvčí Městského soudu v Praze, který se případem zabýval jako první instance. Nejvyšší soud zatím odůvodnění nezveřejnil.

Muž ve svém pražském bytě skladoval chemikálie, ze kterých by bylo možné vyrobit výbušninu. Na Facebooku pak sdílel fotografie a příspěvky radikálních islamistů. Městský soud mu předloni v listopadu uložil šest a půl roku vězení. Uznal jej vinným z obecného ohrožení a z propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka. Konkrétně propagoval takzvaný Islámský stát a Kavkazský emirát.

Odvolací senát Vrchního soudu v Praze verdikt zmírnil na pět let. Podle vrchního soudu nebylo možné odsoudit Kobulnického za obecné ohrožení, protože nezpůsobil obecné nebezpečí, jako například výbuch nebo požár. Chemikálie také skladoval odděleně a nevystavoval je ohni. Nespáchal proto v této části obžaloby trestný čin, ale maximálně přestupek.

Soudy nenašly důkazy ani pro to, že by Slovák připravoval teroristický útok. Kobulnický ale podle verdiktu prokazatelně propagoval teroristické organizace.

Slovák na počátku hlavního líčení vypověděl, že před několika lety plánoval teroristický čin v Prešově. Později ale své radikální názory získané z videí organizace Islámského státu přehodnotil, protože se blíže seznámil s islámskou vírou. Chemikálie měl podle své výpovědi doma na výrobu petard.

Podle státního zástupce si před svým zadržením v roce 2017 vyhledával návody, jak z chemických látek vyrobit nástražný výbušný sytém. V pražském bytě měl podle něj budíky, které lze použít jako časovače k bombě. Soudy však uvedly, že se Kobulnického obhajobu nepodařilo vyvrátit.