Na základně v Náměšti havaroval při vzletu vrtulník, spadl z výšky několika metrů

V Náměšti nad Oslavou ve středu ráno havaroval při vzletu bojový vrtulník Mi-24. Nikdo nebyl zraněn, nehodou se zabývá vyšetřovací komise, uvedla mluvčí generálního štábu Magdalena Dvořáková. Bližší informace nechce armáda do konce vyšetřování sdělit.

Podle serveru iDNES.cz, který o nehodě informoval, spadl stroj z výšky několika metrů a je značně poškozen. Údajně se mu při zátěžovém testu „roztrhl“ motor. 

Bojové vrtulníky patří mezi nejdražší vybavení, kterým armáda disponuje. Část strojů Mi-24/35 armáda dostala v rámci deblokace ruského dluhu po roce 2000.

Jejich hodnota je v řádu stovek milionů korun. Cena nových moderních bitevních vrtulníků se pohybuje v řádu miliard korun.

„Dne 28. listopadu v ranních hodinách došlo v prostoru 22. základny vrtulníkového letectva Sedlec-Vícenice u Náměště nad Oslavou k poruše vrtulníku Mi-24,“ uvedla mluvčí Dvořáková. „Incident se obešel bez zranění. Případem se zabývá vyšetřovací komise. Do závěru vyšetřování nebudeme sdělovat bližší podrobnosti,“ dodala.

V listopadu 2015 přišla česká armáda o víceúčelový vrtulník Mi-171Š, který havaroval ve Španělsku na cvičení Trident Juncture, pět vojáků tehdy bylo zraněno. Stroj se propadl z deseti metrů a převrátil na bok. Nebylo možné ho opravit.

Armádní vrtulníky havarovaly také v roce 2001. V únoru se zřítil vojenský vrtulník W3-A Sokol mezi obcemi Škvorec a Zlatá v okrese Praha-východ, když piloti nacvičovali přistání pomocí autorotace, zraněni byli všichni tři členové posádky.

V říjnu pak armádní vrtulník Mi-8, který převážel bývalého amerického astronauta českého původu Eugena Cernana a českého kosmonauta Vladimíra Remka, havaroval při nouzovém přistání u Okrouhlé nedaleko Milevska na Písecku. Zraněno bylo 12 lidí na palubě, nejhůře letuška. V roce 2004 se v Náměšti nad Oslavou zřítil britský vojenský vrtulník Lynx, který se v ČR účastnil vojenského cvičení. V troskách stroje zahynulo šest britských vojáků.