Na Facebooku pochválil teroristický útok na Novém Zélandu. Dostal podmínku

Tříletý podmíněný trest se zkušební lhůtou na pět let vyměřil ve středu Krajský soud v Plzni jednatřicetiletému Jiřímu Kantorovi z Kraslic na Sokolovsku za to, že na Facebooku pochválil loňský teroristický útok v mešitách ve městě Christchurch na Novém Zélandu. Za podporu a propagaci terorismu mu hrozilo až 15 let vězení. Rozsudek není pravomocný. Kantor se vzdal práva na odvolání, ale státní zástupce, který požadoval nepodmíněný pětiletý trest, se na místě odvolal.

Podle soudu Kantor loni v březnu na internetu veřejně chválil útočníka, který střílel ve dvou mešitách na Novém Zélandu po modlících se muslimech, 51 jich zabil a další desítky zranil. Kantor na svém facebookovém profilu sdílel článek o střelbě a připsal k tomu komentář: „Za mě určitě pěkně provedená práce“, stojí v obžalobě.

Při vyšetřování případu se také přišlo na to, že Kantor přijal přes internet video se záznamem střelby v mešitách a dále ho se souhlasnými komentáři posílal svým přátelům.

Kantor se u soudu hájil tím, že po přečtení článku si pomyslel, že je dobře, že policie střelce tak rychle zadržela, a proto připsal komentář o pěkně provedené práci. Myslel tím prý práci policie, ani ho nenapadlo, že by chválil střelce. Uvedl, že u sdíleného videa ho původně nenapadlo, jakou hrůzu zobrazuje, protože vypadá spíše jako počítačová hra.

Státní zástupce Martin Bílý i soudce Jan Špeta ale upozornili mimo jiné na to, že ve sdíleném článku se o zásahu policie nepíše. Fakt, že obráběč kovů Kantor má na těle mimo jiné vytetované nápisy „ACAB“ a „All cops are bastards“ (Všichni policajti jsou parchanti), o jeho kladném mínění o policii nevypovídá, uvedl Bílý.

Kantor opakovaně řekl, že ho mrzí, co se stalo. Omluvil se všem, jimž by špatné pochopení jeho komentáře mohlo způsobit nějakou újmu. Smazal také svůj účet na Facebooku. Po vynesení rozsudku netajil, jak moc se mu ulevilo. „Jestli mohu doporučit – smazat Facebook a lidé budou šťastnější,“ prohlásil. 

Svoje jednání zpětně hodnotil jako frajeřinu, lidskou blbost, která ale neomlouvá. Uvedl také, že sazba pět až 15 let, která v Česku za podobné skutky hrozí, je nepřiměřeně vysoká.

Sazba je věcí zákonodárců

S tím souhlasí Špeta i Bílý. Ačkoliv podle soudce Špety rozhodně nelze v žádném případě střelbu v mešitách nijak schvalovat, sazba za komentáře na internetu je přísná i v porovnání s jinými trestnými činy. Byť Kantorův komentář podle soudce zřetelně přesáhl svobodu projevu, měl by být jinak bezúhonný člověk potrestán nejméně pěti lety vězení.

„Senát krajského soudu se domnívá, že ta trestní sazba pro tento skutek je trestní sazbou velice drakonickou,“ konstatoval Špeta. Sazba však není věcí soudu, ale zákonodárců, zdůraznil.

„S tím lze souhlasit, ta sazba je skutečně vysoká, nicméně je nutné respektovat ustanovení zákonodárce, který u tohoto trestného činu stanovil sazbu pět až 15 let,“ řekl Bílý. Proti podmíněnému trestu se přesto odvolal, protože podle něj nebyly splněny všechny podmínky pro jeho udělení.

Soudy se už zabývaly několika podobnými případy

Soudy už se zabývaly více podobnými případy, několik z nich projednávaly například v červnu v Praze. Obžalovaní zatím odcházejí od soudů v Česku většinou s podmínkami. Podmínku vyměřil soud například Leoši Machálkovi, který také komentářem na internetu pochválil teroristického útočníka z Christchurche, když pod video zachycující vraždění muslimů v mešitách mimo jiné napsal, že střelec je „borec“.

Podmínku za schvalování útoku v mešitách a za vyjádření pochvaly střelci udělil soud také Renátě Pelikánové. Další podmíněný trest za schvalování útoku na Novém Zélandu vyměřil soud Václavu Klestilovi. I on napsal na Facebooku pod článek o události pochvalu pro střelce a vyjádřil souhlas s jeho činem.

Pravicový extremista z Austrálie Brenton Tarrant zastřelil ve dvou mešitách 51 mužů, žen i dětí. Akci vysílal v přímém přenosu na internetu. Hrozí mu doživotí. Vinu původně popíral, po roce se ale nečekaně přiznal.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Volodymyr Zelenskyj předal Petru Pavlovi řád za zásluhy o Ukrajinu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po pátečním jednání v Kyjevě předal českému prezidentovi Petru Pavlovi Řád knížete Jaroslava Moudrého nejvyššího stupně za osobní přínos ke spolupráci a za obhajobu územní celistvosti země. Ukrajina udělila Pavlovi tento řád již loni v srpnu, ale oficiálně si ho převzal až nyní. Český prezident pokračuje druhým dnem v návštěvě země. Podle něj česká iniciativa zajišťuje polovinu dodávek munice pro ukrajinskou armádu.
08:08Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Čech vězněný ve Venezuele Jan Darmovzal byl propuštěn

Po několika týdnech intenzivního vyjednávání se podařilo propustit Čecha Jana Darmovzala vězněného ve Venezuele. Na mimořádném brífinku to ve sněmovně oznámili ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) a premiér Andrej Babiš (ANO). Český občan byl dle Macinky propuštěn v pátek okolo 04:00 SEČ a je v docela uspokojivém zdravotním stavu v Caracasu. Česko pro něj do země posílá letadlo. Macinka později Radiožurnálu sdělil, že letoun do Prahy přepraví i dalších šest propuštěných jiných národností.
09:37Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Pavel: Česká iniciativa dodává Kyjevu půlku munice. Zelenskyj za ni děkoval

Česká muniční iniciativa zajišťuje polovinu dodávek velkorážní munice pro ukrajinskou armádu, řekl prezident Petr Pavel po pátečním setkání se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským v Kyjevě. Ten ocenil, že bude projekt pokračovat i za nové vládní koalice. Hlavy státu hovořily také o stavu mírových jednání či situaci v ukrajinské energetice, která se potýká s problémy v důsledku ruských útoků.
13:46Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Sněmovna vyzvala Pavla ke jmenování ministrů. Postoj Hradu nezměnila

Sněmovna vyzvala prezidenta Petra Pavla, aby jmenoval ministry podle návrhů premiéra. Výzva se týká čestného prezidenta Motoristů Filipa Turka, kterého Pavel kvůli jeho postojům a výrokům odmítl jmenovat ministrem životního prostředí. Hrad vzal usnesení na vědomí, sněmovna má ke stanovisku právo, nemůže ale prý prezidentovi ukládat povinnosti. Názor prezidenta dokument nezměnil, poznamenal Hrad.
04:21Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Ředitel Nemocnice Na Františku Erhart po obviněních rezignoval

Ředitel pražské Nemocnice Na Františku (NNF) David Erhart oznámil rezignaci na funkci kvůli obviněním, které tento týden zveřejnil server Seznam Zprávy. Učinil tak na pátečním jednání radních Prahy 1, informovala mluvčí městské části, jež nemocnici zřizuje. Obvinění, mimo jiné z bossingu, Erhart odmítl. Rada schválila, že v nemocnici nechá udělat externí forenzní audit a plánuje i trestní oznámení.
17:00Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Na Ukrajinu poputují další maskovací sítě z Česka

Maskovací sítě pro Ukrajinu nově pletou dobrovolníci v Jablonci nad Nisou. Vznikla tam iniciativa Motanka. Asi šestnáct sítí odtamtud mají v plánu poslat na konci ledna do centra ve Lvově. Pletení sítí pro zemi bránící se už téměř čtyři roky otevřené ruské invazi se v tuzemsku věnují i další organizace – například v Brně.
před 4 hhodinami

Rakušan nebyl zvolen místopředsedou sněmovny

Předseda opozičního hnutí STAN Vít Rakušan neuspěl v prvním kole tajné volby čtvrtého místopředsedy sněmovny. Bývalý ministr vnitra je teď jediným kandidátem. Poslanci v pátek naopak podpořili návrh na zastavení růstu sociálních odvodů živnostníků. Opozice opět neprosadila doplnění programu schůze o odvolání předsedy SPD Tomia Okamury z čela sněmovny kvůli výrokům o Ukrajině. Sněmovna hlasy koalice vyzvala prezidenta, aby jmenoval ministry bezodkladně.
12:20Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Přes dvacet státních institucí uzavřelo smlouvy s Agrofertem. Navzdory zákonu o střetu zájmů

Více než dvě desítky státních institucí uzavřely v rozporu se zákonem o střetu zájmů smlouvy s firmami z holdingu Agrofert, zjistil server iRozhlas.cz z dat Hlídače státu. Hodnota smluv podle serveru činí zhruba 15 milionů korun. Premiér Andrej Babiš (ANO) ve čtvrtek uvedl, že stále čeká na veřejnoprávní souhlasy ze zahraničí, aby mohl vložit akcie skupiny Agrofert do svěřenského fondu. Mluvčí Agrofertu Pavel Heřmanský řekl, že změna akcionáře nemá na běžný chod společností holdingu vliv.
před 6 hhodinami
Načítání...