Motory ztichly, cessna se zřítila. Dva lidé zahynuli

Nedaleko Stráže pod Ralskem havarovalo dvoumotorové letadlo Cessna 421. Po dopadu začalo hořet. Ačkoli jde o poměrně velký stroj s přetlakovou kabinou pro cestující, byli na palubě podle policie pouze dva členové posádky. Oba však zahynuli. Nehoda mohla souviset s vysazením motorů, které popsal svědek.

Letadlo dopadlo na úbočí kopce Lipka poblíž závodu Diama mezi Novinami a Stráží pod Ralskem před osmou ráno. ČTK citovala svědka, podle kterého cessně před havárií vysadily motory. „Někdo říkal, že jako by kuckaly. Pak bylo ticho. Letadlo kroužilo asi osm až deset vteřin a pak prostě spadlo na břicho,“ řekl. Stroj byl na cestě z Příbrami do Polska, jeden z pilotů byl zároveň spolumajitelem a mířil na obchodní jednání.

K hořícímu stroji zamířili hasiči i policisté. Hasiči se s požárem potýkali asi hodinu, obtížně se k hořícím troskám dostávali, protože byly v nepřístupném terénu. „Museli jsme natáhnout vedení asi na 300 metrech,“ poznamenala mluvčí hasičů Pavlína Bílková. Ve vraku pak nalezli těla dvou lidí. „Poranění obou bylo neslučitelné se životem, lékař konstatoval smrt,“ řekl mluvčí krajské záchranné služby Michael Georgiev. Policejní mluvčí Ivana Baláková dodala, že totožnost obětí nehody určí soudní pitva.

Okolí prohledávaly rojnice, které vytvořili policisté i pracovníci Diama, aby zjistili, zda v blízkosti vraku není ještě nějaká další oběť. Podle mluvčí hasičů Pavlíny Bílkové ale nikoho nenašli. Že na palubě byli pouze dva lidé, podle ní potvrdilo také Řízení letového provozu.

Místo nehody policie uzavřela, její mluvčí předpokládá, že vyšetřování, na kterém se podílí také Úřad pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod, potrvá na místě až do večera. 

  • Dvoumotorové vrtulové či turbovrtulové obchodní letadlo typu 421 Golden Eagle vyráběla americká společnost Cessna od 60. do 80. let, vzniklo jich téměř dva tisíce.
  • Stroj konstrukčně vychází z předchozího typu 411, liší se přetlakovou kabinou. Cessny 421 se vyráběly v různém uspořádání, osobní verze obvykle pojme šest až osm cestujících.
  • Cessna 421 je dlouhá 11 metrů, rozpětí křídel přesahuje 12 metrů, maximální vzletová hmotnost činí zhruba tři tuny.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Babišův krok je dle Nachera nadstandard. Vazby na Agrofert přetrvají, míní Dvořák

Rozhodnutí šéfa hnutí ANO Andreje Babiše vzdát se holdingu Agrofert jde dle místopředsedy sněmovny Patrika Nachera (ANO) nad rámec toho, co vyžaduje zákon o střetu zájmů. Sdělil to v Událostech, komentářích moderovaných Danielem Takáčem. Ministr pro evropské záležitosti v demisi Martin Dvořák (STAN) řekl, že respektuje Babišovu dohodu s prezidentem Petrem Pavlem, kterému to stačí na to, aby šéfa hnutí ANO jmenoval premiérem. Otázky ohledně konfliktu zájmů nicméně podle něj přetrvávají.
před 7 mminutami

Politici i odborníci reagují na Babišovo oznámení o Agrofertu

Andrej Babiš (ANO) oznámil, že se rozhodl vzdát holdingu Agrofert. Ve videu zveřejněném na sociálních sítích uvedl, že s firmou nebude mít nic společného a nevrátí se mu ani po konci v politice. Po jeho smrti má připadnout jeho dětem. Prezident krok ocenil a oznámil, že Babiše jmenuje premiérem 9. prosince. Politici a odborníci upozorňují, že bude důležité, jak konkrétně bude vzdání se vypadat.
před 19 mminutami

Soud uložil v kauze Stoka Liškutinovi podmíněný trest a pokutu

Krajský soud v Brně uložil v korupční kauze Stoka někdejšímu šéfovi investičního odboru Brna-střed Petru Liškutinovi (dříve ANO) podmíněný trest dva roky a deset měsíců. Zároveň má zaplatit 1,7 milionu korun. Soud schválil dohodu o vině a trestu.
před 20 mminutami

Vodárny chystají od nového roku zdražení, v průměru o inflaci

Vodárny v těchto dnech zveřejňují ceníky na příští rok. Ve většině regionů vodné a stočné zvýší, v průměru o inflaci. Domácnosti to vyjde řádově na stokoruny ročně navíc.
před 1 hhodinou

Právníci považují Babišův způsob řešení střetu zájmů za přijatelný

Právníci považují řešení střetu zájmů, které ve čtvrtek představil majitel holdingu Agrofert Andrej Babiš (ANO), za přijatelné a vyhovující. Vyplývá to z vyjádření ústavních právníků Jana Kysely a Ondřeje Preusse, děkana brněnské právnické fakulty Martina Škopa, ústavního právníka z pražské Univerzity Karlovy Aleše Gerlocha pro televizi Prima a Jana Kudrny z katedry ústavního práva Právnické fakulty UK pro Českou televizi. Podstatné ale budou detaily, upozornil Škop.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Do vrcholové politiky se nevrátím, říká Nečas

Bývalý premiér a předseda ODS Petr Nečas se nehodlá vrátit do vrcholové politiky. Vyjádřil se tak v pořadu Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou. Nikdy neviděl politiku jako celoživotní profesi a navíc po jeho návratu prý není poptávka. Nečas se pozastavil také nad aktuálním odchodem jihočeského hejtmana Martina Kuby z ODS. Bývalému premiérovi nedává smysl, že Kuba oznámil svůj úmysl před kongresem strany, na kterém mohl případně uspět se svou vizí pro ODS. Občanská demokracie by se podle Nečase měla jasně vyprofilovat jako pravicová eurorealistická strana s ekonomickou kompetencí.
před 11 hhodinami

Důležité bude dodržení závazku, reaguje budoucí opozice na Babišův krok ohledně Agrofertu

Politici napříč politickým spektrem uvítali rozhodnutí předsedy ANO Andreje Babiše vzdát se holdingu Agrofert a vyřešit tak svůj střet zájmů. „Je dobře, že Babiš konečně představil nějaké řešení (...). Snad alespoň tentokrát dodrží, co veřejnosti slíbil,“ uvedl premiér v demisi Petr Fiala (ODS). Jeho koaliční partneři z končící vlády za klíčové považují naplnění Babišova závazku a jeho důslednou kontrolu. Předseda Motoristů Petr Macinka, jehož hnutí zasedne s ANO a SPD ve vládě, Babišův krok ocenil.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Babiš se rozhodl vzdát Agrofertu

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš se rozhodl vzdát holdingu Agrofert. Ve videu zveřejněném na sociálních sítích uvedl, že s firmou nebude mít nic společného a nevrátí se mu ani po konci v politice. Akcie holdingu bude spravovat prostřednictvím trustové struktury nezávislý správce, kontrolovat ho bude nezávislý protektor. Oba určí nezávislá osoba. Babišovi potomci získají Agrofert až po jeho smrti.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami
Načítání...