Ministr zahraničí Zaorálek: Žádné utajované informace při útoku neunikly

3 minuty
Události: Důsledky útoku hackerů na ministerstvo
Zdroj: ČT24

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) i ve čtvrtek zopakoval, že vnitřní systém ministerstva nebyl při kybernetickém útoku napaden a žádné utajované informace neunikly. Reagoval tak na zprávu serveru Info.cz, podle kterého unikly tisíce dokumentů včetně citlivých informací: „Únik citlivých informací například z mé schránky bude nepříjemný pro mě, ale není to ohrožení státu,“ zdůrazňoval Zaorálek. Ministr vnitra chce vyšetřit, odkud se informace o útoku dostaly do médií.

Obsah ukradených materiálů ani délku útoku podle Zaorálka není možné nyní určit. Útok ale podlě něj trval několik měsíců. 

Server Info.cz ve středu s odvoláním na Národní centrum kybernetické bezpečnosti napsal, že uniklo asi sedm tisíc dokumentů včetně citlivých informací. Hackerský útok na ministerstvo prý trval nejméně rok. 

Podle serveru prolomili hackeři celkem 168 účtů, do systému se připojovali z různých adres, a to nejčastěji ráno mezi 06:00 a 07:00. Nejdelší dobu strávili v centrálním účtu, ze kterého se příchozí zprávy přidělují účastníkům, a také v účtech ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD), bývalých náměstků Petra Druláka a Jakuba Kulhánka a současného náměstka Ivo Šrámka. 

Zaorálek však tyto údaje na brífinku odmítl s tím, že se podobné údaje dají zpětně upravovat a je to podle něj celkem běžná věc. „Kdo dnes může přesně tvrdit, kdy bylo co napadeno.“ Podobné informace jsou podle něj jen spekulace.  

Ani podle bývalého ministra zahraničí Cyrila Svobody (KDU-ČSL) se nemohli útočníci nic důležitého dozvědět, pokud se opravdu dostali jen do vnějšího e-mailového okruhu: „Tam jsou třeba informace, kolik se kam koupí materiálu nebo kde se koupí pohonné hmoty. To jsou informace technického charakteru, které nemají s politikou nic společného.“

20 minut
Brífink Lubomíra Zaorálka ke kybernetickým útokům
Zdroj: ČT24

Vláda bude útoky zřejmě řešit v utajovaném režimu

Útok bude na nejbližším zasedání řešit i Sobotkova vláda. Zprávu zřejmě ministři vyslechnou v režimu důvěrné, uvedl čerstvě jmenovaný šéf Národního bezpečnostního úřadu Jiří Lang. Materiál má jednak shrnout dosavadní poznatky o útoku, jednak má obsahovat i některá doporučení pro státní instituce. 

„Na tomto jednání bych chtěl mluvit i o tom, zda tohle není součástí masivnějších útoků, které se nemusejí týkat jen ministerstva zahraničí,“ dodal na brífinku Zaorálek. Ten se kvůli útokům s Jiřím Langem sešel už ve čtvrtek, stejně jako s řediteli tajných služeb. Dokonce kvůli tomu odložil odlet na pracovní cestu na Balkán.  

2 minuty
Zprávy: Hackerský útok trval podle Zaorálka několik měsíců
Zdroj: ČT24

Chovanec chce vyšetřit úniky do médií

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) trvá na důsledném vyšetření, odkud unikly informace o hackerském útoku na resort zahraničí. Stejně jako v úterý Zaorálek také uvedl, že státní orgány o útoku věděly s předstihem. 

„Zajímalo by mě, kdo měl potřebu prozradit vyšetřování této věci a za jakým účelem. Jestli to bylo pouze z hlouposti, nebo jestli to má nějaké další pozadí,“ řekl Chovanec novinářům v Poslanecké sněmovně.

Je podle něj klíčové zjistit, kdo měl motivaci věc prozradit veřejnosti dřív, než bude kvalifikovaně vyšetřena. Podle Chovance věděly státní orgány o útoku týdny. 

Šéf diplomacie Lubomír Zaorálek (ČSSD) o útoku informoval v úterý poté, co o něm informoval server Neovlivní.cz nebo Info.cz. „Že se ta informace o úniku zveřejnila, tak útočník samozřejmě přestal. Takže nám to možná zabránilo zjistit více informací. Ale budiž, to se stalo – neříkám, že mě to těší,“ uvedl k tomu Zaorálek. 

Je to bojové pole, řekl Stropnický

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) řekl českým novinářům v Polsku, kde se zúčastnil zasedání ministrů obrany visegrádské čtyřky, že i obrana „prakticky dennodenně“ čelí mnoha hackerským útokům. Podle ministra jich jsou tisíce.

Stropnický zdůraznil, že je nutné mezi nimi rozlišovat, protože velkou část z nich tvoří amatérské a poloamatérské pokusy. Dodal, že sofistikovaných útoků není extrémní množství.

Po útoku na ministerstvu zahraničí vydalo vedení ministerstva obrany pokyn, aby jeho zaměstnanci zacházeli s daty velmi obezřetně, uvedl Stropnický. Nemají používat své soukromé e-maily nebo uchovávat „zbytečně dokumenty, které není nutno schraňovat elektronicky“. Kybernetickou oblast označil za „normální bojové pole“.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Politici i odborníci reagují na Babišovo oznámení o Agrofertu

Andrej Babiš oznámil, že se rozhodl vzdát holdingu Agrofert. Ve videu zveřejněném na sociálních sítích uvedl, že s firmou nebude mít nic společného a nevrátí se mu ani po konci v politice. Po jeho smrti má připadnout jeho dětem. Prezident krok ocenil a oznámil, že Babiše jmenuje premiérem 9. prosince. Politici a odborníci upozorňují, že bude důležité, jak konkrétně bude vzdání se vypadat.
před 2 mminutami

Soud uložil v kauze Stoka Liškutinovi podmíněný trest a pokutu

Krajský soud v Brně uložil v korupční kauze Stoka někdejšímu šéfovi investičního odboru Brna-střed Petru Liškutinovi (dříve ANO) podmíněný trest dva roky a deset měsíců. Zároveň má zaplatit 1,7 milionu korun. Soud schválil dohodu o vině a trestu.
před 4 mminutami

Vodárny chystají od nového roku zdražení, v průměru o inflaci

Vodárny v těchto dnech zveřejňují ceníky na příští rok. Ve většině regionů vodné a stočné zvýší, v průměru o inflaci. Domácnosti to vyjde řádově na stokoruny ročně navíc.
před 1 hhodinou

Právníci považují Babišův způsob řešení střetu zájmů za přijatelný

Právníci považují řešení střetu zájmů, které ve čtvrtek představil majitel holdingu Agrofert Andrej Babiš (ANO), za přijatelné a vyhovující. Vyplývá to z vyjádření ústavních právníků Jana Kysely a Ondřeje Preusse, děkana brněnské právnické fakulty Martina Škopa, ústavního právníka z pražské Univerzity Karlovy Aleše Gerlocha pro televizi Prima a Jana Kudrny z katedry ústavního práva Právnické fakulty UK pro Českou televizi. Podstatné ale budou detaily, upozornil Škop.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Do vrcholové politiky se nevrátím, říká Nečas

Bývalý premiér a předseda ODS Petr Nečas se nehodlá vrátit do vrcholové politiky. Vyjádřil se tak v pořadu Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou. Nikdy neviděl politiku jako celoživotní profesi a navíc po jeho návratu prý není poptávka. Nečas se pozastavil také nad aktuálním odchodem jihočeského hejtmana Martina Kuby z ODS. Bývalému premiérovi nedává smysl, že Kuba oznámil svůj úmysl před kongresem strany, na kterém mohl případně uspět se svou vizí pro ODS. Občanská demokracie by se podle Nečase měla jasně vyprofilovat jako pravicová eurorealistická strana s ekonomickou kompetencí.
před 11 hhodinami

Důležité bude dodržení závazku, reaguje budoucí opozice na Babišův krok ohledně Agrofertu

Politici napříč politickým spektrem uvítali rozhodnutí předsedy ANO Andreje Babiše vzdát se holdingu Agrofert a vyřešit tak svůj střet zájmů. „Je dobře, že Babiš konečně představil nějaké řešení (...). Snad alespoň tentokrát dodrží, co veřejnosti slíbil,“ uvedl premiér v demisi Petr Fiala (ODS). Jeho koaliční partneři z končící vlády za klíčové považují naplnění Babišova závazku a jeho důslednou kontrolu. Předseda Motoristů Petr Macinka, jehož hnutí zasedne s ANO a SPD ve vládě, Babišův krok ocenil.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Babiš se rozhodl vzdát Agrofertu

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš se rozhodl vzdát holdingu Agrofert. Ve videu zveřejněném na sociálních sítích uvedl, že s firmou nebude mít nic společného a nevrátí se mu ani po konci v politice. Akcie holdingu bude spravovat prostřednictvím trustové struktury nezávislý správce, kontrolovat ho bude nezávislý protektor. Oba určí nezávislá osoba. Babišovi potomci získají Agrofert až po jeho smrti.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Prezident jmenuje Babiše premiérem 9. prosince

Prezident Petr Pavel jmenuje šéfa hnutí ANO Andreje Babiše premiérem v úterý 9. prosince. Ocenil, že dostál dohodě a veřejně oznámil způsob řešení svého střetu zájmů. Babiš ve čtvrtek večer oznámil, že se vzdá svého holdingu Agrofert. Nevrátí se mu ani po konci v politice. Firmu dostanou jeho potomci zpět, až zemře.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami
Načítání...