Ministerstvo školství má po měsíci opět šéfa

Praha - Nový ministr školství Petr Fiala převzal dnes vedení resortu. Ve funkci se chce zaměřit na efektivní čerpání peněz z evropských fondů, dokončení reformy vysokých škol a řešení dopadu letošních škrtů na platy učitelů. Podle nového ministra je nezbytné, aby se studenti na vzdělávání nějak finančně podíleli, poplatek ale nesmí představovat překážku ve studiu. Fiala to řekl po svém nástupu do úřadu, kam ho uvedl premiér Petr Nečas (ODS). Předseda vlády řekl, že nový ministr má jeho plnou podporu.

„Mým prvním cílem bude detailně se seznámit s resortem a jeho vnitřními agendami, mluvit se svými spolupracovníky a klíčovými aktéry vzdělávacího procesu v ČR a na základě těchto rozhovorů začít činit rozhodnutí, která budou ku prospěchu naší vzdělanosti a sportu,“ uvedl Fiala při uvedení do úřadu.

Spoluúčast studentů je nezbytná

Ministr si je vědom, že ve školství je řada problémů, s nimiž se bude muset vyrovnávat. Jedním z nich jsou letošní škrty 2,5 miliardy, které dopadnou na platy učitelů v regionálním školství. „Budu se snažit nacházet nějaká řešení. Nevím, jestli je možné s nimi v tomto roce počítat,“ uvedl Fiala. Soustředit se chce na zajištění peněz pro rozpočet školství v příštích letech.

Dalším tématem je zefektivnění čerpání peněz z EU, za které resort školství dlouhodobě sklízel kritiku. Hrozí také, že by o evropské peníze mohl přijít. Před Fialou je i reforma vysokých škol a s ní i placení školného či zápisného. Podle nového ministra je „nějaká forma spoluúčasti studentů nezbytná“. Musí se ale volit formy, které jsou únosné, zdůraznil. Bude prý dbát na to, aby poplatek nepředstavoval překážku ve studiu.

Fiala se chce v brzké době setkat také s vedením plzeňské právnické fakulty a se šéfkou akreditační komise. Komise navrhla zrušení školy, Fialův předchůdce ve funkci Josef Dobeš (VV) naopak fungování školy prodloužil. Ministr chce hledat řešení, které by podle něho nepoškodilo studenty.

Ministr Fiala je mým osobním nominantem, připomněl Nečas

Nečas připomněl, že Fiala není kandidátem některé z vládních stran: „Je osobním nominantem předsedy vlády a má samozřejmě mou plnou podporu v krocích, které bude v resortu konat.“ Fiala řekl, že pokud by mu ji předseda vlády neslíbil a pokud by neměl také podporu koaličních stran, nikdy by funkci jako nestraník nepřijal.

Petr Fiala:

„Moje původní profese, které se věnuji, je politolog. Takže jsem si dobře vědom výhod a nevýhod nestranického ministra.“

„Jsem rád, že se moje kandidatura setkala s podporou všech koaličních stran. Doufám, že z toho, že přicházím na ministerstvo jako odborník a ne jako člen politické strany, nebude mít resort nevýhody,“ podotkl nový ministr. Stínový ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) si naopak myslí, že jako nestraník se Fiala s problémy potýkat bude. Resort přebírá po svém předchůdci Josefu Dobešovi (dříve VV) prý podfinancovaný a v dezolátním stavu. „Pevně věřím, že se nový ministr postaví k těmto otázkám čelem,“ řekl Chládek.

Chládek: Pan ministr je fundovaný odborník

„Vzhledem k tomu, že neznáme všechny názory pana ministra na problémy, se kterými se školství potýká, posíláme mu dnes otevřený dopis, ve kterém je šest zásadních otázek, na něž očekáváme odpověď,“ uvedl Chládek. První otázka se týká řešení čerpání prostředků z EU. Ve druhé otázce se sociální demokraté ptají Fialy, zda má v úmyslu pokračovat ve „zpackané“ reformě vysokého školství, nebo přijde s vlastním návrhem řešení. V dalších bodech jde třeba o řešení regionálního školství, platů učitelů nebo efektivity a nákladů na státní maturitu. Podle Chládka je úřad v dezolátním stavu a jednou z věcí, která ČSSD zajímá, je způsob, jakým chce nový ministr sanovat fungování a běh resortu školství.

Stínový ministr školství Marcel Chládek
Zdroj: ČT24

Klaus předal školství do správných rukou

„Věřím, že se tato významná funkce touto cestou dostává do správných rukou,“ řekl při jmenování Klaus, který v minulosti Dobeše, často odbornou veřejností kritizovaného, označil za nejlepšího novodobého ministra školství. Fialovi prezident popřál, aby se mu v jeho nelehké funkci dařilo, aby navázal na to, co se ve školství v minulé době podařilo vykonat a aby k tomu i on něco užitečného přidal.

„Jsem si velmi dobře vědom vážnosti úkolu, který na sebe beru a který přijímám s velkou pokorou,“ reagoval Fiala. Podotkl, že školství v současnosti čelí mnoha výzvám a problémům. „Jsem poslední, kdo by si myslel, že může všechny vyřešit, ale slibuji, že funkci budu vykonávat z plných sil,“ řekl. Dodal, že do výkonu ministerského úřadu hodlá vložit všechny své znalosti a zkušenosti. Prezident i Fiala také připomněli, že ve stejném sále Pražského hradu už hlava státu brněnskému profesorovi dvakrát předávala jmenovací dekret rektora Masarykovy univerzity.

Fiala byl jmenován ministrem školství
Zdroj: ČT24

„Neslibuji zázraky“

„Nemohu slíbit zázraky, ale udělám vše, co mohu a umím ve prospěch českého školství a vzdělanosti. Mým prvním cílem bude stabilizovat resort,“ uvedl Fiala v pondělí poté, co úřad vlády oznámil, že se s premiérem Nečasem dohodl na nástupu do vlády.

Petr Fiala

Profesor politologie Fiala stál v čele brněnské Masarykovy univerzity po dvě funkční období (2004-2011), nyní zde působí jako prorektor pro akademické záležitosti. Loni v září byl jmenován hlavním vědeckým poradcem předsedy vlády Petra Nečase a v listopadu jej vláda jmenovala do Rady pro výzkum, vývoj a inovace.

Fiala se narodil 1. září 1964 v Brně. Absolvoval studium historie a bohemistiky na tamější univerzitě, na které po roce 1989 spoluzakládal katedru politologie. V roce 1996 se habilitoval na Univerzitě Karlově v Praze, v roce 2002 byl jmenován prvním profesorem politologie v České republice. V roce 2004 působil ve funkci děkana Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity a v letech 1996-2004 stál v čele brněnského Mezinárodního politologického ústavu.

Po studiích pracoval mimo jiné jako historik v Muzeu Kroměřížska, jako redaktor Lidové demokracie a nakladatelství Atlantis (1990) a dále na katedře politologie FF MU, od roku 1993 jako vedoucí této katedry.

Zakladatel brněnské politologie Fiala se ve vědecké práci specializuje na srovnávací politologii a evropskou politiku. Napsal sám či s kolektivem desítky odborných monografií a působil či působí v řadě odborných orgánů, zabývajících se vysokým školstvím a výzkumem v ČR i v zahraničí.

V letech 2009-2011 byl předsedou České konference rektorů, na mezinárodní úrovni byl členem Rady Evropské univerzitní asociace (2009-2011).