Ministerstvo dopravy chce vytlačit vozítka Segway z chodníků

Praha - Ministerstvo dopravy plánuje vytlačit vozítka Segway z chodníků. Pro vozítka, která dosud legislativa považuje za chodce, by měla vzniknout nová samostatná kategorie. Vyplývá to z návrhu novely zákona o provozu na pozemních komunikacích, který ministerstvo poslalo do meziresortního připomínkového řízení. Segwaye by podle návrhu mohly jezdit po cyklostezkách nebo místech, která pro ně vyhradí místní radnice. Norma také zavádí pro chodce povinné nošení reflexních prvků na oblečení za snížené viditelnosti.

„Segway bude možné provozovat tam, kde tomu obec vyhradí určité místo pro provoz,“ řekl mluvčí ministerstva Martin Novák. V současnosti se už nesmějí používat v silničním provozu. Kromě vozítek budou do nově připravované kategorie, kterou chce úřad přestat označovat za chodce, zařazeny i různé skákací boty.

Důvodem pro omezení vozítek je podle úřadu především zvyšující se množství kolizí s chodci. Vozítka si zpravidla půjčují turisté, tedy osoby bez předchozí zkušenosti s jejich ovládáním, což spolu s výrazně vyšší rychlostí, než jakou se pohybují chodci, způsobuje nehody, uvedlo v odůvodnění ministerstvo.

Vozítka nesmí na chodník ani ve Velké Británii

V poslední době diskusi o oprávněnosti jízdy těmito vozítky po chodníku rozvířil zákaz jejich vjezdu na pražskou Kampu letos v srpnu. Zákaz původně platil i pro cyklisty, těm ale koncem září první pražská městská část vjezd opakovaně povolila. Zákaz si vynutily desítky stížností chodců na bezohledné počínání cyklistů i lidí na elektrických vozítkách.

Segwaye v Praze nabízí turistům několik firem. „Na území Prahy 1 aktivně působí přibližně 13 firem, které pronájem včetně průvodce zajišťují. Pak tu máme další osoby, které pronájem realizují mimo jakékoliv živnostenské oprávnění,“ uvedl Štefan Kabátek ze spolku Pro Jedničku. Z evropských zemí provoz vozítek na chodnících a v silničním provozu v minulosti zakázala například Velká Británie. Segway tak mohou jejich britští majitelé používat jen na soukromých pozemcích.

Vydáno pod