Median: Prezidentem by se stal Fischer

Praha - V přímé volbě prezidenta by nejvíce hlasů získal expremiér Jan Fischer, podpořila by ho téměř třetina voličů. Za ním by se s pětinou hlasů umístil ekonom Jan Švejnar a na třetí příčce by skončil bývalý premiér Miloš Zeman. Vystřídal by tak podnikatele Tomia Okamuru, kterému od ledna ubyly dvě třetiny příznivců. Vyplývá to z březnového průzkumu agentury Median.

Podle Medianu si Fischer od začátku roku udržel první místo s víceméně stejným podílem hlasů. Švejnar od lednového průzkumu o něco snížil expremiérův náskok, když mu vzrostl podíl příznivců o zhruba čtyři procentní body na 19 procent. Prezidentských voleb by se zúčastnilo 72 procent voličů.

Naopak Okamurovi, který byl doposud na třetí příčce žebříčku, klesl podíl hlasů z 12,4 na čtyři procenta. Na třetím místě ho tak vystřídal bývalý premiér a nynější čestný předseda Strany práv občanů ZEMANOVCŮ Miloš Zeman, který má stále podporu asi desetiny účastníků průzkumu.

Mezi „kandidáty“ se objevil i Jiří Dienstbier 

Vůbec poprvé se v březnovém průzkumu objevil senátor a místopředseda ČSSD Jiří Dienstbier a okamžitě se dostal se 7,5 procenta hlasů na čtvrté místo. Na páté příčce se umístil předseda TOP 09 a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg se 6,5 procenta.

Největší šanci na úspěch by také ve druhém kole prezidentské volby měli Fischer a Švejnar. V tomto kole je podle Medianu důležitá obecná přijatelnost kandidátů pro širší okruh voličů. Agentura se proto účastníků průzkumu ptala, kteří ze zmíněných kandidátů by pro ně byli nejpřijatelnější. Lidé mohli uvést až tři jména. Fischerovo jméno se objevilo v odpovědích 56 procent lidí, Švejnara jmenovalo 43,5 procenta dotázaných. Na třetím místě byl se 17,5 procenta Zeman.

Jan Herzmann, ředitel Factum Invenio

„Největší hlad je po nestranických kandidátech a je velmi pravděpodobné, že nejméně jeden takový kandidát postoupí do druhého kola.“

Nestranickým kandidátům by mohla nahrát i současná politická situace. „Značná část veřejnosti vnímá současné přestřelky jako přestřelky mezi profesionálními politiky a politickými stranami, a proto by chtěli v čele na Hradě nestranickou osobnost,“ vysvětlil Herzmann.

Jan Švejnar
Zdroj: Stanislav Peška/ČTK

Agentura Median prováděla průzkum v období od 2. března do 1. dubna. Zúčastnilo se jej 1 038 lidí ve věku 18 a více let. Výzkum je podle agentury reprezentativní podle věku, pohlaví, vzdělání, regionu či velikosti obce dotázaných, ale i podle dalších socioekonomických ukazatelů ovlivňujících volební chování.

Současný prezident Václav Klaus končí ve funkci v březnu příštího roku, přímá volba by se tedy měla poprvé konat mezi 6. lednem a 5. únorem 2013. Ostrá kampaň občany zřejmě čeká až na podzim. ODS bude svého kandidáta vybírat ve stranických primárkách, které se odehrají v květnu a červnu. ČSSD se rozhodne, zda se přikloní ke Švejnarovi či Dienstbierovi.

Nakonec se však v samé volbě nemusejí objevit všichni kandidáti, které lidé v průzkumu jmenovali. Například Okamura zatím hovořil o tom, že pokud půjde do politiky, bude kandidovat nejprve do Senátu. Ani Švejnar zatím nedal jednoznačně najevo, zda se volby zúčastní.

Souboj o Hrad v průzkumech (zdroj: ČT24)