Máma natírala babičce vlasy, aby ji uchránila před selekcí, popisuje muž, který byl prvním lidickým dítětem po válce

3 minuty
Události: Příběh obnovy Lidic a prvního poválečného dítěte Jana Kučery
Zdroj: ČT24

„Lidice Shall Live“ neboli „Lidice budou žít“ je název britského hnutí, které podporovalo obnovení vypálené obce. Myšlenku převzala i československá vláda. Ta pár metrů od původní vesnice začala v roce 1947 budovat nové domy. Symbolem obnovy se stal i Jan Kučera, který je prvním po válce narozeným lidickým dítětem.

Matka Jana Kučery se v Lidicích ocitla náhodou. Bydlela už s manželem v Praze, ale do Lidic se odjela starat o svou matku. Když vesnici obklíčili nacisté, dali jí možnost bezpečně odejít. „Ona řekla, že svou matku neopustí, a tak de facto šla dobrovolně do koncentračního tábora, což možná babičce zachránilo život,“ popisuje Jan Kučera.

Dcera se ji totiž snažila chránit od tehdy běžného osudu starších lidí, kteří končili v plynových komorách. „Máma natírala babičce vlasy, které jí začínaly šedivět, černým krémem na boty, aby ji uchránila před možností té selekce,“ vzpomíná Kučera.

Obě ženy věznění přežily. Terezie Kučerová krátce po válce otěhotněla a z jejího syna vláda udělala symbol obnovení Lidic. Za kmotry mu byli Hana Benešová a Jan Masaryk. „Byl jsem například přivezen na letiště k prvnímu letu Pan Am. Jsem tam vyfotografován v náručí krásné stevardky,“ přibližuje Kučera.

6 minut
Rozhovor s Janem Kučerou
Zdroj: ČT24

Návrat do Lidic

Tři roky po vypálení Lidic se československá vláda rozhodla, že vesnici znovu obnoví. První lidické ženy se do domů začaly stěhovat na Vánoce 1949. „Domy se stavěly postupně a postupně se předávaly lidickým ženám. Babička se sem přestěhovala v roce 1953,“ vysvětluje Kučera.

Když zemřela, začal v jejím domě bydlet právě její vnuk a žije tam dodnes. „Já to tak cítím, že jsem s těmi Lidicemi velmi pevně svázán, a cítím v tom určitý odkaz,“ uzavírá Kučera.

V Lidicích žije v současnosti 563 lidí. Zhruba tolik jako před masakrem v roce 1942. A 80 procent z nich stále tvoří potomci původních obyvatel. Lidice tak skutečně žijí dál.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Sněhová situace přeje lyžařům a běžkařům

Díky ideálním sněhovým podmínkám v Česku otevřela menší a níže položená střediska. Některá z nich přitom po několikaleté přestávce. Lyžaři si kvalitu sněhu pochvalují například v Kašperských horách na Šumavě či na Trutnovsku. Na řadě míst se také běžkuje. Provozovatelé velkých lyžařských areálů si nicméně všímají, že přibývá lidí, kteří v zimě vyrazí na hory, i když nelyžují. Proto pro ně rozšiřují aktivity, při kterých lyže nepotřebují. Jde o bobovací dráhy, wellness služby nebo třeba bazény.
před 1 hhodinou

Vrcholí jednání o platech ve veřejné sféře. Nyní už s novou vládou

Platy úředníků, sociálních pracovníků, školních kuchařek či lidí zaměstnaných v kultuře by mohly vzrůst plošně o 2 200 korun – a to už za leden, řekla České televizi ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Se stejným navýšením příjmů pro téměř 470 tisíc zaměstnanců spadajících z větší části pod první (nejnižší) státní platovou tabulku, počítala i předchozí vláda. S odbory se ale nedohodla a nechala rozhodnutí na novém kabinetu.
před 2 hhodinami

Politici rozdmýchávají nenávist, říká Ukrajinka žijící v Česku

Jedním z témat návštěvy ministra zahraničí Petra Macinky (Motoristé) na Ukrajině byly i vztahy Čechů k Ukrajincům. Macinka podle svého vyjádření chce, aby byly podobné, jaké mezi sebou mají Češi a Slováci. O tom, jak se příslušníkům ukrajinské komunity v Česku žije, s jakými problémy se potýkají a jak je ovlivňuje rétorika politiků, v pořadu 90′ ČT24 promluvili spoluzakladatelka iniciativy Hlas Ukrajiny Anastasiia Sihnaievska a Bohdan Rajčinec z Evropského kongresu Ukrajinců. Debatou provázel Jakub Musil.
před 5 hhodinami

V jeskyni v Moravském krasu byl zraněn muž

V běžně nepřístupném jeskynním systému u Rudice na Blanensku v Moravském krasu zůstal zraněný muž, hasiči se jej už pět hodin snaží dostat ven. Odhadem je v padesáti až sedmdesátimetrové hloubce a 250 až 300 metrů od vstupu. Na místě je asi sedmdesát až osmdesát hasičů a další specialisté. Záchrana potrvá zřejmě ještě dalších několik hodin, řekl mluvčí jihomoravských hasičů Štěpán Komosný.
před 5 hhodinami

STAN chce Turka kvůli jeho výrokům z Kyjeva zbavit funkcí ve sněmovních výborech

Opoziční hnutí STAN chce odvolání čestného prezidenta Motoristů Filipa Turka z funkcí místopředsedy sněmovních výborů zahraničního a evropského. Důvodem jsou poslancovy páteční výroky o příčinách ruské agrese vůči Ukrajině. Ani s pomocí dalších opozičních stran ale Starostové nemají na sesazení Turka dostatek hlasů.
před 6 hhodinami

Prezident by se měl Turkovi omluvit, míní Macinka

Prezident Petr Pavel by se měl podle předsedy Motoristů Petra Macinky omluvit poslanci strany Filipu Turkovi za zdůvodnění, jimiž odmítl jeho nominaci do čela ministerstva životního prostředí. Vicepremiér a šéf diplomacie Macinka, který prozatím vede i zmíněný resort, to řekl novinářům při cestě z Ukrajiny. Pavlovo vyjádření se podle něj prý poslance velmi dotklo, proto se mu nediví. Hrad na podrobnosti žaloby hodlá vyčkat, zatím podle něj totiž není jasné, s čím konkrétně se Turek na soud obrátí.
před 8 hhodinami

Sněžení komplikovalo dopravu, autobusy v Praze nabíraly zpoždění

Sněžení po náročném pátku komplikuje i nadále dopravu na některých místech republiky. Například v Praze, na západě Čech či v Královéhradeckém kraji. Zpoždění tak mají zejména autobusy či některé vlaky. Dopravu na Pražském okruhu směrem k letišti omezila srážka šesti aut, omezený provoz je i u žižkovského nádraží po střetu sanitky a dvou aut. Omezen je provoz kabinové lanovky na Sněžku. D8 je po nehodě neprůjezdná. Podle předpovědí pak v noci na neděli bude více mrznout, v Beskydech má intenzivně sněžit.
08:51Aktualizovánopřed 8 hhodinami

„Slova přímo z ruské propagandy,“ říká k Turkovým výrokům v Kyjevě Gregorová

Ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) v pátek navštívil Ukrajinu. Doprovázel ho také poslanec za Motoristy Filip Turek, který prohlásil, že za válku může mimo jiné zahraniční politika supervelmocí a úvahy o rozšiřování NATO. „Petr Macinka mě překvapil některými výroky pozitivně,“ uvedla v Událostech, komentářích europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti). „Nicméně Turek do toho hodil Petru Macinkovi vidle svými nepřijatelnými výroky ruské propagandy o vlivu NATO na začátek války,“ dodala. Podle poslance Radka Kotena (SPD) se chtěl Macinka při návštěvě Ukrajiny mimo jiné dozvědět, v jaké fázi jsou vyjednávání o míru. Debatou provázel Lukáš Dolanský.
před 10 hhodinami
Načítání...