Má autismus a kreslí počítačové grafiky, které chválí i malíři v Česku. Václav si teď říká Wizardin

Reportéři: Autista Václav je talentovaný výtvarný umělec Wizardin (zdroj: ČT24)

Václav je autista, na střední školu se ale dostal jako nejlepší a díky inkluzi studuje na oboru s maturitou. Kromě toho je také nadějný umělec, říká si Wizardin. Jeho počítačové grafiky oceňují i přední čeští umělci a předvídají mu velkou budoucnost. Za Václavem se po čtyřech letech poté, co na jeho příběh poprvé upozornili Reportéři ČT, vrátil David Vondráček.

Václav alias Wizardin velmi špatně čte a ještě hůře píše, nevyzná se v čase a dodnes má potíže s tkaničkami. Ačkoliv neudrží v prstech štětec a ještě před pěti lety by se nemohl umělecky realizovat, díky novým technologiím se pustil do počítačových grafik.

„Maluji poslední půlrok. Po nějakém psychickém přetlaku způsobeným asistentkou, spolužákem, v podstatě čímkoliv, jsem začal malovat,“ popisuje Václav. „Já se dostanu do takového podivného stavu, kdy v podstatě nemyslím. Jediné, co vnímám, jsou barvy,“ popisuje.

Říká, že kdyby malovat nemohl, bral by zřejmě antidepresiva. „Pravděpodobně. Aby se uklidnila moje depresivnější povaha. Moje podvědomí automaticky používá veselé barvy, veselé motivy, aby utišilo tu depresivnější část,“ popisuje Václav. Přezdívku Wizardin si vymyslel před několika lety.

Jedna z grafik Wizardina
Zdroj: Wizardin/ČT

A jeho malby se okolí líbí. Bistro Pecka v Náchodě mu jeho grafiky vystavilo. Pozitivní zpětnou vazbu dostává i od profesionálů. 

 „V těch věcech se ukazuje, co je inteligentní člověk, protože bez jakéhokoliv školení a zájmu o výtvarné umění se tam projevují asi tři struktury, které jsou na sobě nezávislé. Má bohatý vnitřní svět. To není jenom fasáda, že teď něco dělá na počítači. To je jenom takový vedlejší efekt zatím. To jsou lidé, kteří mají co říct a budou mít co říct,“ vyzdvihl Petr Kvíčala, abstraktní malíř, grafik a pedagog Fakulty výtvarných umění Vysokého učení technického v Brně.

Kvíčala není jediný, kdo Wizardina chválí. „(Jeho díla) Mají v sobě určitou estetickou normu, estetické zanícení. Domnívám se, že to není tak úplně samozřejmé,“ dodal malíř, sochař a fotograf Jiří David.

Malby rozeslala do okolí Václavova matka

O Václavových grafikách se jako první dozvěděla jeho matka. „To, že si Venda kreslí, to mi přišel říct sám. Jestli bych se nešla podívat na počítač, že něco dělá. Docela mě to překvapilo, ale říkala jsem si, že to jsou jenom takové úplně obyčejné malůvky,“ popisuje.

Později Václavova díla ukázala v okolí. „Nakonec jsem se rozhodla poprosit svého kamaráda, akademického malíře, aby mi poradil a pomohl, co s tím. A on mi poradil, abychom rozeslali obrázky na uměleckoprůmyslovou školu a na akademii,“ říká Václavova matka.

„Na mě to působilo tak, že by to mohl dělat někdo, kdo normálně profesionálně vystudoval UMPRUM (Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze) nebo Akademii,“ dodává malíř a sochař František Skála.

Student v inkluzi na oboru s maturitou

Přitom lékaři Václavovi předpovídali, že nebude nikdy chodit a že se mu v hlavě nikdy „nerozsvítí“. „Vašíkovo postižení vzniklo při porodu, protože ten byl hrozně těžký a obávám se, že hodně věcí se při něm prošvihlo. Má neurologickou diagnózu dyspraxie, to znamená nešikovné dítě. Třeba když si má zapnout sám knoflík na svých kalhotách, tak to nedokáže,“ popsala Václavova matka.

Jenže Václav dokončil základní školu s vyznamenáním a je jedním ze stovky studentů v Česku v inkluzi na oboru s maturitou. „V deváté třídě měl samé jedničky na vysvědčení. Zkoušky na střední školu udělal a podle výsledků byl úplně nejlepší,“ říká Václavova matka.

Vyučující Václava chválí. „Měl jsem  velké obavy, říkal jsem si: on nebude stíhat, budu muset celou třídu brzdit, ti nejlepší žáci budou otrávení. No a byl jsem mile překvapen. Sice je Václav pomalejší, má problémy se psaním, ale překvapil mě svými vědomostmi. Dokonce i věci, které jsme nebrali, tak on se přihlásí a ví,“ vyzdvihl Václavův učitel elektrotechniky Petr Krošlák.

„Vašek má projevy dítěte s poruchou autistického spektra. Na druhou stranu je emočně vyzrálý vzhledem ke svému věku. Je komunikativní, což často děti s těmito poruchami nebývají. Vašek je prostě Vašek,“ dodává s úsměvem Olga Talášková, ředitelka Střední průmyslové školy Nové Město nad Metují, kde Václav studuje.