Lékový úřad pozastavuje distribuci některých šarží prevenaru a hexavakcíny

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) pozastavil očkování některými šaržemi vakcín Prevenar 13 a Infanrix Hexa. Rozhodnutí se vztahuje i na distribuci a výdej obou léčiv. Úřad o tom informoval v úterý 22. listopadu. Jako důvod uvedl prověření možné závady v jakosti. V e-mailu, který dětským lékařům přišel od České pediatrické společnosti, nebyly žádné možné vedlejší účinky uvedeny.

SÚKL prověřuje podezření na možnou závadnost šarží FN5579 u Prevenaru a A21CE120C u vakcíny Infanrix Hexa. „Státní ústav pro kontrolu léčiv přijal 22. listopadu preventivní opatření, které spočívá v pozastavení distribuce a výdeje a léčebného používání konkrétních šarží dvou léčivých přípravků z toho důvodu, že je potřeba prověřit podezření na možnou závadu z jakosti,“ uvedla ředitelka SÚKL Irena Storová

Dodala rovněž, že podle dostupných informací je velmi nepravděpodobné, že těm, kteří už byli dříve očkováni těmito vakcínami, by hrozilo nebezpečí nebo riziko zdravotních komplikací. Pozastavení distribuce a vydávání vakcín je podle ní standardní preventivní opatření. 

Denisa z Ostrožské Nové Vsi si po zkontrolování očkovacího průkazu všimla, že její dítě dostalo vakcínu právě z šarže, která se stahuje. „My jsme dostali prevenar v úterý a má to červené v místě vpichu, ale doufám, že to nic nebude,“ říká.

S telefonátem pediatrovi zatím vyčkává, jestli se vedlejší účinky po očkování nezhorší. Zarudnutí v místě vpichu ale patří mezi vedlejší účinky, na které pediatři po tomto typu očkování upozorňují.

„Zatím se nám neozval žádný rodič, který by vedlejší účinky hlásil. Já ani nevím, o jaké by se mělo jednat,“ sdělil ČT pediatr Jiří Zezulák z Prahy. O stahování vakcín se dozvěděl ve středu. „Přišel mi e-mail od České pediatrické společnosti, že máme vakcíny oddělit od ostatních a nechat je v lednici. Okamžitě jsme tak přestali s očkováním,“ popsal. Stejným způsobem se o závadnosti šarží dozvěděla pediatrička Marcela Čejková. Ihned po obdržení zprávy objednala šarže nové.

Vakcíny v „karanténě“

Stejné instrukce zveřejnil na svých stránkách dodavatel vakcín, společnost Avenier. Léčiva se podle něj nestahují, ale mají být umístěna zvlášť do „karantény“. Pro další vývoj mají pediatři sledovat jejich webové stránky.

Vakcínou Prevenar 13 se očkují kojenci a malé děti ve věku od šesti týdnů do sedmnácti let proti pneumokokovým infekcím. Hexavakcína je určena pro novorozence a obsahuje látky proti dětské obrně, tetanu, záškrtu, černému kašli, žloutence B a onemocněním způsobeným bakterií Haemophillus influenzae typu B.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Bezpečnostní rada státu jednala za účasti Pavla o armádní koncepci

Bezpečnostní rada státu za účasti prezidenta Petra Pavla projednávala koncepční a strategické otázky krizového řízení, odolnosti České republiky, připravenosti na mimořádné situace, akceschopnosti bezpečnostních složek i otázky kybernetické bezpečnosti. Informoval o tom Hrad. Tématem naopak nebyl summit Severoatlantické aliance (NATO), který se příští týden koná v Ankaře. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) se jednání dotklo i otázky omezování pohybu ruských diplomatů v Česku, rada ale žádné doporučení nepřijala.
03:15Aktualizovánopřed 12 mminutami

Pavel si vykládá ústavu, jak chce, osočil Babiš prezidenta

Hlavní problém prezidenta Petra Pavla je, že si vykládá ústavu, jak chce, prohlásil v rozhovoru s Deníkem.cz premiér Andrej Babiš (ANO). Pavel si podle něj vymyslel neústavní podmínku, když po Babišovi žádal před jmenováním premiérem oznámení, jak vyřeší svůj střet zájmů. Vyčítá mu i odmítnutí jmenovat poslance Motoristů Filipa Turka ministrem a postup kolem summitu Severoatlantické aliance (NATO).
11:45Aktualizovánopřed 13 mminutami

Nejvyšší soud zamítl Tejcovu stížnost v kauze týrání psa v Uherském Hradišti

Nejvyšší soud (NS) zamítl stížnost pro porušení zákona podanou ministrem spravedlnosti Jeronýmem Tejcem (za ANO) v kauze týrání psa v Uherském Hradišti. Soud dospěl k závěru, že podmíněný trest není v tomto případě ani v rozporu se zákonem, ani zjevně nepřiměřený. Počínání pachatele sice bylo závažné a nepřijatelné, nelze však přehlížet jeho tíživou životní situaci, lítost či snahu o nápravu, uvedl NS. Tejc zopakoval, že je potřeba zvýšit příslušné trestní sazby.
10:30Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Obce se obávají rozpadu Agentury pro sociální začleňování, poslaly dopis Babišovi

Zástupci obcí, ve kterých dlouhodobě řeší sociální problémy, se obrátili otrevřeným dopisem na premiéra Andreje Babiše (ANO). Upozorňují v něm na kritické dopady reorganizace Agentury pro sociální začleňování a žádají premiéra o jednání. Odborníci z Agentury pomáhali obcím především s řešením projektů souvisejících s bojem s chudobou, řešením patologických jevů nebo třeba začleňováním lidí z vyloučených lokalit zpět do života.
před 1 hhodinou

Ústavní soud po předběžném opatření čelil vulgarismům i výhrůžkám

Ústavní soud (ÚS) čelil po vydání předběžného opatření, které otevřelo prezidentu Petru Pavlovi cestu na summit NATO v Ankaře, silné vlně negativních reakcí, včetně vulgarismů a výhrůžek. Například na facebooku kvůli tomu omezil možnost komentování některých příspěvků, sdělila mluvčí soudu Miroslava Číhalíková Sedláčková.
před 2 hhodinami

ŽivěPoslanci interpelují premiéra

Autorizované obalové společnosti možná přibude povinnost vytvářet dostatečně hustou síť míst zpětného odběru obalových odpadů s cílem zlepšit jejich dostupnost pro obyvatele. Předpokládá to novela, kterou v úvodním kole podpořila sněmovna. Předtím, při písemných interpelacích, se pirátští poslanci opět pustili do ministryně pro místní rozvoj Zuzany Mrázové (ANO) kvůli užívání obecního bytu a údajně nelegálním stavbám na jejím pozemku, ministryně na jejich vystoupení nereagovala. Po přestávce poslanci pokračují v ústních interpelacích na premiéra.
09:01Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Ministerstvo uvolní přes tři miliardy na protipovodňová opatření i čistírny

Ministerstvo životního prostředí uvolnilo dvě miliardy korun na protipovodňová opatření. Peníze mají sloužit například na úpravy koryt vodních toků nebo stavbu nádrží. Čerpat je budou moci města a obce. Dalších více než 1,3 miliardy resort vyčlenil na modernizaci čistíren odpadních vod. Při návštěvě nedávno zprovozněné protipovodňové ochrany jižní části Olomouce to ve čtvrtek řekl ministr životního prostředí Igor Červený (Motoristé).
před 2 hhodinami

Vojáci při převozu dronů na Ukrajinu nespáchali trestný čin, píší Seznam Zprávy

Čeští vojáci, kteří při služební cestě na Ukrajinu převáželi také drony ze sbírky Drony Nemesis, podle kriminalistů nespáchali trestný čin. Vojenská policie tak uzavřela případ po více než roce. Armáda vojákům ještě může udělit kázeňský postih, píší Seznam Zprávy.
10:09Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Evropský pohled