Kvůli pomoci uprchlíkům z Ukrajiny opět platí nouzový stav. Češi ho podle Rakušana nepocítí

Události: Pomoc pro uprchlíky z Ukrajiny (zdroj: ČT24)

Od půlnoci začal v Česku opět platit nouzový stav, který vláda vyhlásila kvůli efektivnější péči o uprchlíky z Ukrajiny. Platit by měl zatím na třicet dní. Speciální víza už dostalo v Česku téměř dvaadvacet tisíc Ukrajinců prchajících před ruskou agresí. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) zdůraznil, že vyřizování povolení k pobytu je zdarma, a varoval před platbami zprostředkovatelům. Vláda chce pro uprchlíky schválit pětitisícovou humanitární dávku. Příspěvek by mohly získat i domácnosti, které u sebe běžence ubytovaly. Brněnské centrum kvůli vysokému počtu uprchlíků pozastavilo vydávání registrací.

On-line přenos

Rusko-ukrajinská válka (únor a březen 2022)

  • 23:49

    Situace na jihu Ukrajiny a v oblasti Donbasu zůstává podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského mimořádně obtížná. Uvedl, že Rusko posiluje své pozice u Mariupolu. 

  • 22:55

    Americké ministerstvo obchodu v nadcházejících dnech uvalí další sankce zaměřené na ruský obranný, letecký a námořní sektor, oznámil Bílý dům.

  • 22:31
    Vykřičník

    Ruské jednotky se zcela stáhly z Černobylské jaderné elektrárny, uvedla ukrajinská státní společnost Enerhoatom, která provozuje jaderné elektrárny.

Na cizinecké policii či v asistenčních centrech se ve čtvrtek zaregistrovalo 8400 lidí prchajících před válkou na Ukrajině. Sdělila to mluvčí cizinecké policie Renata Grecmanová. Od začátku ruské invaze se v Česku ohlásilo přes třiatřicet tisíc uprchlíků z Ukrajiny. Ve čtvrtek ministerstvo vnitra udělilo 8309 speciálních víz. „Vydáváme denně tolik víz jako normálně za měsíc,“ uvedla Pavla Novotná z odboru azylové a migrační politiky ministerstva vnitra.

Asistenční centrum na výstavišti v Brně kvůli velkému náporu Ukrajinců prchajících před válkou zastavuje vydávání lístků k registraci. Řekla to mluvčí kraje Alena Knotková. Platí to až do odvolání. Podle ní by nyní měli chodit jen lidé, kteří nemají zázemí a ubytování. Ještě ráno kraj uvedl, že kvůli velkému množství Ukrajinců se čeká na odbavení potřebných dokladů den až den a půl.

Asistenční centrum funguje od středy v pavilonu B na výstavišti. Uprchlíci se tam mohou zaregistrovat, což je potřeba udělat do tří dnů od vstupu do Česka. Po registraci si mohou vyřídit víza, se kterými je spojeno i zdravotní pojištění. Dále si mohou vyřídit ubytování a také se zaregistrovat na úřad práce. V místě působí policisté, hasiči i další organizace jako například neziskové.

Do tuzemska podle ministrů přichází zhruba pět tisíc ukrajinských uprchlíků denně a ke zvládnutí takové vlny jsou nutná opatření, která jsou možná jen při nouzovém stavu. „Využití stávajících běžných nástrojů a oprávnění státu, ale i územních samosprávných celků, nejsou za této situace dostatečná,“ stojí v dokumentu. Nouzový stav podle vlády umožní flexibilnější a rychlejší koordinaci činností vedoucích ke zvládnutí krizové situace.

České dráhy oznámily, že v pátek přijelo přes šest set uprchlíků z Ukrajiny humanitárním vlakem do Prahy. Vlak jel z ukrajinského Čopu přes Ostravu. Šlo o čtvrtý takový vlak. Celkem jimi dorazilo přibližně 2200 uprchlíků. Humanitární vlaky vysílá i RegioJet, dosud v nich přepravil kolem tisícovky lidí. Stoupá i obsazenost pravidelných spojů ze zahraničí.

Kraje zřídily asistenční centra

Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině, které se ve čtvrtek otevřelo v bývalém rektorátu ústecké univerzity, první den odbavilo 340 válečných uprchlíků. S vyhlášením nouzového stavu se od pátku rozšířila možnost požádat si o speciální dlouhodobé vízum také na odborech cizinecké policie v Ústí nad Labem, Mostě a Rumburku na Děčínsku. Doposud to bylo možné pouze na odboru azylové a migrační politiky. Řekl to v pátek policejní mluvčí Daniel Vítek.

Krajské asistenční centrum v Liberci pomohlo od úterý, kdy se otevřelo, šesti stům uprchlíků. V pátek rozšířilo své prostory o velkou čekárnu a dětské koutky, které vznikly v prostorách bývalého velkokapacitního očkovacího centra. Uprchlíci čekající na registraci tak mají větší komfort, už nemusí čekat na chodbě, řekla mluvčí krajského úřadu Andrea Fulková.

Podle premiéra Petra Fialy, který v pátek navštívil Krajské asistenční centrum v Hradci Králové, přicházejí do Česka především matky s dětmi a ubytovací kapacity jsou zatím dostačující. „Kromě Národního asistenčního centra jsme zřídili v každém kraji krajské asistenční centrum, které by mělo poskytovat veškerou první pomoc a podporu,“ připomněl premiér.

Brífink premiéra Fialy po návštěvě uprchlického centra (zdroj: ČT24)

„To, co budeme muset udělat a musíme vyhodnotit v dalších dnech, bude nerovnoměrné rozložení lidí, kteří utíkají z Ukrajiny, do jednotlivých krajských center. Bude to vyžadovat centrální řízení i logistiku tak, aby zatížení bylo takové, aby krajská centra zvládala. V tuto chvíli systém tak, jak je nastaven, stačí. Pokud to stačit nebude, budeme hledat další řešení,“ slíbil Fiala.

V Kongresovém centru na pražském Vyšehradě začalo v pátek ráno fungovat asistenční centrum pro ukrajinské uprchlíky. Přesunulo se tam z centrální budovy Městské knihovny, hasiči jej stěhovali přes noc. Už před otevřením dorazily k centru stovky lidí, po 11:00 bylo podle ředitele pražských hasičů Luďka Prudila odbaveno sto rodin a dalších zhruba tisíc lidí čekalo, až na ně přijde řada. Centrum bude fungovat nonstop.

Pomoc s hledáním školy

Pomoc s hledáním školy pro děti nabízí uprchlíkům z Ukrajiny v Česku nový web Shkola.cz. Vytvořila ho společnost Scio ve spolupráci s IT společností Ximilar. Zájemci na něm v tuto chvíli najdou čtrnáct škol, které jsou připraveny přijmout ukrajinské děti a poskytnout jim potřebnou podporu. Školy se s nabídkou pomoci mohou přihlásit vyplněním formuláře. V Česku je zhruba 4200 základních škol.

Pro uprchlíky z Ukrajiny by se mohl také celkově zjednodušit přístup ke vzdělávání v Česku. U přijímacích zkoušek na střední a vyšší odborné školy by místo dokladů ze svých předchozích škol mohli předložit čestné prohlášení a u zápisu do školky prohlášením nahradit doklady o povinném očkování.

Patrně se pro ně také prodlouží termín pro podání přihlášek k přijímacím zkouškám na střední školy a na testy by pak mohli mít o čtvrtinu času víc. Vysoké školy by u uprchlíků mohly určit podmínky přijetí individuálně. Vyplývá to z návrhu zákona s opatřeními kvůli ruské invazi na Ukrajinu, který na svém webu zveřejnila vláda.

Navrhovaná norma, kterou předkládá ministerstvo vnitra, také obsahuje úpravu pravidel víz pro uprchlíky. Zmiňuje takzvaná víza ke strpění a dočasnou ochranu. Zákon už dřív ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) označil za „lex Ukrajina“.

Sociální služby

Podle návrhu resortu vnitra by do dětských skupin mohly začít chodit i děti ukrajinských uprchlíků. Na místa pro ně by mohl začít přispívat stát. Běženci s postižením či ve vyšším věku by pak mohli využívat sociální služby, měli by je zdarma.

Uprchlíci by spolu s vízy měli mít veřejné zdravotní pojištění, mohli by pracovat, získat dávky či využívat sociální služby, uvádí návrh ministerstva vnitra. Senioři a postižení by tak mohli o poskytování péče požádat. „Vzhledem k předpokládané finanční tísni těchto osob se navrhuje poskytovat jim všechny sociální služby bez úhrady,“ stojí v důvodové zprávě k zákonu. Lidé by tak nemuseli hradit ani ty služby, které se poskytují za částečnou či plnou úhradu. Poskytovatelům péče by podle podkladů zvýšené náklady kompenzoval stát.

Vláda by normu měla projednat v nejbližších dnech. Podle plánu by ji pak měla zrychleně schvalovat i sněmovna.

Rakušan varoval před nabídkami víz za úplatu

Ministr vnitra ujistil, že se současný nouzový stav nebude nijak zneužívat proti občanům České republiky. Informoval také o nástroji dočasné ochrany, kterou Česko a EU Ukrajincům nabízí. „Evropská unie jako celek poprvé aktivovala tento instrument. Umožní lidem jednodušší vstup na pracovní trh, přístup k sociálním programům a podobně. Kdo dostane tento instrument, může ho využívat na území celé Evropské unie,“ vysvětlil Rakušan. Dočasná ochrana zatím není účinná, stane se tak zveřejněním ve věstníku.

Brífink po jednání ústředního krizového štábu 4. března (zdroj: ČT24)

Ministr také upozornil, že někteří lidé už zneužívají situace uprchlíků. „Objevují se tady šmelinářské mafie, které začínají obchodovat s nouzí, vyděšením a stavem, ve kterém ti lidé přicházejí, a začínají jim nabízet pokoutně různé produkty – zařídíme vám vízum, když zaplatíte dvacet tisíc korun a podobně,“ uvedl Rakušan. Podle něj jde o čistý podvod, tyto služby nabízí Česko zdarma. Zdůraznil, že se jedná o závažný trestný čin. „Upozorněte nás na veškeré typy tohoto chování,“ vyzval ministr, aby každý, kdo se o nabídce víz za peníze dozví, kontaktoval policii na lince 158.

Nastupující policejní prezident Martin Vondrášek uvedl, že je jisté, že v tuto chvíli více než milion občanů Ukrajiny opustilo svoji zem směrem na západ. Nouzový stav podle něj pro policii znamená, že může rozhodovat o vízech za účelem strpění. Takové vízum můžou policisté v nouzovém stavu vyznačit i do cestovních dokladů.

Nápor v krajských asistenčních centrech pro uprchlíky je podle něj velký, policie v nich posílila své kapacity. Vondrášek uvedl, že od neziskových organizací a dopravců, kteří vozí uprchlíky z Ukrajiny, policie ocení data. Informace potřebuje pro organizaci další pomoci na místě.

Černochová zřejmě osloví ukrajinskou vládu s nabídkou péče o vojáky
Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) uvažuje o tom, že osloví s nabídkou zdravotní péče o zraněné vojáky přímo ukrajinského ministra zdravotnictví. Řekla to novinářům po páteční návštěvě Ústřední vojenské nemocnice v Praze (ÚVN). Nabídku ukrajinské straně podle ní obrana učinila už asi před měsícem, zatím ale nebyla využita.

Černochová připomněla, že ministerstvo obrany má tři vojenské nemocnice, kromě Prahy také v Olomouci a Brně. Poděkovala řediteli ÚVN Miroslavu Zavoralovi, že se připojil k nabídce, kterou česká strana dala Ukrajině asi před měsícem. „Netušili jsme, že bude tak aktuální,“ poznamenala k uzavřené smlouvě.

Ministerstvo zdravotnictví předalo zatím dvě nabídky zdravotnické pomoci pro Ukrajinu v hodnotě více než 108 milionů korun. Jde například o vaky pro odběr krve. Sdělil to v pátek mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob. Další podrobnosti o tom, kdy by dodávka na Ukrajinu mohla odjet, by podle něj mělo případně sdělit Generální ředitelství Hasičského záchranného sboru, které humanitární pomoc koordinuje. Výrobci léčiv jsou podle ministerstva připravení darovat stovky tisíc balení léků.

„Konkrétně se (nabídky) týkají transfuzních vaků na odběr krve a zdravotnické prostředky, jako jsou lůžka, jehly, stříkačky, ventilátory nebo monitory,“ uvedl mluvčí. Přímo o dodávku krve podle mluvčí Ústřední vojenské nemocnice Jitky Zinke Ukrajina zatím nepožádala.

Možnost odečíst si pomoc Ukrajině z daní

Náklady na pomoc Ukrajině či ukrajinským uprchlíkům utíkajícím před ruskou invazí by si lidé a firmy mohli odečíst z daní. Vyplývá to z návrhu změny zákona o daních z příjmu předložené ministrem financí Zbyňkem Stanjurou (ODS), která byla zveřejněna na webu vlády.

„Cílem navrhovaných změn je tak daňová podpora dobročinné aktivity poplatníků směřující k pomoci státu Ukrajina a jeho obyvatelům v tomto konfliktu,“ sdělilo ministerstvo v podkladech k návrhu.

Osvobozený od daně by byl rovněž třeba příjem ve formě ubytování, pokud například firma poskytne kvůli konfliktu na Ukrajině ubytování svým ukrajinským pracovníkům i jejich rodinám.  

Poslední nouzový stav skončil koncem loňského roku

Kabinet vysvětlil nutnost vyhlásit nouzový stav značným ohrožením vnitřního pořádku a bezpečnosti v souvislosti s migrační vlnou. „V důsledku vypuknutí mezinárodního ozbrojeného konfliktu, zapříčiněného ruskou agresí, opouštějí území Ukrajiny statisíce uprchlíků. Nejvíce zasaženými zeměmi jsou státy sousedící s Ukrajinou, zejména Polsko. Tisíce osob však přicházejí i do České republiky,“ uvedla vláda.

Nouzový stav v posledních dvou letech opakovaně platil kvůli epidemii covidu-19. Celkově trval 284 dní a naposledy skončil loni v noci na 26. prosince. „Nyní ho vypisujeme jen proto, abychom pomohli našim ukrajinským spoluobčanům a lidem, kteří se o ně dnem i nocí úspěšně starají,“ uvedl vicepremiér Vít Rakušan (STAN).

Nouzový stav vyhlašuje podle ústavního zákona o bezpečnosti České republiky vláda. Ministři ve svém rozhodnutí využili maximální možnou délku, tedy třicet dní. S každým případným prodloužením musí dát předchozí souhlas sněmovna. Opoziční hnutí ANO rozhodnutí vyhlásit nouzový stav podporuje.